Sağlık

USPSTF: Daha önce Akciğer Kanseri Taraması Uygunluk Çifte olabilir USPSTF: Daha önce Akciğer Kanseri Taraması Uygunluk Çifte Katlanabilir

Akciğer kanseri uzmanları, düşük doz BT ile akciğer kanseri taraması için uygunluk kriterlerinde önerilen değişikliklerin, uygunluğun neredeyse iki katına çıkmasına neden olabilir ve özellikle Siyah kişilere ve kadınlara fayda sağlayabilir.

Yeni öneriler arasında taramanın 55 ila 50 yıl arasında başladığı yaşın düşürülmesi ve sigara kullanım öyküsünün 30 ila 20 paket-yıl arasında azaltılması yer alıyor.

ABD Önleyici Hizmet Görev Gücü'nün (USPSTF) taslak önerisi , 3 Ağustos'a kadar kamuya açık yorumda mevcuttur.

Görev gücü, 20 paket yılı veya daha fazla sigara içme öyküsü olan ve şu anda sigara içen veya son 15 yıl içinde sigarayı bırakan 50-80 yaş arası yetişkinlerin, düşük doz BT'li akciğer kanseri için yıllık tarama geçirmesini,

Boston'daki Kitle Genel Kanser Merkezi'nde İnovasyon Direktörü Lecia Sequist Medscape Medical News , "Bence USPSTF tarafından önerilen kriterler doğru yönde atılmış büyük bir adım." Dedi .

"Bunlar benimsenir ve uygulanırsa, tarama faydasının (akciğer kanseri mortalitesinde azalma olarak ölçülür) mevcut parametrelerle% 9,8'den, daha geniş parametrelerle% 13'e kadar gittiğini görebilirdik." Dedi. "Buna ek olarak, yeni kriterler uygunluğun taranmasında ırksal farklılıkları azaltmalıdır."

Öneri aynı zamanda Amerikan Akciğer Derneği'nden (ALA) yüksek not aldı.

USPSTF, 'B' önerisini sürdürdü – taramanın Uygun Bakım Yasası kapsamında birçoğu için ücretsiz olarak kapsamaya izin verdi – ve şimdi uygunluk kriterlerini genişletmeyi öneriyor ", böylece akciğer kanseri için daha yüksek risk taşıyan daha fazla Amerikalı olabilir "dedi ALA.

Taramaya 50'de Başla

Yazarlar, minimum tarama yaşının 50'ye düşürülmesi muhtemelen daha fazla Siyah birey ve kadının tarama için uygun olacağı anlamına gelecektir. Şu anda 55 yaşında olan tarama yaşı, Amerikan Göğüs Cerrahisi Derneği, Amerikan Kanser Derneği, Amerikan Göğüs Hekimleri Koleji ve Ulusal Kapsamlı Kanser Ağı tarafından yayınlanan kılavuz ilkeler altında önerilmektedir.

"Afrikalı Amerikalılar beyazlara göre daha yüksek akciğer kanseri riskine sahipler ve bu risk farkı daha düşük sigara yoğunluğu seviyelerinde daha belirgindir."

Medscape Medical News tarafından daha önce bildirildiği gibi , kentsel, büyük ölçüde siyah bir kohortta akciğer kanseri taraması, çoğunlukla Beyaz bireyleri kaydeden Ulusal Akciğer Tarama Denemesi (NLST) sonuçlarına kıyasla, pozitif tarama oranlarını kabaca iki katına çıkardı ve akciğer kanserlerini tespit etti.

Buna ek olarak, akciğer kanseri riski erkekler için sigara içen kadınlardan daha büyük olsa da ve kadınlar genellikle erkeklerden daha az paket yıl biriktirse de, sigara içen kadınların daha erken ve daha düşük maruz kalma seviyeleri ile akciğer kanseri geliştirebileceğini gösteren kanıtlar vardır.

Bu nedenle, "en az 20 paket yıllık sigara içme geçmişine sahip olan ve şu anda sigara içen veya son 15 yıl içinde sigarayı bırakmış (A-50-80-20-15) 50 ila 80 yaşları arasındaki kişileri tarama stratejisi, tarama için uygun kişilerin yüzdesinde göreceli artış erkeklerde% 81, kadınlarda% 96 oranındadır.

Zararı Nedir?

Akciğer kanseri için düşük doz BT taramasıyla ilgili en büyük endişelerden biri, iki büyük ölçekli klinik çalışmada bildirilen nispeten yüksek oranda yanlış pozitif sonuçlardır, çünkü tavsiye yazarları.

