Sağlık

Menopoz metabolik sendrom riskini artırabilir, çalışma

gösterir

Perimenopoz, kadınların bir dizi sağlık sorununa karşı daha savunmasız hale geldiği bir zamandır. Kanada Yaşlanma Üzerine Boylamsal Çalışmanın verilerine dayanan yeni bir çalışma, menopozu, metabolik sendromun veya hipertansiyon, merkezi obezite ve yüksek kan şekeri gibi bazı bileşenlerinin gelişimi için bir risk faktörü olarak tanımladı. Çalışma sonuçları bugün Kuzey Amerika Menopoz Derneği (NAMS) dergisi Menopause'da çevrimiçi olarak yayınlanmaktadır.

Metabolik sendrom insidansı yaşla birlikte artar ve Kanada'da 60 ila 79 yaşlarındaki kadınlarda% 38'e kadar yüksektir. Metabolik sendroma neyin neden olduğunu anlamak önemlidir, çünkü bu durum kadınlarda önde gelen ölüm nedenlerinden ikisi olan kalp hastalığı ve kanser riskini arttırır.

Önceki bazı çalışmalar, menopoz başlangıcı ile yaşlanmadan bağımsız olarak metabolik sendrom gelişimi arasında bir ilişki olduğunu ileri sürmüştür.

Bu çalışma, Kanada Boylamsal Yaşlanma Çalışması'na katılan 45 ila 85 yaş arası 10.000'den fazla kadının verilerini analiz etti ve menopoz ile metabolik sendrom riski artışı arasında pozitif bir ilişki buldu.

Ancak iyi haber şu ki, metabolik sendromlu kadınları hedef alan yaşam tarzı müdahalelerinin tip 2 diyabetes mellitus ve kardiyovasküler risklerin önlenmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Menopoz yaşı ve hormon tedavisi kullanımı da bu ilişkinin olası değiştiricileri olarak tanımlanmıştır, ancak etkilerini daha iyi ölçmek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Çalışma sonuçları "Menopozun metabolik sendrom üzerindeki etkisi: Kanada Boylamsal Çalışmanın Yaşlanma Üzerine Kesitsel Sonuçları" makalesinde yer almaktadır.

Bu sonuçlar, menopoz ve metabolik sendrom arasındaki önceden tanımlanmış bağlantıyı doğrulamaktadır. Metabolik sendromla ilişkili artan kardiyovasküler risk ve kalp hastalığının kadınların bir numaralı katili olarak kaldığı göz önüne alındığında, bu çalışma orta yaş kadınlarında kardiyovasküler risk değerlendirmesi ve risk azaltma stratejilerinin önemini vurgulamaktadır. "

Dr. Stephanie Faubion, Tıbbi Direktör, Kuzey Amerika Menopoz Derneği

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top