Sağlık

Kök Hücre Stratejileri COVID-19'da Merhametli Kullanılıyor Kök Hücre Stratejileri COVID-19'da Merhametli Kullanılıyor

Editörün notu: Medscape'teki Coronavirus Kaynak Merkezi'nde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun.

COVID-19 salgını yeni ve iyileştirilmiş tedaviler için ilham kaynağı oldu. Zaten eklektik bir koşullar topluluğuna yönelik olan mezenkimal kök hücreler (MSC'ler), yeni bulaşıcı hastalığın neden olduğu vücut çapında hasara karşı bir silah olarak yeniden canlandırılmaktadır.

ClinicalTrials.gov şu anda COVID-19'lu hastalar için kök hücre kullanımıyla ilgili 50'den fazla araştırmayı listelemektedir. Bunların hepsi, kemik iliği, Wharton jöle, yağ, diş hamuru, plasenta ve çevresindeki kan damarlarından türetilen mezenkimal temanın varyasyonlarıdır. Kaliforniya'daki UC Davis Sağlık / Tıp Fakültesi'nde Hücre Biyolojisi ve İnsan Anatomisi bölümünde profesör olan Paul Knoepfler'e göre, kök hücreye dayalı tedavileri en az 10 şirket araştırıyor.

COVID-19 için kök hücre tedavileri Mart ve Nisan aylarında ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından New York'ta başlayan ve şu anda ülke çapında yayılan kriz sırasında genişletilmiş erişim ataması altında görünmeye başladı.

İlk medya başlıkları kök hücreler için etkililik ipuçlarını vurgulasa da, araştırmacılar ilk hakemli raporların birkaç hafta boyunca görünmeyeceğini söylüyor. Ve en az bir uzman daha basit tedavilerin daha güvenli olabileceğini söylüyor.

MSC'leri Yeniden Yerleştirme

Yaygın erişimin (yaygın olarak şefkatli kullanım olarak adlandırılan) acil hedefi, hastanın hayatını kurtarmaktır. FDA, bu tür hastalar hakkında, bir faz 1 klinik araştırmasını katalize etmek veya hatta başka bir endikasyon için güvenlik gösterilmişse, faz 2 veya 3 denemelerinde başlatmayı sağlamak için kullanılabilecek veriler toplar. Mesoblast Inc'den remestemcel-L ile olan buydu.

Sağlıklı donörlerin kemik iliğinden türetilen MSC'ler, greft-konakçı hastalığı ve kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) tedavisi için ileri klinik çalışmalarda bulunmaktadır. Medscape Medical News , Mesoblast baş tıbbi görevlisi Fred Grossman, "COVID'den orta ila şiddetli ARDS [akut solunum sıkıntısı sendromu] olan hastaların tedavisinde anlamlı ve net bir etki mekanizması sergilerler." Dedi.

Mezenkimal öncü hücreleri kan damarlarına sarılır ve büyüme hormonları salgılar. Grossman'a göre doğal olarak sitokin fırtınalarına karşı koydukları ve iyileşmeyi kolaylaştıran akciğerlere ev sahipliği yapıyorlar.

Genişletilmiş erişim yolu boyunca klinisyenler Mt.'de ventilatörde olan 12 COVID-19 hastasını tedavi etmek için remestemcel-L kullandılar. New York'ta Sina Hastanesi. Hastalara 5 gün arayla iki infüzyon uygulandı ve karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının yanı sıra iltihap belirteçleri açısından izlendi. Ancak daha görünür bir kıyaslama basitçe hayatta kalmaktı.

"Hastaların yüzde yetmiş beşi (9) ventilatörden çıktı ve sonuçta taburcu edildi. Bunu, o sırada New York'taki bir ventilatördeki COVID hastalarının% 80'ine kadar ölüm oranı ile karşılaştırın ve bu oldukça güçlü bir sinyal, "Grossman dedi.

FDA, bu sonuçları şu anda 14 merkezde 300 hastayı kaydeden 3. aşama çalışmasını onaylamayı düşündü. Remestemcel-L, KOAH tedavisi de dahil olmak üzere diğer ortamlarda önceden kullanılması nedeniyle faz 1 ve 2 üzerinde sıçradı.

