Sağlık

Gilead Fiyatları COVID-19 İlaç Adayı Remdesivir Hasta Başına 2.340 $ 'dan Gilead Fiyatları COVID-19 İlaç Adayı Remdesivir Hasta Başına 2.340 $' dan

(Reuters) – Gilead Sciences Inc, COVID-19 ilaç adayı remdesivir'i ABD'de ve diğer bazı gelişmiş ülkelerde beş günlük tedavi için 2.340 dolara fiyatlandırdı ve potansiyel olarak ucuz bir steroidden yaklaşan rekabeti yansıtıyor.

Fiyat etiketi, ABD ilaç fiyatlandırma araştırma grubu, Klinik ve Ekonomik İnceleme Enstitüsü (ICER) tarafından geçen hafta kurs önerisi başına 5.080 $ 'ın altında.

Ancak, COVID-19'da kullanılmak üzere patentli olmayan ucuz steroid deksametazon temizlenirse, ICER tarafından önerilen yaklaşık 2.520 ila 2.800 $ arasında daha düşük bir aralıkla daha uyumludur.

Remdesivir, anti-viral tedavinin klinik bir çalışmada hastane iyileşme sürelerinin kısalmasına yardımcı olduktan sonra COVID-19 ile mücadelenin ön saflarında yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bazı hastalarda acil kullanım için onaylanmıştır.

Ancak deksametazon, potansiyel bir atılım tedavisi olarak görülmüştür.

ABD özel sigorta şirketleri için remdesivir fiyatı flakon başına 520 $ olacak ve Gilead, bunun altı flakon tedavi kursu için hasta başına 3.120 dolara eşit olduğunu söyledi.

Gilead, özel sigorta dışındaki kişi başı fiyatın 390 $ olacağını söyledi.

Kanada Kraliyet Bankası analistleri, 2020'de ilacın 2,3 milyar dolarlık gelir potansiyelini gördüklerini ve geliştirme ve dağıtım maliyetlerinde 1 milyar dolardan fazla dengelemeye yardımcı olduklarını söyledi.

Yine de Gilead hisselerini kaldırma potansiyeli sınırlıydı çünkü aşılar ve daha iyi tedaviler ufukta daha uzun vadedeydi.

Gilead, ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı (HHS) ile, ajans ve devletler ile Eylül ayı sonuna kadar hastanelere tahsisi yönetecek şekilde anlaşma sağladı.

Ajans Pazartesi günü yaptığı açıklamada, HHS'nin Eylül ayına kadar ABD hastaneleri için 500.000'den fazla tedavi kursu sağladığını söyledi.

HHS, bunun Gilead'in Temmuz ayında 94.200 tedavi kursu için öngörülen üretiminin% 100'ünü, Ağustos ve Eylül'deki üretimin% 90'ının yanı sıra klinik çalışmalara tahsis edilmesini temsil ettiğini belirtti.

Bundan sonra, sarf malzemeleri daha az kısıtlandığında, HHS tahsisi yönetmeyi bırakacak, dedi Gilead.

Remdesivir'in fiyatı, ABD'li düzenleyiciler Mayıs ayında bazı COVID-19 hastalarında acil kullanımını onayladığı için yoğun bir tartışma konusu oldu. Uzmanlar, Gilead'in kâr için bir sağlık krizinden yararlanmak için görünmekten kaçınması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin sağlık hizmetleri düzenleyicisi geçen hafta, kritik hastalarda kullanıldığında ilacın koşullu onayını önerdi. Avrupa Komisyonu'nun resmi yolunun yakında gelmesi bekleniyor.

Gilead, 127 gelişmekte olan ülkede remdesivir yapmak ve tedarik etmek için Cipla Ltd ve Hetero Labs Ltd de dahil olmak üzere Hindistan ve Pakistan merkezli jenerik ilaç üreticileriyle bağlantı kurdu.

Cipla'nın sürümü 5.000 rupi'nin altında (66.24 $), Hetero Lab'ın sürümü 5.400 rupi olarak fiyatlandırılıyor.

(1 $ = 75,4825 Hint rupisi)

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top