Sağlık

Çalışma: Parkinson hastalarının üçte biri kilitleme sırasında artan semptomlar yaşadı

Lancaster Üniversitesi ve yardım kuruluşu Parkinson İngiltere'den yapılan bir araştırmaya göre, Parkinson hastalarının üçte biri kilitlenme sırasında artan semptomlar yaşamıştır.

Anket, Parkinson ve aile üyeleri, arkadaşları ve bakıcıları olan 2.000'den fazla kişiye kilitlenme deneyimlerini sordu.

Yanıtlar şunu gösterdi:

  • üçte birinden fazlası hareket yavaşlığı, sertlik veya yorgunluk yaşadı
  • dörtte birinden fazla artmış titreme veya anksiyete veya uyku problemleri yaşadı

Yaklaşık yüzde 10'u, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilecek, ancak çoğunlukla iyi kontrol edilmediğinde Parkinson ilaçlarının yan etkilerinden kaynaklanabilen halüsinasyonlarda bir artış bildirmiştir.

Parkinson, kas titremelerine, hareket yavaşlığına ve kas sertliğine neden olan nörolojik bir durumdur ve bu duruma sahip insanlar da endişe ve depresyon yaşayabilir. Stresin hem hareket semptomlarını hem de uyku gibi durumla ilişkili olabilecek diğer zorlukları şiddetlendirebileceği bilinmektedir.

Birleşik Krallık'ta durumla ilgili 145.000 civarında insan var, bir milyondan fazla insan aile üyeleri, arkadaşlar veya iş arkadaşları olarak etkileniyor.

Lancaster Üniversitesi'nden Profesör Jane Simpson ve Dr. Fiona Eccles, anket bulgularını analiz ederek şunları da ortaya koydu:

  • Yaklaşık üçte biri (yüzde 34), egzersize erişimin azalmasının yaşamları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu söyledi
  • Yaklaşık üçte biri (yüzde 34) Parkinson Hemşiresi veya danışmanından randevu aldı ve yarısından fazlasına telefon veya çevrimiçi randevu teklif edilmedi
  • Kilitlenmeden önce evde sosyal bakım ve destek alanların neredeyse yarısı (yüzde 48) kısıtlamalar sırasında daha az bakım aldı

Parkinson hastalarının çoğunda koronavirüs varsa ve klinik olarak korunmasız kategorideyse ciddi hastalık riski artar. Parkinson hastası olan bazı insanlar kalkan yapmayı seçerken, son derece savunmasız olarak sınıflandırılmazlar ve bu nedenle artan destek seviyesi için uygun değildirler.

Araştırma, yalnızlık ve izolasyonla ilgili endişelerin yanı sıra, insanların, yardımcı olacak komşuları veya ailesi yoksa, ileri belirtileri olanlar için yiyeceklere erişim konusunda stres seviyelerinde bir artış olduğunu ve bu stresin fiziksel semptomlarını şiddetlendirdiğini bulmuştur.

Coronavirüs, katılımcıların zihinsel sağlığını da etkilemiştir. Doğrulanmış bir ölçekle ölçüldüğünde, Parkinson'un ankete yanıt verdiği kişilerin ortalama zihinsel sağlık ve refah puanı, kilitlenmeyen zamanlarda genel nüfus için ortalama puandan 5 puandan daha düşüktü ve birçoğu bu konuda duygusal desteğe ihtiyaç duyduklarını söylüyor zaman.

64 yaşındaki Beverley Lucas'a 2014 yılında Parkinson teşhisi konuldu. Yalnız yaşıyor ve kilitlenmeden önce evini çocuklarına daha yakın olacak şekilde taşıma sürecindeydi.

Beverley 18 Mart'ta kendi kendine tecrit etmeye başladı. Dedi ki:

"Parkinson hastalığımın belirtileri tamamen kilitlenmeye başladı. Geçmiş deneyimlerden stresin vücudumdaki reaksiyonları vurguladığını biliyorum ve titremem çok daha kötüydü.

"Sorun şu ki, Parkinson'un dejeneratif bir durum olduğunu biliyorum – bu yüzden, kilitlenmede sakin kalmaya ve kötüleşen semptomlarımı strese kadar tebeşirlemeye çalışıyorum, ama bilmek imkansız: Sadece Parkinson'um gelişiyor mu?

