Sağlık

CDC, COVID Aşısı İçin Sonraki Öncelik Gruplarını Tanımlıyor CDC, COVID Aşısı için Sonraki Öncelik Gruplarını Tanımlıyor

Editörün notu: Medscape'in Coronavirus Kaynak Merkezinde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun.

GÜNCELLENDİ // Orijinal metin, aşama 1c'ye dahil olan grupları netleştirmek için değiştirildi.

Pazar günü etkili bir federal danışma paneli, yaşlıların ve bazı temel işçilerin sınırlı dozda COVID-19 aşısına erişebilecek bir sonraki Amerikalı grubu olmasını önermek için oy kullandı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) Aşılama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP) öneri için 13-1 oy kullandı. Bu, ACIP'nin Aşama 1a olarak tanımlanan ilk aşılama dalgasında hangi grupların yer alması gerektiği konusundaki ilk tavsiyesine dayanmaktadır.

ACIP, daha önce Aşama 1a'nın ABD sağlık çalışanlarını, yaklaşık 21 milyonluk bir grubu ve yaklaşık 3 milyonluk bir grup olan uzun süreli bakım tesislerinin sakinlerini içermesini tavsiye etti.

Pazar günü ACIP, bir sonraki öncelik grubu olan Aşama 1b'nin, ön saflardaki temel işçiler, yaklaşık 30 milyonluk bir grup ve 75 yaş ve üstü yetişkinler, yaklaşık 21 milyonluk bir gruptan oluşması gerektiğini söyledi. Gruplar arasındaki örtüşme dikkate alındığında, CDC'ye göre Aşama 1b yaklaşık 49 milyon kişiyi kapsıyor.

Faz 1c, 65-74 yaşlarındaki yetişkinleri (yaklaşık 32 milyonluk bir grup), yüksek riskli tıbbi sorunları olan 16-64 yaşındaki yetişkinleri (yaklaşık 110 milyonluk bir grup) ve dahil edilmeye hak kazanmayan temel çalışanları içerecektir. Aşama 1b'de (yaklaşık 57 milyonluk bir grup). Örtüşme ile Aşama 1c yaklaşık 129 milyonu kapsayacaktır.

Bu ay FDA, biri Pfizer-BioNTech, diğeri Moderna tarafından geliştirilen iki COVID-19 aşısı için acil kullanım izni verdi. Johnson & Johnson da dahil olmak üzere diğer şirketler, potansiyel rakip COVID-19 aşılarını testin son aşamalarına taşıdı. CDC'ye göre bugüne kadar yaklaşık 2.83 milyon doz Pfizer COVID-19 aşısı dağıtıldı ve 556.208 doz uygulandı.

Ancak, sınırlı COVID-19 aşısı dozları için rekabetin zor kararları tetikleyeceği muhtemelen aylar sürecek. CDC Ulusal Bağışıklama ve Solunum Merkezi direktörü Nancy Messonnier, mevcut tahminler, Aralık ayında 20 milyon, Ocak ayında 30 milyon ve Şubat ayında 50 milyon kişi için COVID-19 aşısı sağlamak için yeterli tedarik olacağını gösteriyor. Hastalıklar.

Eyalet hükümetleri ve sağlık sistemleri, COVID-19 aşılarının ilk tedarikini başlatırken ACIP'nin tavsiyelerini dikkate alacak.

Bu kararlarda açıkça geniş bir boşluk var. Örneğin geçen hafta, Kongre'nin birçok üyesi, ACIP'nin 1. Aşama grubu tanımına girmese de, COVID-19 aşısı yaptırdıklarını gösteren fotoğraflarını tweetledi.

Zor Seçimler

Bütün ACIP üyeleri Pazar günkü oylamayı zor bir karar olarak nitelendirdi. Onları, sınırlı COVID-19 aşı tedarikine erken erişimden yararlanabilecek ABD nüfusu kesimleri arasından seçim yapmaya zorladı.

