Sağlık

Çocukluk istismarı ve yakın partner şiddetinin tarihi kadınların travma sonrası semptomlarını kötüleştirir

Bir çalışma, çocuklarının doğumundan üç ila 18 ay sonra, hayatlarının en zorlu dönemlerinden biri olan kadınlar arasındaki yeni ve eski ilişki travmalarının etkileşimini değerlendirdi. Çalışma, bu dönemde romantik bir eşin elinde yeni cinsel, duygusal ve fiziksel istismar deneyimlerinin anksiyete, depresyon, kendine zarar verme ve uyku bozuklukları gibi artan travma semptomları ile ilişkili olduğunu buldu. Ayrıca çocuklukta kötüye kullanım yaşamış olmanın, mevcut kötüye kullanımın bu semptomlar üzerindeki etkisini daha da kötüleştirdiği görülmüştür.

Travmatik Stres Dergisi'nde yayınlanan araştırmalar, doğum sonrası tıbbi taramalara potansiyel bir müdahale noktası olarak işaret ediyor ve sağlık uygulayıcılarına genç annelerin istismar belirtilerini tanımalarına ve kendilerini ve çocuklarını zarardan korumak için adımlar atmalarına fırsat veriyor.

Araştırmacılar, yakın tarihli ilişki travması olaylarının bir kadının zihinsel sağlık sorunlarını, çocuklukta kötü muamele deneyimlerine bağlı semptomların üstünde ve ötesinde şiddetlendirebileceğini ileri sürüyor. Ayrıca, yaşamın bu zamanındaki müdahalelerin, kişisel geçmişine rağmen, bir kadının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösterir.

Psikoloji profesör U. Heidemarie Kaiser Laurent.

Hamileliğin fiziksel değişikliklerine ek olarak, ebeveynliğe eşlik eden, strese neden olabilecek veya samimi partner şiddetine beslenen önceki stres faktörlerini büyütebilecek birçok duygusal, sosyal ve ekonomik değişiklikler vardır. IPV çatısı altında kalan belirli istismar kategorilerine odaklanmak yerine, toplam deneyim ve ciddiyet sayısına bakmaya karar verdik. "

Patricia Cintora, Urbana-Champaign Illinois Üniversitesi sinirbilim programında yüksek lisans öğrencisi

Araştırmacılar, bir çocuğun doğumundan sonra 85 düşük gelirli kadını izledi. Kadınlar doğum sonrası üç, altı, 12 ve 18 aylıkken check-in yaptılar. Travma semptomlarını, çocuklukta kötü muamele öyküsünü ve yakın partneri şiddetine maruz kalmayı veya devam etmeyi belirlemek için tasarlanmış standart kontrol listelerinden gelen soruları yanıtladılar.

Cintora, "Samimi partner şiddeti için puanları ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla semptom rapor ettiklerini bulduk." Dedi. Diyerek şöyle devam etti: "Ayrıca, zaman içindeki deneyimlerindeki göreli değişikliklerin de semptomları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu gördük."

Çocuklukta kötü muamele gören kadınların da son zamanlarda IPV ataklarına yanıt olarak daha yüksek düzeyde travmatik stres bildirme eğiliminde olduğunu söyledi.

Laurent, "Bu çalışma önemlidir çünkü hem doğum sonrası ilişki dinamiklerinin kötüleşmesinin zararlarını – klinik olarak tanınan istismar eşiklerine ulaşmadan önce bile – hem de bu kritik dönemde kadın sağlığını olumlu yönde etkileme fırsatını vurgulamaktadır." Dedi.

Dergi referansı:

Cintora, P & Laurent, HK (2020) Çocukluk Çağı Travmalarına Maruz Kalma Eşzamanlı Yakın Ortak Şiddete Maruz Kalmanın Kadınların Travma Sonrası Belirtileri Üzerindeki Etkisini Artırır. Travmatik Stres Dergisi . doi.org/10.1002/jts.22545 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top