Sağlık

Meme kanseri hücreleri, metastaza yardımcı olmak için doğal öldürücü hücreleri yeniden programlayabilir

Bir tür bağışıklık hücresi olan doğal öldürücü (NK) hücrelerin, kanser hücrelerinin ölümünü indükleyerek metastazı sınırladığı bilinmektedir. Ancak hastalarda metastazlar hala oluşur, bu nedenle kanser hücrelerinin kaçması için yollar olmalıdır. Doktora Andrew Ewald'ın laboratuvarında çalışan Johns Hopkins'in tıbbi onkoloji üyesi başyazar Isaac Chan, MD, Ph.D. tarafından geliştirilen yeni bir hücre kültürü yöntemini kullanarak, araştırmacılar NK hücreleri ve laboratuvarda gerçek zamanlı invaziv meme kanseri hücreleri. Metastatik meme kanseri hücrelerinin NK hücrelerini yeniden programlayabildiklerini keşfettiler, böylece kanser hücrelerini öldürmeyi bıraktılar ve bunun yerine metastaza yardımcı oldular.

9 Temmuz'da Hücre Biyolojisi Dergisi'nde yayınlanan bu çalışma, meme kanseri metastazının fare modellerinde bu yeniden programlama sürecini tersine çeviren yeni immünoterapi stratejilerini de rapor ediyor.

Metastatik hastalık meme kanseri ölümlerinin ana itici gücüdür ve nasıl ve neden oluştuğuna dair daha derin bir anlayışa ihtiyacımız var. Araştırmamız kanser hücrelerinin bağışıklık sistemini birlikte seçmesi için yeni bir strateji belirledi. Hastalarda doğal öldürücü hücre yeniden programlamasını önleyebilir veya tersine çevirebilirsek, metastazı durdurmak ve meme kanseri mortalitesini azaltmak için yeni bir yol olabilir. "

Isaac Chan, Doktor Ph.D., Johns Hopkins Tıbbi Onkoloji Üyesi

Kanser İstilası ve Metastaz Programının üst düzey yöneticisi Ewald, "Çalışmamız NK hücrelerinin metastatik süreci başlatan hücreleri seçici olarak hedeflediğini ve ayrıca kanser hücrelerinin bağışıklık sistemini onlara yardım etmek için nasıl kandığını gösteriyor" diyor. Johns Hopkins Kimmel Kanser Merkezi ve Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde hücre biyolojisi profesörü. "Bu çalışma aynı zamanda multidisipliner kanser araştırmalarının gücünü de vurgulamaktadır. Bu proje, metastazı anlamak için tıbbi onkoloji, hücre biyolojisi, immünoloji ve biyomedikal mühendisliğini bir araya getirdi. Elizabeth Jaffee ile heyecan verici bir işbirliği sayesinde hızla immünoloji ve immünoterapi araştırmalarına geçebildik. "

Elizabeth Jaffee, Johns Hopkins Kimmel Kanser Merkezi'nin müdür yardımcısıdır; Skip Viragh Pankreas Kanseri Klinik Araştırma ve Hasta Bakım Merkezi eş direktörü; Bloomberg ~ Kimmel Kanser İmmünoterapi Enstitüsü yardımcı direktörü; Dana ve Albert "Cubby" Brokoli Onkoloji Profesörü.

Ewald, Johns Hopkins Temel Biyomedikal Bilimler Enstitüsü ve Genetik Tıp Enstitüsü'nde biyomedikal mühendisliği profesörü olan Joel Bader tarafından geliştirilen moleküler profilleme ve hesaplama analizlerini ve Bader'ın laboratuarında bir arkadaşı olan Hildur Knútsdóttir'i kullandıklarını söyledi. bağışıklık hücreleri ve kanser hücreleri arasındaki şüpheli her moleküler etkileşimi haritalayabilir ve bu iletişimi düzenleyebilecek olanları tanımlayabilir.

"Tahmin edildiği gibi, bu inhibitör sinyalleri bloke ettiğimizde, NK hücreleri" iyi çocuklar "olmaya devam etti ve kanser hücrelerini temizlemeye devam etti," diyor Ewald. Diyerek şöyle devam etti: "Bu yaklaşımın metastazların oluşmasını önlemek için kullanılabileceğinden heyecan duyuyoruz ve aynı yaklaşımın mevcut bir metastaza karşı bağışıklık tepkisini yeniden etkinleştirmek için kullanıp kullanamayacağını da test ediyoruz."

Araştırmacılar, sürecin diğer kanser türleri için de geçerli olabileceğini söylüyor. NK hücrelerini hedef alan immünoterapiler, potansiyel olarak T hücrelerini kanserle savaşmaya teşvik eden mevcut immünoterapilerle birlikte kullanılabilir.

Dergi referansı:

Chan, IS ve ark. (2020) Kanser hücreleri, doğal öldürücü hücreleri metastazı destekleyen bir hücre durumuna eğitir. Hücre Biyolojisi Dergisi . doi.org/10.1083/jcb.202001134 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top