Sağlık

'Terli Etiket' Kistik Fibrozis Teşhisini İyileştirebilir mi? 'Terli Etiket' Kistik Fibrozis Teşhisini İyileştirebilir mi?

Science Translational Medicine'de 31 Mart'ta çevrimiçi olarak yayınlanan yeni verilere göre, teri yakalamak ve ter klorürü ölçmek için cilde yapışan yumuşak, esnek bir cihaz, doktorların bebeklerde kistik fibrozu teşhis etmesine yardımcı olabilir. Ancak herkes, cihazın önemli bir klinik tanı için doğru yaklaşım olduğuna ikna olmadı.

Araştırmacılar, teknolojinin ayrıca kistik fibrozlu yaşlı hastaların tedaviye nasıl yanıt verdiğini izlemelerine ve klinik ortamların dışında ter testine izin vermelerine yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Querrey Simpson Enstitüsü müdürü kıdemli çalışma yazarı John A. Rogers, mikroakışkan ter çıkartması olarak bilinen cihazın, sert toplama sistemlerine göre yeterli ter toplamada maliyet, konfor ve güvenilirlik açısından avantajlara sahip olabileceğini söyledi. Illinois, Evanston'daki Northwestern Üniversitesi'nde biyoelektronik.

Rogers ve meslektaşları, ter etiketini şu anda ter testleri için kullanılan sert bir cihaz olan Macroduct Ter Toplama Sistemi ile karşılaştırdı. 2 aylıktan 51 yaşına kadar 51 çocuk ve yetişkinde her iki kolda bir kez olmak üzere her iki cihazla ter testi yaptılar. Katılımcıların otuz üçünde kistik fibroz vardı.

Her test için pilokarpin iyontoforezi bir ter tepkisi başlattı ve ter toplama yaklaşık 30 dakika sürdü. Ortalama olarak, ter çıkartması 74 µl ter toplarken, Macroduct sistemi 58 µl topladı. Üç durumda, Macroduct sistemi test için yeterince ter toplamadı .. Ter etiketinde böyle bir durum oluşmadı.

Ek olarak, sonuçlar, ter etiketi ve ticari kloridometrelerin ter klorürü değerlendirmede karşılaştırılabilir doğruluk sağlayabileceğini gösteriyor.

Delaware Wilmington'daki Nemours / Alfred I. duPont Çocuk Hastanesi'nde Kistik Fibrozis Bakım Merkezi yöneticisi Dr. Aaron S. Chidekel, ter testi iyi kurulmuş olmasına rağmen, mevcut, sert cihazlarda zorluklar olduğunu yorumladı.

Araştırmada yer almayan Chidekel, "Bir tür kol saati gibi olan bu aleti, kıpır kıpır bir bebeğin bileğinin etrafına almak ve 30 dakika boyunca yeterince sıkı tutmak zor" dedi.

İdeal koşullar altında bile, cihaz bazen yeterince ter toplamıyor, dedi.

Chidekel Medscape Medical News'e verdiği demeçte, "Tahmin edebileceğiniz gibi bu aile için bir meydan okumadır, çünkü kistik fibroz yeni ebeveynler için korkutucu bir kavramdır," dedi. Yenidoğan kistik fibroz taraması yüksek oranda yanlış pozitiflere sahip olabilir ve tarama, bir çocuğun kistik fibrozlu olabileceğini gösterdiğinde, belirsizliği gidermek için bir ter testi yapmak ve gerekirse tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlamak önemlidir. dedi.

Chidekel, "Özellikle çok küçük bebeklerde kistik fibroz teşhisinin zamanını, doğruluğunu ve basitliğini artırabilecek her şey önemli bir ilerlemedir ve bu cihaz oldukça umut verici görünüyor" dedi. Ayrıca "hasta dostu" göründüğünü de kaydetti.

Gatorade Patch benzer

Rogers, ter çıkartma teknolojisinin, sporculara ter oranı ve sodyum bileşimi hakkında bilgi sağlamak için tasarlanan yeni bir Gatorade ürünü olan Gx Sweat Patch'te kullanılan teknolojiye benzediğini söyledi. Rogers ve meslektaşlarının 2016'da altta yatan mikroakışkan teknolojiyi tanımlamasının ardından, Rogers'ın kurucu ortağı olduğu Epicore Biosystems şirketi, ürünü Gatorade ile geliştirdi.

Gatorade hidrasyonu optimize etmenin bir yolunu bulurken, diğerleri olası tıbbi uygulamaları gördü.

Rogers, Lurie Çocuk Hastanesi ve Northwestern Tıp'ta pediatrik göğüs hastalıkları uzmanı ve yeni çalışmanın ortak yazarı olan Susanna McColley, teknolojinin kistik fibrozda kullanılması konusunda uzlaştığını söyledi. Araştırmacılar, bu genetik bozuklukla birlikte, terdeki klorür konsantrasyonunun "doğrulayıcı tanı için en sağlam biyolojik belirteç" olduğunu belirtiyorlar.

Rogers, ter etiketinin bu biyobelirteci ölçmek için doğal bir uyum sağladığını söyledi.