"Yalnız yaşıyorum, bu düşünceleri zedeleyecek kimsem yok, kim bana güvenebilir ya da 'Aslında son zamanlarda daha kötü görünüyorsun' diyebilir. Durumumda o ikinci gözüm yok, korkutucu.

"Kendimi her zamankinden daha fazla izole hissediyorum. Şubat ayının başlarına kadar COVID hakkında endişelenmeye başladım ve dans etmeyi bırakmaya karar verdim. O ay sonra yüzmeyi bıraktım. Bu çok zordu, çünkü bu hem sosyal hem de sosyal bir etkinlik .

"Dans ettiğimde, beni her şeyden uzaklaştırıyor. Hala müziği seviyorum ve bu benim için harika bir ruh hali güçlendirici. Evin etrafında küçük bir dans edeceğim, ama yaptığım dans partneri dans etmekti – bir paspas veya bir sandalye aynı şey değil, ben çok sosyal bir insanım, bu yüzden bu inanılmaz zor oldu.

"Parkinson hastası bir kişi olarak, resmi NHS yüksek riskli kişiler listesinde değilim, ama daha savunmasızım. Sokakta yaşayan ve benim için alışveriş yapan bir bayana sahip olduğum için çok şanslıyım. İnanılmaz derecede kibar ve kendimi istediğimden daha fazla ifşa etmeyeceğim anlamına geliyor.

"Benim için büyük bir stres kaynağı bundan sonra 'yeni normalin' ne olacağı ve Parkinson hastaları için risklerin ne olacağı. Bazı insanlar COVID'in grip gibi olacağını, hepimizin birlikte yaşayacağı veya yıllık olacağı bir şey olduğunu söylüyor Ama bu Parkinson hastaları için ne anlama geliyor? "

Aile, arkadaşlar ve bakıcılar için artan bakım sorumlulukları da olumsuz etki yaptı. Yüzde 68'i koronavirüs kısıtlamalarının başlamasından bu yana daha fazla sorumluluk üstlendi, yüzde 42'si kısıtlamaların zihinsel sağlıklarını ve yüzde 34'ü fiziksel sağlıklarını olumsuz etkilediğini söyledi.

Lancaster Üniversitesi'nden Profesör Jane Simpson:

Kilitleme kısıtlamalarının hafifletilmesinin Parkinson toplumu üzerindeki etkisini öğrenmek için bu anketi aynı sorularla sürdüreceğiz.

İnsanların yapmak zorunda olduğu değişikliklerin, olağan, iyi planlanmış rutinlerinden o kadar ağır ve yıkıcı olduğu konusunda endişeliyiz ki, insanların geri dönmesi zor olabilir. Sonuç olarak, bu kilitlenme döneminin uzun vadeli etkilerinden endişe duyuyoruz.

"Semptomlardaki artışın birçok faktörün sonucu olduğunu düşünüyoruz – sağlık profesyonellerine erişim eksikliği, ilaç, fiziksel egzersiz ve diğer sosyal aktiviteler için yerleşik rejimlerin kaybı ve bu dönemin neden olduğu genel stres."

Salgın sırasında, Parkinson İngiltere, egzersiz sınıflarını çevrimiçi olarak taşımak ve durumdan etkilenen herkes için güncel, özel bilgiler sağlamak da dahil olmak üzere topluluklarına yeni yollarla ulaşmak için adapte olmuştur.

Parkinson'un İngiltere Hizmet Direktörü Katherine Crawford şunları söyledi: "Ne yazık ki bu sonuçlar Parkinson topluluğunun Corona krizi tarafından hem fiziksel hem de duygusal olarak ne kadar zorlandığını gösteriyor.

"Parkinson hastaları, aileleri, arkadaşları ve bakıcıları olan bir milyondan fazla insanın pandemi sırasında Parkinson İngiltere'sine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduklarını biliyoruz. Buna karşılık olarak, yardım hattı kapasitemizi artırdık, çevrimiçi Parkinson topluluğunu inşa ettik ve normalde yüz yüze destek bunu yeni yollarla yapmaya devam etmektedir.

"Kilitlenmeden 'yeni bir normale geçmeye başladığımızda, Parkinson hastalığından etkilenen herkesi desteklemeye devam edebilmemiz çok önemlidir, bu yüzden birlikte, yaşamlarının kontrolünü geri alma yetkisi olan herkese doğru hareket edebiliriz Parkinson ile. "

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top