Örneğin, daha önceki bir USPSTF önerisinin temeli olan NLST'de (30 paket yıllık sigara öyküsü olan ve şu anda sigara içen veya son 15 yılda sigarayı bırakan 55-80 yaş arası yetişkinlerin yıllık taraması için), yalancı pozitif oranlar başlangıçta% 26.3, 1. yılda% 27.2 ve 2. yılda% 15.9 idi.

Benzer şekilde, sonuçları bu yılın başlarında yayınlanan NELSON çalışmasında erkekler için yanlış pozitif oranlar başlangıçta% 19.8, 1. yılda% 7.1, 3. yılda% 9 ve tarama 5.5 yılında% 3.9 idi. kayıt edilmiş.

"Evet, yanlış pozitif sonuçlar Akciğer taraması başlamadan yaparken hakkında dikkatlice düşünmek gerekir şeylerden biri," Sequist Medscape Tıp News söyledi. "Yanlış pozitifin (gereksiz taramalar, biyopsiler ve hatta ameliyat) potansiyel zararı, akciğer nodüllerini çalışma deneyimi olan multidisipliner bir ekibin bulunmasıyla en aza indirgenebilir. tüm akciğer tarama programlarının böyle bir ekiple eşleştirilmesi. "

Mass General, gereksiz prosedürleri en aza indirgemek amacıyla ekranda tespit edilen akciğer nodüllerini değerlendirmek için bir pulmoner nodül kliniğine sahip olduğunu belirtti.

Radyasyona maruz kalmanın potansiyel zararı hakkında sorulan Sequist, düşük doz BT taramasından maruz kalmanın oldukça az olduğunu, 6 aylık bir süre boyunca deniz seviyesindeki güneş radyasyonu ile veya üç kros uçak yolculuğu seviyesiyle karşılaştırılabilir olduğunu söyledi. .

"Sıfır radyasyon olmasa da, bu düşük radyasyon seviyesinin kansere neden olacağı veya ciğerlerine zarar vereceği konusunda çok az endişe var." Dedi.

ALA baş tıbbi memuru Albert Rizzo, gereksiz müdahalelerin potansiyel zararlarının, akciğer kanserini erken bir aşamada tespit etmenin faydalarından daha ağır bastığını söyledi.

"Son 5 yılda öğrenilenlerin, örneğin mamografi ile görülenlerde genel pozitiflik oranına ve prosedürlere gereksiz yere devam eden hasta sayısına gerçekten olumlu bir şekilde izin verdiğini düşünüyorum. çok düşük kalıyor ve bu prosedürlerin morbiditesi de düşük. "dedi Rizzo Medscape Medical News'e .

Yeterli Değil

Bununla birlikte, düşük dozlu BT taramasının açık faydalarına rağmen, yüksek riskli bireyler için ABD tarama oranları hala çok düşüktür ve eyalet hakkındaki 2019 araştırma raporuna göre Massachusetts'te% 12.3'ten Nevada'da% 0.5'e kadar düşüktür. ALA akciğer kanseri.

"Taramanın en etkili olması için, yüksek riskli nüfusun daha fazlası taranmalıdır. Şu anda tarama oranları yüksek risk altında olanlar arasında çok düşüktür. Bunun nedeni hastalar ve sağlayıcılar arasında erişim eksikliği veya düşük farkındalık ve bilgi eksikliği olabilir. Oranlar devletler arasında büyük ölçüde değiştiği için, tarama oranlarını arttırmak için daha fazla şey yapılabileceği açıktır "dedi.

Rizzo, "Bence, bireysel bir hastanın taranması gerekip gerekmediği konusunda topluma gönderilen bazı karışık mesajlar var." Dedi.

Bazı doktorların gerekli nüanslı risk-fayda tartışmasını almaya isteksiz olabileceğini veya kısa bir hasta ziyareti sırasında zamana sahip olamayabileceğini belirtti.

"Doktor ve bu risk kategorilerine giren hasta arasındaki bu tartışmaya dayanıyor," Bakın, bu çalışmaların bulduğu budur ve bir kanseri erken bulursak, büyük olasılıkla kurtarılacaksınız, 'kendi başına sunulmasını beklediğine kıyasla, "dedi.

Sequist ve Rizzo ilgili finansal ilişkiyi açıklamadılar.

Medscape Onkoloji hakkında daha fazla bilgi için Twitter ve Facebook'ta bize katılın

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top