Rogers, "Ter, klorür konsantrasyonu ile belirlenen bir miktarda rengi değişen kimyasal bir asidi önceden yüklediğimiz çok küçük dairesel bir rezervuara aktarılıyor," dedi. "Ve sonra sadece cihazın dijital bir resmini çekersiniz."

Görüntüleme teknolojisi, klorür konsantrasyonunu gösteren rengi kantitatif olarak belirler.

Rogers, insan vücuduyla bütünleşebilen elektronik biyosensörlerin geliştirilmesine odaklanan araştırma programlarına liderlik etti. Çabaları sağlığın biyokimyasal işaretlerine dönüştüğünde, terlemeye odaklandılar.

Rogers, "Doğal içgüdü, kana veya interstisyel sıvıya nasıl erişileceğini bulmaya çalışmak olacaktır," ancak bu yaklaşımlar, cilde bir dereceye kadar nüfuz etmeyi gerektirir, dedi. Ter, invaziv olmayan bir şekilde elde edilebilir ve örneğin glikoz, laktat, C vitamini, demir, çinko , kalsiyum ve klorür hakkında bilgi verir.

Yüzeyden çıkan teri yakalamak için cilt yüzeyine yapışabilen esnek platformlara küçük kanallar, valfler ve rezervuarlar yerleştirmenin yollarını geliştirdiler. "Kanal yapıları ve bu küçük rezervuarlar, yarı iletken üretim endüstrisinde kullanılan aynı teknolojiler kullanılarak üretiliyor" dedi.

Test Laboratuarlara Bırakılsın mı?

New York City'deki NYU Langone'deki Hassenfeld Çocuk Hastanesi'nin bir parçası olan Pediatrik Kistik Fibrozis Merkezi'nin kurucusu ve yöneticisi Robert J. Giusti, cihazın mevcut ter testi sistemiyle karşılaştırılabilir ancak daha iyi bir seçenek olmayabileceğini söyledi. .

Giusti, uygun kalite kontrolü ile "Ter testi, en iyi kistik fibroz bakım merkezinde gerçekleştirilen karmaşık bir prosedürdür" dedi. "Sigorta şirketlerinin para biriktirmek için ucuz ve CF olmayan bir bakım merkezinde yapılan ter tahsilatını tercih edeceğinden endişeleniyorum."

Ayrıca Giusti, çalışmanın kistik fibrozlu hastaların devam eden ter testi ihtiyacını ve mevcut testlerin sınırlamalarını abartabileceğini söyledi. "Küçük bebeklerin zaman zaman yeterli ter toplamayı sağlayamadıkları doğrudur, ancak bebek büyüdükçe 1 ila 2 hafta içinde bu sorun aşılır" dedi.

Terli etiketlerin bu sorunun sıklığını azaltıp azaltamayacağı daha fazla çalışma gerektiriyor, dedi. "Böyle bir açıklama yapılmadan önce bu aygıtın titiz bir doğrulama ve doğrulamaya ihtiyacı olacak."

Çalışma yazarları, özellikle çeşitli kistik fibroz durumları, doğum ağırlıkları ve hidrasyon durumları olan genç hastalarda daha büyük çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtti. Ayrıca, doğruluğu etkileyebilecek düzensiz aydınlatmanın olduğu ortamlarda renk analizi teknolojisinin test edilmesi gerektiğini de eklediler.

Rogers, daha fazla doğrulama ve düzenleyici onaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, trendlerin evde daha fazla sağlık hizmetinin gerçekleşmesine işaret ettiğini söyledi. Bu amaçla, gelecekteki araştırmalar, ılık bir banyonun veya duşun yeterli ter oluşturup oluşturmayacağını ve pilokarpin iyontoforez ihtiyacını önleyip önleyebileceğini değerlendirebilir.

"Sanırım sağlık hizmetlerinin gittikçe daha fazla gerçekleşeceği yer burası, bu oldukça açık," dedi. "Sadece çok dikkatli yapılması gerekiyor."

Çalışma, Northwestern Üniversitesi'ndeki Querrey Simpson Biyoelektronik Enstitüsü, Manoa'daki Hawaii Üniversitesi, Hawaii Topluluğu Vakfı, Ann & Robert H.Lurie Çocuk Hastanesi, Stanley Manne Araştırma Enstitüsü, Northwestern Memorial Hastanesi ve Ulusal Enstitüleri tarafından desteklenmiştir. Sağlık. 3M, araştırmada kullanılan yapışkan malzemelere erişim sağladı.

Rogers ve ilk çalışma yazarı Tyler R. Ray, PhD, epidermal mikroakışkanlarla ilgili patentler ve patent başvuruları, kistik fibroz teşhisi uygulamaları da dahil olmak üzere mucitlerdir. Rogers ve birkaç ortak yazar, Gatorade yaması da dahil olmak üzere epidermal mikroakışkan cihazlar geliştiren bir şirket olan Epicore Biosystems'in ortak kurucularıdır. Ray'in şirketle bağları var. Chidekel ve Giusti, ilgili hiçbir mali ilişki açıklamadı.

Sci Transl Med. 31 Mart 2021 tarihinde online olarak yayınlandı. Özet

Daha fazla haber için Medscape'i Facebook , Twitter , Instagram , YouTube ve LinkedIn'de takip edin

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top