Sağlık

TBI Sonrası 12 Ayın Daha Kötü Sonuçlarına Bağlı Epilepsi TBI Sonrası 12 Ayın En Kötü Sonuçlarına Bağlı Epilepsi

Travmatik beyin hasarındaki (TBI) kafa travmasının şiddeti travma sonrası epilepsi (PTE) ve nöbetler geliştirme riski ile önemli ölçüde bağlantılıdır ve PTE'nin kendisi de 12. ayda sonuçları daha da kötüleştirir, büyük, prospektif bir veritabanının analizinden elde edilen bulgular.

"Yazar Glasgow Koma Ölçeği (GCS) 8'den az ise, hastaların 12. ayda travma sonrası epilepsi ve nöbet gelişme riski (yaralanma sonrası) 10 kat daha fazla olduğunu bulduk," diyor ilk yazar John F. Burke, MD, PhD, California Üniversitesi, San Francisco, Amerikan Nörolojik Cerrahlar Birliği Yıllık Toplantısı'nın sanal baskısının bir parçası olarak bulguları sunarken.

Travma sonrası epilepsi, tüm semptomatik epilepsi vakalarının yaklaşık% 20'sini temsil ederken, en fazla risk altında olanlar ve travma sonrası epilepsinin TBI sonuçları üzerindeki uzun vadeli etkileri hakkında birçok soru bulunmaktadır.

Bu sorunları araştırmak için Burke ve meslektaşları, travmatik beyin yaralanması olan 2700'den fazla hastada prospektif, uzunlamasına veri bulunan ve travma sonrası epilepsi ile ilgili en büyük prospektif veri kaynağı olarak kabul edilen çok merkezli TRACK-TBI veritabanına döndüler.

Daha önce hiç epilepsi yapmamak ve 12 aylık takip süresine sahip ekip, TBİ'li 1493 hastayı tespit etti. Buna ek olarak, araştırmacılar 182 ortopedik kontrol (yaralanma ve özellikle kafa travması olmadığı için dahil edildi ve prospektif olarak takip edildi) ve hastaların arkadaşları olan ve yaraları olmayan ancak araştırmacıların sosyo-ekonomik ve çevresel faktörleri kontrol etmelerine izin veren 210 kontrol belirlediler. .

1493 TBI hastasının 41'inde (% 2.7) travma sonrası epilepsi saptandı ve PTE semptomları olan hastaları tanımlamak için tasarlanmış bir NINDS epilepsi tarama anketine göre değerlendirildi. Kontroller arasında tarama aracını kullanan epilepsi belirtileri bildirilmemiştir.

Burke,% 2.7'nin tarihsel raporlarla uyumlu olduğunu belirtti.

Travma sonrası epilepsisi olan ve olmayan TBI hastalarının karşılaştırılmasında, PTE olanlarda (yaş ortalaması 35.4 yıl, travma sonrası yaralanması olan 41.5'e kıyasla daha genç yaşta bir eğilim olmasına rağmen, gruplar arasında cinsiyet açısından fark gözlenmemiştir; P = .05).

Travma sonrası epilepsi gelişimi için önemli bir risk faktörü GCS skorları sunmaktı.

Şiddetli yaralanmaya işaret eden skorları 8'den az olanlar arasında, travma sonrası epilepsi oranı 6. ayda% 6 ve 12. ayda% 12.5 idi.

Buna karşılık, hafif yaralanmaya işaret eden 13 ile 15 arasında TBI olan TBI skorları olanların 6. ayda travmatik epilepsi insidansı 6 ayda% 0.9 ve 12. ayda% 1.4 idi.

İki gruptaki görüntüleme bulguları BT görüntülemesinde saptanan kanamanın travma sonrası epilepsi için anlamlı derecede yüksek bir risk ile ilişkili olduğunu göstermiştir ( P <.001).

Burke, "Ana yol beyindeki herhangi bir kanamanın nöbet gelişimi için önemli bir risk faktörü olmasıdır." Dedi. "İster subdural, epidural kan, subaraknoid veya kontüzyon olsun, herhangi bir kan, nöbet geliştirme için çok yüksek risk taşır."

