Sağlık

FDA, Gebeliğin İkinci Yarısında Yeni NSAID Uyarısı Verdi FDA, Gebeliğin İkinci Yarısında Yeni NSAID Uyarısı Verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi bugün, çoğu nonsteroid antiinflamatuar ajanın (NSAID), hamilelikte yaklaşık 20 hafta veya daha sonra alındığında doğmamış çocuklarda böbrek komplikasyonları için yüksek risk taşıdığına dair yeni uyarılar yayınladı .

Ajans, yeni mevcut araştırmalara dayanarak, düşük amniyotik sıvı (oligohidramnios olarak bilinir) riskinin ortaya çıkabileceğini ve bunun da yavrularda nadir ancak ciddi böbrek sorunlarına neden olabileceğini belirtiyor. Hamilelik komplikasyonları da ortaya çıkabilir.

FDA eylemi, bu ilaç sınıfındaki ajanlar hakkında daha önceki uyarıları genişletir ve FDA daha önce kalp ile ilgili riskler nedeniyle gebeliğin 30. haftasından sonra alınması konusunda uyardı.

İbuprofen , naproksen , diklofenak ve selekoksib dahil olmak üzere hem tezgah üstü hem de reçeteli NSAID'lerin üreticilerinin etiketlerini yeni uyarı ile güncellemeleri gerekecektir.

Düşük doz (81 mg) aspirin bu uyarıya dahil değildir.

Ajans bir haber bülteninde, "Düşük doz aspirin hamilelik sırasında bazı kadınlar için önemli bir tedavi olabilir ve bir sağlık uzmanının yönlendirmesi altında alınmalıdır" dedi.

FDA'nın İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi'nin vekil direktörü Patrizia Cavazzoni, açıklamada "Kadınların hamilelikleri süresince alabilecekleri ilaçların yararlarını ve risklerini anlamaları önemlidir" diyor. "Bu amaçla, ajans düzenleme otoritesini kadınları ve sağlık hizmeti sağlayıcılarını NSAID'lerin hamileliğin yaklaşık 20 haftasından sonra ve sonrasında kullanılması halinde riskler hakkında bilgilendirmek için kullanıyor."

Oligohidramnios , bu hasta popülasyonunda düzenli NSAID kullanımına başladıktan 2 gün kadar kısa bir süre içinde veya haftalar sonra hızla ortaya çıkabilir. Ajans, hamile bir kadın NSAID'i almayı bırakırsa, durumun genellikle çözüldüğünü belirtti.

Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, NSAID'lerin yaklaşık 20 ila 30 haftalık hamilelik arasında gerekli olduğuna inanıyorsa, kullanım en düşük etkili doz ve mümkün olan en kısa süre ile sınırlandırılmalıdır, İlaç Güvenliği İletişimi notları.

Bir hatırlatma olarak, sağlık uzmanları ve hastalar, NSAID'lerden gelen yan etkileri FDA'nın MedWatch programına bildirmelidir.

Damian McNamara , Miami merkezli bir kadrolu gazetecidir. Bulaşıcı hastalıklar, gastroenteroloji ve nöroloji dahil çok çeşitli tıbbi uzmanlıkları kapsar. Damian'ı Twitter'da takip edin: @MedReporter.

Daha fazla haber için Medscape'i Facebook , Twitter , Instagram ve YouTube'da takip edin.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top