Sağlık

Litvanya'da patentli inme mağdurlarının gelişmiş sağlık izlemesi için yeni teknoloji

Biyoteknoloji grubu Gruppo Fos Litvanya'dan biyomedikal mühendisleri grubu, Kaunas Teknoloji Üniversitesi ve Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ndeki araştırmacılar ile inme mağdurlarının ileri düzey sağlık izlemesi için teknolojiyi patentledi. Dünyanın beynin ve kardiyovasküler sistemin etkilenen kısmından bir hastanın sağlık parametrelerini aynı anda izleyen ve analiz eden ilk çözümdür.

İnme, beyin hücrelerinin, nöronların ölümüyle sonuçlanan serebral dolaşımda ani bir bozulmadır. Nörologlar, beyne yapılan kesintili kan tedarikinin 1 saatlik süresinin 3.6 yaşlanmaya eşdeğer olduğunu tahmin ediyor. Bu nedenle, akut inmeye tepki verirken tıbbi personel için ilk kural "zaman beyindir", bu da yardımın mümkün olan en kısa sürede sağlanması gerektiği anlamına gelir. İnme sonrası rehabilitasyon, hastanın tıbbi durumu stabil hale geldikten hemen sonra başlar. Küresel istatistikler, inme mağdurlarının yüzde 18'inin 4 yıl içinde ikinci inmeyi yaşadığını göstermektedir.

Teknolojimiz hem tıbbi tesislerde hem de evde veya benzer ortamlarda sürekli veya epizodik izleme için kullanılabilir. Serebral dolaşım ölçüm ekipmanının prototipi, hastanın başına yerleştirilmiş hafif bir kask ile benzerdir; kullanırken tıbbi personelin yardımı gerekir. Kardiyovasküler sağlık izleme sistemi prototipi, birkaç takılabilir elektrot içeren akıllı bir bilek bandıdır. Evde hastalar tarafından kullanılabilir. "

Buluşun arkasındaki araştırma grubu başkanı Kaunas Teknoloji Üniversitesi (KTÜ) Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü'nden Dr Darius Jegelevicius

Litvanyalı araştırmacılar tarafından oluşturulan sistem, aşağıdaki parametrelerin senkronize bir kaydını içerir: elektrokardiyogram (EKG), fotopletismogram (PPG, mikrovasküler doku yatağındaki kan hacmi değişikliklerini tespit etmeyi sağlayan optik olarak elde edilen bir grafik) ve elektriksel biyo-empedans serebral izleme ( serebral dokunun elektriksel özelliklerindeki değişiklikleri tespit etmek için). Bu sinyaller analiz edilebilir ve birbirleriyle karşılaştırılabilir; herhangi bir gecikme, sapma ve değişim dinamikleri gözlemlenir ve kaydedilir. İki değişken grubu ölçülmektedir – serebral dokudaki değişiklikleri yansıtanlar ve kardiyovasküler sistem sağlığının göstergeleri. Aynı anda analiz edildikçe, hastanın sağlığı hakkında her değişkeni ayrı ayrı yorumlamaktan daha fazla bilgi elde edilmektedir.

"Teknolojimiz, beyin hasarı dinamiklerinin izlenmesi ve artmış inme riskine bağlı olan kan basıncı ve atriyal fibrilasyon gibi kardiyovasküler parametrelerin gözlenmesi de dahil olmak üzere inme sonrası takip için tasarlanmıştır. Patentli buluş toplama sistemidir. inme mağdurlarının sağlık parametreleri hakkında potansiyel olarak yeni bilgiler sağlayabilecek insan organizmasından gelen multimodal sinyaller ", Gruppo FOS Litvanya Mantas Mikulenas'ın biyomedikal mühendisi açıklıyor.

Ona göre, Litvanya'da oluşturulan sistem dünyadaki ilk sistemdir. Hayatta kalanlar arasında inmenin tekrarını önlemek için hayati öneme sahip olan ve toplanan verilerin entegre ileri analizini sağlayacak tüm bu parametreleri izleyecek ve kaydedecek eşdeğer bir tıbbi teknoloji yoktur.

"Ana zorluk önümüzde duruyor – özellikle buluş karmaşıksa ve etkinliğinin klinik araştırmalarla kanıtlanması gerekiyorsa, tıbbi teknolojilerin hastalara giden yolu çok uzundur. Ancak, somut pratik için uyarlanabilen bir aracımız zaten var. Umarım, çok geçmeden inme mağdurlarının entegre sağlık izlemesine yönelik teknolojimiz sağlık personeli ve hastalar için mevcut olacaktır ", diyor Gruppo FOS Litvanya Rosita Makauskiene direktörü.

Buluş üç ortak tarafından geliştirilmektedir – Gruppo Fos Lithuania biyoteknoloji şirketi, Kaunas Teknoloji Üniversitesi, Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi. Tüm ortaklar, yetkinlik alanlarına uygun olarak buluşa eşit katkıda bulunmuşlardır – fikrin geliştirilmesi, teknolojik uygulama ve tıbbi araştırma ve test.

Sistemin ilk prototipi zaten geliştirildi. Yakın gelecekte, hastalar ile test edilecektir. Buluş, 2015 yılında İtalyan yüksek teknoloji çözümleri şirketi Gruppo Fos tarafından kurulan Gruppo Fos Litvanya Biyomedikal Mühendislik Merkezi tarafından ticarileştirilmektedir.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top