Sağlık

'Lütfen bana hayatımın rahatsızlığınızın KÜÇÜK olduğunu söyleyin,' diyor hemşire

Bir çalışan 20 kişilik bir gruba, fast-food restoranına girmek için yüz maskelerine ihtiyaç duyduğunu söylediğinde, bir kadın bir çeşit küfür patlattı. "Burası Orange County değil mi?" diye sordu gruptaki bir adamı. "Maske takmamız gerekmiyor!"

Küfürler, kalkış için beklerken çatışmayı gözlemleyen yakındaki California-Irvine Tıp Merkezi'nde sertifikalı kayıtlı hemşire anestezisti olan Nilu Patel'e şok oldu, ama gerçekten sürpriz değil. Sağlık çalışanları, hain hastane ortamları ve toplumları arasında hareket ederken, politikacılardan gelen karışık mesajların sağduyulu halk sağlığı önlemlerini karıştırdığı bu öfkeli karşılaşmalara her gün maruz kalmaktadır.

Patel, "Sağlık çalışanları korkuyor, ancak her gün çalışmaya başlıyoruz." Dedi. Maskeler giyerek, "sormak çok küçük bir şey" dedi.

Patel ameliyathanedeki hastalara anestezi uygular ve kocası da bir sağlık çalışanıdır. İki küçük çocuğunu nasıl güvende tutacaklarını ve evde eğitim göreceklerini düşünerek uykusuz geceler geçirdiler. Yetkili, yüz kaplamalarını haklarının ihlali olarak gören küçük ama vokal korosunun her şeyi daha da kötüleştirdiğini söyledi.

Halk sağlığı tavsiyesine karşı bu direniş boşlukta artmadı. Sağlık çalışanları, Başkan Donald Trump'ın kafa karıştırıcı ve çelişkili mesajlar yayınlaması nedeniyle her düzeyde siyasi liderliği suçluyor.

Kaliforniya'daki Oakland'daki Kaiser Permanente Oakland Tıp Merkezi'nde 47 yaşındaki kayıtlı hemşire Jewell Harris Jordan, "Liderlerimiz bunun gerçekten ciddi bir şey olduğunu zorlamıyor" dedi. Bazı Amerikalıların yüz kaplamaları için görevlerini sağlık çalışanlarıyla dayanışma göstermek yerine haklarını ihlal olarak görmesinden korkuyor. (Kaiser Health News, California Healthline'ı üretir, Kaiser Permanente ile bağlantısı yoktur.)

Jordan, "Hastaneye gelirsen ve hastaysan, ben seninle ilgileneceğim." Dedi. "Ama lanet olsun, sizi güvende tutmaya çalışan insanları korumaya çalışmak isteyeceğinizi düşünürdünüz."

Patel'in çalıştığı Orange County'de maske siparişleri özellikle tartışmalıdır. Bölgenin baş sağlık görevlisi Dr. Nichole Quick, sakinlerin kendilerini halka takmalarını istemekten tehdit ettikten sonra 8 Haziran'da istifa etti. Üç gün sonra, ilçe yetkilileri bu gereksinimi iptal etti . 18 Haziran'da Patel'in restoranı ziyaretinden birkaç gün sonra Gov.Gavin Newsom eyalet çapında bir yetki verdi .

Bu arada, Orange County'de vakalar ve hastaneye yatışlar artmaya devam ediyor .

Ülkenin parmak arası terliği, maskeler üzerindeki ulusal çatışmayı göstermektedir. Koronavirüs salgını Şubat ayında ortaya çıktığında, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden yetkililer, halkın sağlık çalışanları tarafından ihtiyaç duyulan maskeleri satın almasını caydırdı. Nisan ayına kadar federal yetkililer herkese halka açık bez yüz kaplamaları takmalarını tavsiye etmeye başladılar.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, maskelerin, özellikle fiziksel mesafeyle birlikte koronavirüs enfeksiyonu riskini azaltabildiğini göstermiştir. Bir başka çalışmada, 15 eyalet ve Washington, DC'deki politikalar , günlük COVID-19 büyüme hızında düşüşle toplulukların yüz örtülerinin kullanılmasını zorunlu kıldı ve 22 Mayıs itibariyle 450.000 vakanın önlendiğini tahmin etti.

Fakat maske kullanımı siyasallaştı. Oakland hemşiresi Jordan, Trump'ın bunlardaki tutarsızlığı ve bunlardaki tutarsızlığının ona saygı duyan milyonlarca zihinde şüphe uyandırdığını söyledi. Bu, “çok cesaret kırıcı ve gerçekten saygısız” maskelerin reddedilmesine yol açtı.

Ürdün, 47. Ürdün, "Gerçekten, ülke çapında maskeleri zorunlu hale getirmeliydiler," dedi. pandemi, dedi Jordan.