Diğer şirketler ve gruplar, COVID-19'lu kritik hastalarda kök hücreleri test etmek için genişletilmiş erişim yolunu kullanıyor. Örneğin, Miami Leonard V. Miller Tıp Fakültesinde COVID-19 olan 24 hasta 23 Nisan'da intravenöz göbek kordonu kaynaklı MSC infüzyonları almaya başladı. Hücreler zaten tip 1 diyabet ve Alzheimer hastalığı .

"COVID-19'dan ölen hastalar, ilk semptomlar ve ölüm arasında ortalama 10 günlük bir süreye sahiptir. Ciddi durumlarda, kan dolaşımındaki oksijen seviyeleri ve nefes alamama, hastaları çok hızlı bir şekilde sonlarına doğru iter. bir haber bülteninde, klinik araştırmaya öncülük eden Miami Üniversitesi Diyabet Araştırma Enstitüsü ve Hücre Nakli Merkezi direktörü Camillo Ricordi, "bu yörüngenin oldukça arzu edilmesini önleyecek" dedi.

Bu umutsuz zamanlarda randomize, kontrollü bir klinik çalışma oluşturmak, birkaç hasta için erişimi genişletmekten daha uzun sürer, ancak gerçekleşmektedir.

Çin'de Wuhan Üniversitesi Renmin Hastanesi'nde devam eden dental pulpadan alınan allojenik MSC'leri değerlendirmek için yapılan klinik bir çalışmada, COVID-19'lu 20 hastaya her enjeksiyon arasında 3 gün olmak üzere üç MSC veya salin enjeksiyonu yapıldı. Çalışma üçlü kördür – hasta, doktor ve sonuç değerlendiricisi hücreleri kimin aldığını ve kimin salin aldığını bilmiyor.

Çalışma, klinik iyileşme, akciğer BT bulguları, bağışıklık fonksiyonu, polimeraz zincir reaksiyonu test sonuçları, C-reaktif protein seviyeleri, yaşamsal belirtiler ve yan etkilere kadar geçen süreyi izlemektedir.

Yine başka bir MSC çalışması diğer sonuçları değerlendiriyor. Pluristem Therapeutics, Mart ayının sonunda Kudüs'teki hastalar ve Nisan ayının ortasında New Jersey'deki Holy Name Tıp Merkezi'nde şefkatli kullanımı takiben, ARDS'li COVID-19 hastaları için ABD'de sıcak noktalarda bir faz 2 çalışmasını duyurdu. Faz 2 çalışmasının birincil sonlanım noktaları ilk 28 gün boyunca ventilatörsüz günlerin sayısı ve 8, 26 ve 52. haftalarda sağkalımdır. İkincil sonlanım noktaları mekanik ventilasyon süresi, YBÜ'siz günlerin sayısı ve hastaneye yatış sayısıdır. boş günler.

Kök Hücre Şüpheciliği?

Hangi terapötik yaklaşımların SARS-CoV-2'ye karşı nihai cephaneliğin bir parçası olacağını tahmin etmek zor. Kök hücreler diğer terapilerle nasıl rekabet edecek? Uzun vadede olmayabilirler.

Knoepfler, "En hasta COVID-19 hastalarının bazılarında steroidlerin faydasını gösteren son çalışma göz önüne alındığında, steroidlerin doğrudan enflamasyonu baskıladığı göz önüne alındığında, kök hücreli hastaları infüzyonun bundan daha iyi olacağını hayal etmek zor." Dedi.

Başka bir engel: kök hücreler, bir antiviral ajandan veya hatta bir antikor kokteylden çok daha karmaşıktır.

"Hücresel tedaviler, potansiyel olarak yüzlerce milyonlarca veya milyarlarca hücre ile birlikte bir kez infüze edilemediğinde kontrol edilemeyen canlı bir ürün olma riskine sahiptir. Bu bağışıklık modüle edici yaklaşımlar, çok fazla bağışıklık veya çok az olmayan tatlı bir noktaya çarpmalıdır, "dedi Knoepfler.

Diğer tüm potansiyel COVID-19 tedavileri gibi, zaman gösterecektir.

Grossman bir Mesoblast çalışanıdır. Knoepfler ilgili finansal ilişkiyi açıklamadı.

Medscape'i Facebook , Twitter , Instagram ve YouTube'da takip edin. İşte nasıl Medscape bir hikaye ucu göndermek için.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top