Sağlık

CDC Paneli Pfizer'in 16 ve Üzeri Kişiler için COVID-19 Aşısını Öneriyor CDC Paneli Pfizer'in 16 ve Üzeri Kişiler için COVID-19 Aşısını Öneriyor

Editörün notu: Medscape'in Coronavirus Kaynak Merkezinde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun .

Cumartesi günü, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) danışma komitesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde 16 yaş ve üstü kişiler için yakın zamanda yetkilendirilmiş Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısını tavsiye ederek, bunun güvenli ve etkili olduğunu belirttiler.

Ajans, aşının ne zaman ve ne zaman yapılmayacağını belirlemek ve hastalara riskleri ve faydaları anlatmalarına yardımcı olmak için klinisyenlere hızlı bir şekilde rehberlik edeceğini söyledi.

CDC personeli, ajansın 12 Aralık'taki Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP) toplantısında bu klinik hususların bir önizlemesini verdi ve 13 ve 14 Aralık'ta klinisyenlerle görüşmeler yapacağını söyledi.

CDC ayrıca, kuruluşların aşılamadan kaynaklanan yan etkilerle karşılaştıklarında ortaya çıkabilecek işgücü sorunlarını nasıl ele alabilecekleri konusunda 13 Aralık'ta bir rehber yayınlayacak.

ACIP, Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) Cuma günü yayınlanan acil kullanım yetkisi yönergelerine göre 16 yaşında veya daha büyük bireylerde Pfizer-BioNTech mRNA aşısının kullanılmasını önermek için üç itirazla 11-0 oy kullandı .

Panel ayrıca oybirliğiyle aşının 2021 aşılama programlarına dahil edilmesi yönünde oy kullandı. Tüm panel üyeleri, tavsiyenin ACIP'nin 1 Aralık'taki önceki tavsiyesi ile el ele gitmesi gerektiğini söyledi, bildirildiği gibi aşının sağlık çalışanları, sakinleri ve uzun süreli bakım tesislerinin personeli ile aşının aşamalı olarak dağıtılması gerektiğini söyledi. tarafından Medscape Tıbbi N ews.

Alerjiler, Hamile Kadınlar?

ACIP panelistleri, klinisyenlerin aşıyı hamile veya emziren kadınlarda, bağışıklığı zayıflamış veya alerji öyküsü olanlarda kullanıp kullanmama konusunda daha fazla rehberliğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

FDA sağlık hizmetleri sağlayıcısı bilgi sayfası , bu kadınları veya bağışıklığı zayıflamış olanları aşılamayı önermek için yeterli veri olmadığını ve ayrıca aşının herhangi bir bileşenine ciddi alerjik reaksiyon öyküsü olan kişilere aşının yapılmamasını tavsiye etti.

FDA Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi (CBER) direktörü Dr. Peter Marks, hamile veya emziren kadınların doktorlarına danışarak kararı verebileceklerini belirterek, bunu 12 Aralık'ta bir brifingde açıkladı . Ve başka herhangi bir alerji öyküsü olan hastaların aşıyı güvenle yaptırabilmeleri gerektiğini söyledi.

CDC – yakında yayınlanacak kılavuzunda – aynı tavsiyelerde bulunacaktır. Aşı olmayı düşünen herhangi bir kadın için toplumdaki COVID-19 düzeyini, virüse yakalanma kişisel riskini, hastalığa yakalanma cenini için riskleri ve aşının bilinen yan etkilerini, Dr. Sarah Mbaeyi göz önünde bulundurmalıdır. Daire sağlık görevlisi MPH Cumartesi günü panel toplantısında yaptığı açıklamada.

Ayrıca, CDC'nin doktorları, kadınlara aşılamadan sonra ateş çıkarsa asetaminofen almalarını tavsiye etmelerini – gelişmekte olan fetüsü ateşten korumak için – teşvik edeceğini de sözlerine ekledi.

Amerikan Tabipler Birliği'ni temsilen Dr. Sandra Fryhofer, CDC'yi bu tavsiyeler için övdü. Ancak Pfizer, FDA ve CDC'yi de gelişimsel ve üreme toksisitesi (DART) araştırmalarından verileri mümkün olan en kısa sürede kamuya açık hale getirmeye çağırdı.

Georgia, Atlanta'daki Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yardımcı doçent olan Fryhofer, "Bu sonuçları gerçekten warp hızına koymamız ve doktorlarımıza ve hamile kadınlarımıza daha fazla bilgi vermeleri için oraya götürmemiz gerekiyor," dedi.

Paneldeki bir ACOG temsilcisi olan FACOG MD, MD, Linda Eckert, Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji'nin (ACOG) hamile ve emziren kadınları aşılamak için yakında bir kılavuz yayınlayacağını söyledi.

ACOG ve CDC, immünoloji, plasenta patolojisi ve aşı kinetiği uzmanlarıyla riskleri ve faydaları tartışmak için 12 Aralık sabahı bir araya geldi.

