Sağlık

UQ araştırmacıları önemli enzimin üç boyutlu yapısını ortaya çıkardı

Gelişmiş herbisitler ve enfeksiyon tedavileri, Queensland Üniversitesi araştırmacıları tarafından 50 yıllık bir gizemin çözülmesinden kaynaklanabilir.

UQ Profesörü Luke Güddat liderliğindeki araştırma ekibi, bir enzimin tam üç boyutlu yapısını ortaya çıkardı ve üç esansiyel amino asidin (lösin, valin ve izolösin) biyosentezinde ilk adımı verdi.

Bu, küresel olarak kimyacılar tarafından yarım yüzyıl boyunca sürdürülen önemli bir bilimsel ilerlemedir.

Bu bilgi, 50'den fazla ticari bitki öldürücünün hedefi olan önemli bir enzim olan asetohidroksiasit sentazına yeni bakış açıları sağlar.

Ayrıca yeni ilaçların tüberküloz ve invaziv Candida enfeksiyonları gibi enfeksiyonları tedavi etmesi için potansiyel bir hedeftir. "

Luke Guddat, Profesör, Queensland Üniversitesi

Kriyo-elektron mikroskopisi ve X-ışını kristalografisi gibi ileri teknikler kullanarak ekip, bitkinin yapısını ve enzimin mantar versiyonlarını deşifre etti.

Profesör Güddat, "Malta Haçı'nın alışılmadık şekli olan bu son derece karmaşık yapının nasıl birleştirildiğini belirledik." Dedi.

"Tesadüfen, Malta Haçı da UQ logosunun bir parçası olarak bulunuyor."

Profesör Güddat, keşfin küresel tarım için büyük etkileri olabileceğini söyledi.

"Sülfometuron, bu enzimi hedefleyen bir herbisittir ve 1990'larda Avustralya genelinde buğday mahsulünün korunması için yaygın olarak kullanılmıştır" dedi.

"Ama bugün direnişin gelişmesi nedeniyle tamamen etkisiz.

"Bu yeni kavrayışla, gelecekteki herbisit uygulamaları için seçenekleri geri yükleyerek mevcut herbisitlerde değişiklik yapabileceğiz."

Profesör Güddat, enzimin insanlarda değil, sadece bitkilerde ve mikroplarda bulunduğunu söyledi.

"Bu nedenle, hedeflediği herbisitler ve ilaçların tüm memeliler için güvenli ve toksik olmaması muhtemeldir." Dedi.

"Ve araştırmanın bir başka şaşırtıcı bulgusu, ATP olarak bilinen molekülün enzimin düzenlenmesinde oynadığı roldü.

Profesör Güddat, “Normalde ATP tüm canlı hücrelere enerji sağlamada rol oynar.

"Ancak, burada yapıyı bir arada tutmak için bir tutkal parçası gibi davranıyor."

"Bizim için büyüleyici bulgular ve yeni nesil herbisitlerin ve antimikrobiyal ajanların hedefli tasarımı için yeni fırsatlar için heyecan duyuyoruz."

Çalışmanın çoğunluğu, bitki enzimi için kriyo-EM görüntüleri elde etmek üzere Çin Şanghay Teknik Üniversitesi ile yakın işbirliği içinde çalışan Dr Thierry Lonhienne ve UQ PhD adayı Yu Shang Low tarafından gerçekleştirildi.

Dergi referansı:

Lonhienne, T., vd. (2020) Mantar ve bitki asetohidroksiasit sentazlarının yapıları. Doğa. doi.org/10.1038/s41586-020-2514-3 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top