Ancak bir yetki zorunlu olarak yetkililerin onu uygulayabilme yeteneğine veya iradesine sahip olduğu anlamına gelmez. Valinin yerel yönetimlere yaptırım bıraktığı Kaliforniya'da, bazı şerif bölümleri maske ihlallerini cezalandırmanın uygun olmayacağını söyledi. Bu, bazı sağlık çalışanlarını halka kişisel itirazda bulunmaya itmiştir.

Fresno İlçesi Şerif-Koroner Ofisi, Newsom'un görevini uygulayacak kaynaklara sahip olmadığını açıkladıktan sonra, Kaiser Permanente Fresno Tıp Merkezi'ndeki COVID biriminde 45 yaşındaki bir hemşire olan Amy Arlund, yalvarmak için Facebook hesabına aldı arkadaşlarınız ve ailenizle maske takma ihtiyacı hakkında.

Amy Arlund, Kaiser Permanente Fresno Tıp Merkezi'nin özel COVID-19 ünitesinde kayıtlı bir hemşire. Ailesinin geri kalanını koronavirüse maruz kalmaya karşı korumak için evinin ayrı bir bölgesinde yaşıyor ve kocasının son zamanlarda bir donanım mağazasında maske takmaktan alay ettiğini söylüyor. (Amy Arlund'un izniyle)

23 Haziran'da yaptığı açıklamada, "Eğer yanılıyorsam, saçma bir maske taktın ve beğenmedin." "Haklıysam ve maske takmıyorsan, tüm hemşirelerin zaten hasta ya da ölü olmadıkları için dua etsen iyi olur, çünkü insanlar maske takmamayı seçti. Lütfen bana hayatımın bir LITTLE değerine değer olduğunu söyle rahatsızlık?"

Ailesini korumak için Arlund evinin başka bir üyesinin giremeyeceği bir "bölgesinde" yaşıyor. 9 yaşındaki kızıyla okul ödevlerinde ona yardımcı olması için etkileşim kurması gerektiğinde, her biri maske takıyor ve 3 metre arayla oturuyorlar.

Arlund, maskeler hakkındaki her olumsuz etkileşimin ailesinin kurbanları ışığında soktuğunu söyledi. Yerel bir nalburdan kocasına yaklaşan bir kadını, giydiği N95 maskesinde "gülünç" göründüğünü söyledi.

"Bu maske sarsıntısı gibi, yanlış yönde de sallıyoruz," dedi Arlund. "Seni korumak için yapıyor, huysuz cadı!"

Yüz maskelerinin düşük oksijen seviyelerine neden olabileceğini iddia eden bir Facebook yorumu gördükten sonra, Dr. Megan Hall küçük bir deney yayınlamaya karar verdi. Güney Carolina, Myrtle Beach'teki Conway Tıp Merkezi'ndeki bir çocuk doktoru olan Hall, beş dakika boyunca farklı türde tıbbi maskeler giydi ve daha sonra nabız oksimetresi ile ölçülen oksijen doygunluk seviyelerinin fotoğraflarını çekti. Tahmin ettiği gibi, oksijen seviyelerinde kayda değer bir fark yoktu. Fotoğraf koleksiyonunu 22 Haziran'da yayınladı ve hızla viral oldu.

Yerel yetkililer ve halk arasındaki maskeler hakkında "kalbin değişmesini" umut eden Hall, "Bazı yetkililerimiz ve liderlerimiz en iyi önlemleri almadı" dedi. Güney Carolina Valisi Henry McMaster, sakinleri halka açık yüz kaplamaları giymeye çağırdı, ancak eyalet çapında bir yetkinin uygulanamaz olduğunu söyledi.

Gov.Ron DeSantis'in COVID-19 vakalarının ve hastaneye yatışların büyük bir artışına rağmen maskeler üzerinde eyalet çapında bir emre karşı çıktığı Florida'da, 62 yaşındaki Cynthia Butler, son zamanlarda genç bir adama neden evcil hayvan dükkanının kaydında olduğunu sordu. t maske takıyor.

Port Charlotte'daki Fawcett Memorial Hastanesi'nde kayıtlı bir hemşire olan Butler, "Tonu daha çok, tüm bu maske saçma," dedi. Ona, işte sözleşmeli bir COVID-19 enfeksiyonundan yeni iyileştiğini söylemedi. Borsa onu üzdü, ancak karşılaştığı herkesi maske olmadan anlatmaya vakti yok – Butler, topluluğunun yaklaşık dörtte üçü.

“Haklarına adım attığını düşünüyor olabilirler” dedi. "Bu vurulmak istediğim bir şey değil."

Kaiser Sağlık Haberleri Bu makale Henry J. Kaiser Aile Vakfı'nın izniyle khn.org'dan yeniden basılmıştır. Editoryal olarak bağımsız bir haber servisi olan Kaiser Health News, Kaiser Permanente'ye bağlı olmayan partizan olmayan bir sağlık politikası araştırma kuruluşu olan Kaiser Aile Vakfı'nın bir programıdır.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top