Sağlık

Elektriksel stimülasyon kör insanlarda görmeyi geri yükleyebilir

Horizon 2020 kapsamındaki bir projede, yedi Avrupa kuruluşundan araştırmacılar, görme engelli insanların vizyonunun beynin elektriksel uyarımı kullanılarak nasıl geri yüklenebileceğini inceleyecekler.

Proje, Zürih Üniversitesi tarafından koordine ediliyor ve Avrupa Birliği tarafından 4 milyon avroluk finansmanla destekleniyor.

Bir proje Avrupa Birliği'nden fon alırsa, endüstri ve toplum için yeni ve ilgili fikirler sağlayan yenilikçi ve gelecek vaat eden disiplinlerarası araştırma alanlarında mükemmel bilimi içermelidir.

Uluslararası Restorasyon Fonksiyonu için Nöral Aktif Görsel Protez projesi tüm bu kriterleri karşılamaktadır ve dört yıl boyunca toplam 4 milyon avroluk bir AB araştırma hibesi almıştır.

Proje 1 Eylül 2020'de başlayacak ve Zürih Üniversitesi Nöroinformatik Enstitüsü'nde Prof. Shih-Chii Liu tarafından koordine ediliyor.

Hesaplama, sistemler ve klinik nörobilim, malzeme mühendisliği, mikrosistem tasarımı ve derin öğrenme konularında tamamlayıcı uzmanlığa sahip yedi Avrupa üniversitesinden ve kurumdan disiplinler arası ekiplerde çalışan proje, kör insanların vizyonunu beynin elektriksel uyarımı ile geri yüklemek için teknoloji geliştirecektir.

Yakın disiplinler arası işbirliği

Projenin amacı, yeni bir beyin-bilgisayar arayüz teknolojisi için uyarlanabilir makine öğrenme algoritmaları tarafından yönlendirilen binlerce elektrot ile bir nöroprotez geliştirmektir.

Shih-Chii Liu, "Hafif, sağlam ve portatif ve onlarca yıl etkili kalacak yeni bir nöroprotez sistemi oluşturmak istiyoruz." Mevcut sistemler beyindeki sadece küçük bir nöron setini uyarır ve arayüzlerin ömrü sadece birkaç aydır.

Liu, projenin hedeflerinde başarılı olacağına inanıyor: "Tüm ortaklar kendi alanlarında uzun süreli deneyime sahipler, bu yüzden gerekli arka plan bilgisi zaten mevcut. Atılımlar planlanan daha büyük ölçekli çabalar ve ortak etkileşimleriyle gelecek bu projede." Zorluk, çoklu disiplinlerde beklenen atılımları koordine etmek olacaktır.

İnovasyon oluşturulması

Bu atılımlar, görsel kortekste arayüz oluşturan yüksek elektrot sayımı ile stimülasyon için yenilikçi yaklaşımları içerir. Bunun için, yeni elektrot kaplamalarının ve yeni mikroçip yöntemlerinin yanı sıra minimal doku hasarına neden olan ince esnek problara ihtiyaç vardır.

Araştırmacılar ayrıca stimülasyon akımlarını binlerce elektrotla kanalize edecek ve daha yüksek kortikal alanlarda nöronal aktiviteyi izleyecekler.

Derin öğrenme ile eğitilmiş yapay sinir ağları söz konusu olduğunda, kör bireylerin nesneleri ve yüz ifadelerini tanımalarını ve tanıdık olmayan ortamlarda gezinmelerini sağlamak için sadece bir kamera girdisinden en alakalı görsel bilgileri elde edecek atılımlar da bekleniyor.

Bu ağlar, kamera görüntülerini nöronları kör kişinin yorumlayabileceği şekilde yönlendiren stimülasyon kalıplarına dönüştürecektir. Sinyallerin işlenebilmesi ve iletilebilmesinin tek yolu budur. Aynı zamanda, kapalı döngü yaklaşımında algıyı geliştirmek için göz izleme kullanılacaktır.

Algoritma stimülasyon kalıplarını çevirir

Projeyi koordine etmenin yanı sıra, Zürih Üniversitesi de teknolojik uzmanlığına katkıda bulunuyor.

Shih-Chii Liu ve Tobi Delbruck'un nöroinformatik ekibi, güç tasarruflu nöromorfik derin öğrenme donanımı ve algoritmaları geliştirmek için konsorsiyum ortaklarıyla birlikte çalışacak. Nöromorfik donanım üzerine uygulanan ağ, stimülasyon elektrotlarını çalıştırmak için kamera girişini stimülasyon kalıplarına çevirecektir.

Bu araştırma projesi önemlidir, çünkü yeni bir beyin nöroprotezini inşa etmek için çığır açan bir çalışma yapar ve diğer nöroprotez araştırmalarına ilave faydalar sağlar. "

Shih-Chii Liu, Profesör, Nöroinformatik Enstitüsü, Zürih Üniversitesi

İlgili araştırmacılar, projenin Avrupa'nın bu araştırma alanındaki nispeten düşük profilini yükselteceğini umuyor.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top