Nashville, Tennessee'deki Vanderbilt Üniversitesi'nden ACIP üyesi Helen Keipp Talbot, "Eklediğimiz her grup için, bu bir grup çıkaracağımız anlamına gelir. Çıkardığımız her grup için aşıyı almadıkları anlamına gelir" dedi. . "İnanılmaz derecede alçakgönüllü ve yürek burkan."

Tek başına muhalif oy kullanan ACIP üyesi Henry Bernstein, panelin tavsiyelerinin çoğunu kabul ettiğini söyledi. İkinci dalga Aşama 1b'ye 75 yaş ve üstü yetişkinlerin ve temel ön saf çalışanlarının dahil edilmesini tamamen desteklediğini söyledi. Ancak hayır oyu verdi çünkü 65-74 yaşlarındaki yetişkinler için COVID-19 morbidite ve mortalite verileri, ilk dalgaya dahil olmalarını garanti edecek kadar yaşlı gruba yeterince benziyor.

New York'taki Hofstra / Northwell'deki Zucker Tıp Fakültesi'nde pediatri profesörü olan Bernstein, "Bu nedenle, Faz 1b'ye 65 ila 74 yaşındaki grubun dahil edilmesi bana daha anlamlı geldi" dedi.

CDC tarafından tanımlandığı gibi, aşama 1b'ye dahil olan ön cephedeki temel çalışanlar, itfaiyeciler ve polis memurları gibi, genellikle "ilk müdahale ekipleri" olarak adlandırılan kişiler olacaktır. Bu grupta ayrıca öğretmenler, destek personeli, kreşler ve bakkaliye ve tarımda çalışanlar bulunmaktadır. Bu gruptaki diğerleri ABD Posta Hizmetleri çalışanları ve transit işçileri içerir.

ACIP panelistleri, hükümet yetkilileri ve sağlık hizmeti kuruluşlarının liderleri, sınırlı COVID-19 aşısı dağıtımı konusunda gerçek dünyadaki kararlara kılavuzluklarını uygulamaya geçtikçe ortaya çıkacak zorluklara dikkat çekti. ACIP başkanı José Romero, daha fazla gelire sahip kişilerin yüksek riskli bir duruma sahip olduklarına dair kanıt elde etmeyi daha kolay bulabileceğinden, sağlık hizmetlerine erişimdeki mevcut eşitsizlikleri daha da kötüleştirme potansiyeli olduğunu söyledi.

Pek çok kişinin "tıbbi bakıma erişimi yok ve 'diyabet hastasıyım' yazan bir doktor raporu bulamıyor" dedi.

ACIP panelistleri ayrıca, müzakerelerinde, insanların teknik olarak öncelikli bir grup için uygun olabileceklerini ancak evden çalışan kronik tıbbi rahatsızlığı olan biri gibi çok az riske sahip olabileceklerini kaydetti.

Ve COVID-19 riski, nihayetinde aşılama için 2. aşamaya düşecek olanlar için bile ciddidir. ACIP üyesi Talbot, genç yetişkinlerin COVID-19'u takiben hayatlarını dramatik bir şekilde değiştirebilecek felç gibi ciddi komplikasyonlardan muzdarip olduklarını belirterek, çalışmalarında bunun kendisine hatırlatıldığını sözlerine ekledi.

"'Genç yetişkinler iyi olacak' derken çok dikkatli olmamız gerekiyor '' dedi. "Geçen haftayı yedek klinik aramayla geçirdim ve bu çizelgeleri okudum ve her gün ağladım."

Oy vermelerini engelleyen çatışmalar yaşayan üç ACIP üyesi, Cumartesi toplantısında Moderna aşısı araştırmaları da dahil olmak üzere COVID-19 denemelerine katıldığını söyleyen MD Robert L. Atmar idi; Cumartesi toplantısında Moderna'nın da dahil olmak üzere COVID-19 aşıları üzerine araştırmalara katıldığını söyleyen Dr. Sharon E. Frey; ve pnömokok aşıları için Pfizer'den bir hibe aldığını söyleyen Dr. Paul Hunter. Diğer panel üyeleri, ilgili hiçbir mali ilişki bildirmemişlerdir.

Medscape'i Facebook , Twitter , Instagram ve YouTube'da takip edin.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top