Obstetrik profesörü Eckert, "Genel olarak tam fikir birliği şu anda mRNA'nın plasental transferi için biyolojik bir inandırıcılık görmediğimiz ve doğrudan fetal maruziyetin veya fetal enflamatuar yanıt olasılığının son derece düşük olduğunu görmemizdi," Seattle, Washington Üniversitesi'nde jinekoloji. "Açıkça verileri bekliyoruz."

Bir Pfizer yetkilisi, ACIP paneline, ön verilerin "gelişimsel veya üreme toksisitesine dair hiçbir gösterge olmadığını" ve şirketin son DART verilerini Aralık ayı sonunda FDA'ya göndermeyi planladığını söyledi.

Alerjik reaksiyon potansiyeli konusunda, CDC, aşının ciddi reaksiyon öyküsü olan kişilere verilmemesi gerektiği konusunda FDA ile hemfikir oldu. Ajans, kategorinin herhangi bir aşıya veya enjekte edilebilir ilaç ürününe tepki gösteren herkesi içermesi gerektiğini, çünkü enjekte edilebilir maddeler Pfizer aşısıyla aynı bileşenleri içerebileceğini söyledi.

CDC ayrıca klinisyenleri, aşılamadan sonra 30 dakika boyunca anafilaksi öyküsü olan hastaları ve daha sonra en az 15 dakika boyunca tüm hastaları gözlemlemeye teşvik edecektir.

Gençler Özel Bir Nüfus Olmalı mı?

En az bir ACIP paneli üyesi – Henry Bernstein, DO, MHCM, FAAP – Pfizer'in bu konuda son derece sınırlı veriye sahip olduğu göz önüne alındığında, aşının 16 ve 17 yaşlarında kullanılmasının bir inanç sıçraması olduğu konusunda endişelendiğini söyledi grup.

New York, Hempstead'deki Hofstra / Northwell'deki Zucker Tıp Fakültesi'nde pediatri profesörü olan Bernstein, bu yaş grubunda sistemik reaksiyonların daha yaygın olduğunu söyledi.

16 ve 17 yaşındakileri, aşılama konusunda federal kurumlardan ve profesyonel topluluklardan özel ilgi ve rehberlik alacak "özel bir nüfus" haline getirmeyi savundu.

Bernstein, tereddütlerin büyüyen bir endişe olduğuna dikkat çekerek, ebeveynlerin kafasında aşı konusunda daha fazla şüphe bırakmak istemediğini söyledi. "Başarılı bir pediatrik aşılama programı, bu aşının hem güvenliği hem de etkililiği konusunda ebeveyn güveninin yaratılmasına ve sürdürülmesine bağlıdır" dedi.

Bununla birlikte birçok panelist, aşının bu genç yaş grubunda güvenli olmadığını veya daha az etkili olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını kaydetti.

Paneldeki Amerikan Pediatri Akademisi temsilcisi Dr. Yvonne Maldonado, bu yaş grubunun aşıdan mahrum bırakılmaması gerektiğini, çünkü kendilerini enfeksiyon açısından daha yüksek riske sokan temel veya ön saflarda işlere sahip olduklarını söyledi.

Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde pediatri ve sağlık araştırmaları ve politikaları profesörü olan Maldonado, "Bu aşının çocuklarda güvenli olmayacağına dair gönderilen bu mesaj konusunda çok endişeliyim," dedi.

"Şu anda durumun böyle olduğuna dair hiçbir kanıtımız yok," dedi ve daha küçük çocukların biyolojik veya fizyolojik olarak tepkileri veya güvenlik riskleri açısından 18 yaşındakilerden farklı olduğuna dair hiçbir gösterge olmadığını da sözlerine ekledi.

Aşı = Umut

Komite üyeleri, 2 günlük toplantının sonunda rahat bir nefes aldı ve Pfizer aşısının mükemmel olmasa da, bilimsel bir kilometre taşı olduğunu ve SARS-CoV-2 salgınının devam eden yürüyüşüne karşı önemli bir ilerlemeyi temsil ettiğini söyledi.

Seattle'daki Washington Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesi'nde küresel sağlık klinik profesörü olan panelist Beth P. Bell, MD, MD, MD, "Bu aşı ve gelecekteki aşılar, gelecekte çok fazla ilerleme vaat ediyor" dedi.

Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles pediatri bölümünde yürütme başkan yardımcısı ve araştırma başkan yardımcısı olan MPH Peter Szilagyi, "Bunun koronavirüs salgınının sonunun başlangıcı olması konusunda gerçekten umutluyum" dedi.

Michigan, West Bloomfield'daki Franny Strong Vakfı'nın başkanı ve CEO'su Veronica McNally, "Bu aşıya olan ihtiyaç çok büyük," dedi.

ACIP paneli ayrıca federal hükümetin Warp Speed Operasyonu tarafından aşı geliştirmeye harcanan en az 10 milyar dolar iyi bir yatırım olsa da, Amerikalıları gerçekten aşılatmak için daha fazla harcama yapılması gerektiğini iddia etti.

Bell, ikisi arasındaki dengesizliğin "şok edici ve düzeltilmesi gerekiyor" dedi. "Aşıyı onlara ulaştırmanın bir yolu yoksa Amerikan halkını koruyamayız."

Medscape'i Facebook , Twitter , Instagram ve YouTube'da takip edin.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top