Travma sonrası epilepsi, daha az sakatlığı olan hastalar için bile daha uzun vadeli sonuçlarla bağlantılıdır: TBI ve GCS'si 13 ila 15 olanlarda, travma sonrası epilepsisi olmayanlar arasında 12 aylık ortalama Glasgow Sonuç Ölçeği Genişletilmiş (GOSE) skoru 7 idi. PTE sahip olanlar için ortalama GOSE skoru ciddi sakatlık (p <.001) orta göstergesidir 4.6 iken küçük kusurlar ile iyi bir geri kazanımı, bir.

Burke, "PTE-pozitif hastaların PTE-negatif hastalara kıyasla GOSE'de çok önemli bir azalmaya sahip olması bizim için şaşırtıcıydı." Dedi. "GOSE'da neredeyse 2 puanlık bir düşüş vardı ve bu çok önemliydi."

Çok değişkenli bir analiz, GCS skoru, kafa BT bulguları ve yaş kontrol edildikten sonra travma sonrası epilepsi ile zayıf GOSE skoru için hala önemli bir bağımsız risk olduğunu göstermiştir ( P <.001).

Yazarlar ayrıca, çok değişkenli ayarlamadan sonra travma sonrası epilepsisi olanlarda önemli ölçüde daha kötü etki gösteren Kısa Belirti Envanteri-18 (BSI-18) kullanarak ruh hali sonuçlarına da baktılar ( P = .01). Ek olarak, travma sonrası epilepside Rivermead bilişsel metriği üzerinde bilişsel sonuçlarda çok daha kötü bir etki gözlenmiştir ( P = .001).

Burke, "Test edilen tüm metriklerde travma sonrası epilepsi sonuçları kötüleştirdi." Dedi.

Çalışmanın 12 aylık takip de dahil olmak üzere bazı önemli sınırlamaları olduğunu kaydetti. (Önceki bir çalışmada travma sonrası takipte 30 yıla kadar doğrusal bir artış görülmüştür.)

"12. ayda 41 hasta bulmuş olmamız, muhtemelen nöbet geçirecek daha çok şey olduğunu gösteriyor, ancak takip olmadığımız için buna bakamayız." Dedi.

Her ne kadar tarama anketleri etkili olsa da, "sorun şu ki bu insanlar bir epileptolog tarafından görülmüyor veya kafa derisi EEG'si yapılmıyor ve bunu yapmak için daha doğru bir yola ihtiyacımız var."

Yeni bir çalışma olan TRACK-TBI EPI, 5 yıllık bir takip ile bu sınırlamaları ve diğer birçok konuyu ele alacak.

Çalışmayı bir tartışmacı olarak yorumlayan beyin cerrahı Uzeap Samadani, MD, PhD, Minneapolis VA Tıp Merkezi ve Minneapolis'teki CentraCare, gelecekteki çalışmanın nöbet aktivitesini açıklayabilecek geniş kapsamlı mekanizmalar da dahil olmak üzere konulara odaklanması gerektiğini önerdi.

Araştırmacı olan Samadani, "Örneğin, travma sonrası epilepsinin veya nöbetlerin, endokrin disfonksiyonu, kortikal yayılan depresyon ve diğerleri gibi beyin hasarıyla ilişkili birden fazla farklı mekanizma nedeniyle anormal iletkenlikle tetiklenebileceği bilinmektedir." TRACK-TBI çalışması.

Samadani, genetik farklılıklardan alkolizm gibi komorbid durumlara kadar değişen faktörlerin beyin hasarı duyarlılığında rol oynayabileceğini belirtti.

Ayrıca, şu anda mevcut olan sonuç ölçümlerinin bilinmeyen beyin hasarı nüanslarını yakalayamayabileceğini söyledi.

"Bu bir ya hep ya hiç fenomen mi, yoksa beyin hasarından sonra anormal bir elektriksel aktivite mi? Samadani spekülasyon yaptı.

"Beyin hasarının kolayca ölçülemeyen sonuçlarını muhtemelen küçümsediğimiz konusunda uyarırım." Dedi. Diyerek şöyle devam etti: "Ve duyarlılığı ne kadar iyi ölçebilirsek, yaralanmanın doğasını sınıflandırır ve akut yönetimi hedeflersek, hastalarımızın travma sonrası epilepsi / anormal elektriksel aktivitesi o kadar az olur."

Burke ve Samadani ilgili finansal ilişkiyi açıklamadılar.

Amerikan Nörolojik Cerrahlar Derneği Yıllık Toplantısı'nın sanal baskısı: Özet 526.

Medscape Nöroloji ile ilgili daha fazla haber için Facebook ve Twitter'da bize katılın

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top