Sağlık

Yeni biyobelirteçler preeklampsi riskini teşhis edebilir ve değerlendirebilir

Preeklampsi, gebeliğin ikinci yarısında aniden ortaya çıkan ve hem anne hem de bebek için ciddi sağlık sorunlarına neden olan yıkıcı bir hastalıktır.

Preeklampsi ayrıca diyabet ve kalp hastalığı gibi yaşam boyu kronik hastalıkların gelişme riskini arttırır.

FKBPL ve CD44 adı verilen iki yeni biyobelirteç keşfi, Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi'nde yayınlanan araştırmalara göre durumun yönetilme şeklini değiştirme potansiyeline sahiptir.

Preeklampsi, annelerde yüksek tansiyon ve organ yetmezliğine neden olabilir ve erken doğumlara ve hatta ölü doğuma neden olabilir.

Sydney Teknoloji Üniversitesi'nden kıdemli yazar Dr.Laana McClements, biyobelirteçlerin "aksi halde sağlıklı görünen kadınlarda" hem erken hem de geç hamilelikte preeklampsi riskini teşhis etmek ve değerlendirmek için kullanılabileceğini söyledi.

Dr. McClements, "İki ana tip preeklampsi vardır: 34 haftalık hamilelikten önce teşhis edilen erken başlangıçlı preeklampsi ve 34 haftadan sonra geç başlangıçlı preeklampsi."

Mevcut tarama ve izleme stratejilerinin büyük çoğunluğu, tüm preeklampsi vakalarının sadece% 10-15'ini oluşturan erken başlangıçlı preeklampsiye odaklanırken, geç preeklampsi büyük ölçüde ihmal edilmiştir. "

Lana McClements, Eğitim Kıdemli Yazar, Sydney Teknoloji Üniversitesi

Araştırmacılar, iki biyobelirteçin, şu anda güvenilir biyobelirteçlerden yoksun olan ikinci ve üçüncü trimester arasındaki geç başlangıçlı preeklampsi vakalarını teşhis etmek için özellikle yararlı olduğunu söylüyor.

"Biyobelirteçler, preeklampsinin altında yatan temel nedenler olan düzensiz plasenta veya maternal vasküler fonksiyonun tahmin edilmesine izin verir.

McClements, "Bu, şiddetli preeklampsinin ve ölüm de dahil olmak üzere ilişkili komplikasyonların erken teşhisine ve önlenmesine yol açabilir, bu nedenle hastalık mekanizmaları ve olası tedavi hedefleri hakkında bilgi verebilir." Dedi.

Araştırma ayrıca preeklampsiyi tedavi etmek için terapötiklerin gelişimini geliştirme potansiyeline sahiptir, çünkü biyobelirteçlerden biri olan FKBPL'deki artış, preeklampsi gelişimini potansiyel olarak durduran mezenkimal kök hücreler tarafından inhibe edilebilir.

"Bu yüzden keşiften dolayı çok heyecanlıyız. Tanıdaki kullanımlarına ek olarak FKBPL ve CD44, bu korkunç bozukluğun gelecekteki bir tedavisi için umut veren preeklampsi için gelişen tedavilerin ilaç ve hücre terapisi hedefleri olarak potansiyel göstermektedir. McClements dedi.

Dergi referansı:

Todd, N., vd . (2020) Preeklampsi risk sınıflandırması ve mezenkimal kök hücre tedavisinde yeni bir anjiyogenez FKBPL-CD44 yolunun rolü. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi . doi.org/10.1210/clinem/dgaa403.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top