Sağlık

Zona aşılama oranı yükselir, ancak

Zona aşısı için yapılan ödemenin yüksek maliyetinden endişe eden Medicare yararlanıcısı Jacky Felder, geçen yıl aşılanmayı seçti.

Geçen ay, Wisconsin, Green Bay kadın, karnında ağrılı, kaşıntılı bir döküntü bırakan hastalığı geliştirdi. "Neyse ki, nispeten hafif bir vakam vardı, ama çok acı çeken bir buçuk hafta oldu," dedi Felder, 69.

Felder yalnız olmaktan uzaktır. Federal Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, ulusal olarak, 60 yaş ve üstü insanların yaklaşık% 35'i, 2008'e kadar% 7'den 2018'e kadar zona için aşılandı.

Rapor ayrıca düşük gelirli yetişkinleri gösteriyor ve Siyah veya İspanyol olanların beyazlara göre aşılanma olasılığı daha düşük. Rapora göre, İspanyol olmayan beyaz yetişkinlerin yaklaşık% 39'u 2018 yılına kadar zona için aşılanmıştı, bununla birlikte İspanyol ve Siyah yetişkinlerin yaklaşık% 19'u.

Bu bulgular diğer yetişkin aşılarının eşitsizlikleriyle tutarlıdır.

Raporda, federal yoksulluk seviyesi (bir birey için 12.760 $) altında geliri olan yetişkinlerin, yıllık geliri 25.000 $ 'dan fazla olanların aşılanma olasılığının sadece yarısı kadar olduğu belirtildi.

Sağlıkta kâr amacı gütmeyen Grantmakers CEO'su ve Medicare & Medicaid Hizmet Merkezlerinde Azınlık Sağlığı Ofisi eski direktörü Cara James, Siyahlar ve Hispaniklerin beyazların sağlık sigortasına veya düzenli bir sağlık sağlayıcısına sahip olmamalarından daha olası olduğunu söyledi. düşük aşılama oranlarının hesaplanmasına yardımcı olur. Ayrıca, atışları karşılayacak daha az gelire sahip olmaları da muhtemeldir.

Siyahlar ve Hispanikler için daha düşük aşılama oranlarının, COVID-19 için ne zaman ve ne zaman bir aşı geliştirileceği konusunda etkileri vardır. Koronavirüse sahip olmaları ve daha şiddetli COVID-19 vakaları yaşaması daha muhtemel olsa da, Siyahlar ve Hispanikler maliyetler ve diğer faktörler nedeniyle aşılanmak için hattın önünde olmayabilir.

Zona , vücutta yıllarca hareketsiz kalabilen su çiçeği neden olan aynı virüsten kaynaklanır. Yetişkinlerin yaklaşık üçte biri için, zona olarak yeniden aktifleşebilir ve genellikle vücudun herhangi bir yerinde ağrılı bir döküntü olarak ortaya çıkabilir.

İlaç üreticisi Merck, 2006 yılında ABD'de ilk zona aşısı Zostavax'ı sundu. 2017'nin sonlarında, daha yeni ve daha etkili bir aşı olan Shingrix, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandı ve bu ay Merck ürününü satmayı bıraktı .

GlaxoSmithKline tarafından yapılan Shingrix, Zostavax için yaklaşık% 51 ile karşılaştırıldığında, 50 ila 69 yaş arasındaki yetişkinlerde hastalığın önlenmesinde % 97 etkilidir . CDC, Zostavax ile aşılananlar da dahil olmak üzere 50 yaşın üzerindeki herkesin Shingrix almasını önerir. Reçete gerekmez.

Uygun Bakım Yasası, cep dahil masrafı olmayan özel sağlık sigortası olan kişilere aşılar da dahil olmak üzere koruyucu sağlık hizmetlerinin verilmesini gerektiriyordu. Ancak Medicare'li insanlar hariç tutuldu.

Medicare yararlanıcıları grip ve zatürree için ücretsiz aşılar alırken, genellikle zona çekimleri de dahil olmak üzere diğer aşılar için ödeme yapmak zorundadırlar. Ödemeler Medicare ilaç planlarına göre belirlenir.

Nashville'deki Vanderbilt Üniversitesi'nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan Dr. William Schaffner, hastalarına 65 yaşına girmeden ve Medicare'e kaydolmadan önce Shingrix aşısı yaptırmasını önerdiğini söyledi. Kongre, Medicare kayıtlı kişilerinin aşılanması için masraflar eklediği için başarısız oluyor.

Schaffner, "Nüfusun önemli bir kısmının aşı olduğunu gördük, ancak% 100 hedefinden çok uzak," dedi.

GlaxoSmithKline, ortalama Medicare kayıtlı üyesinin, tipik olarak birkaç ay arayla verilen iki aşı dozunun her biri için 50 dolar ödediğini söyledi.

Sigortası olmayan insanlar için, Shingrix'in iki doz için yaklaşık 300 $ maliyeti.

Maliyetin yanı sıra, düşük aşılama oranına girebilecek bir başka faktör de erişimdir. Shingrix'e olan talep, lansmanından kısa bir süre sonra aşının eksikliğine yol açtı, ancak GlaxoSmithKline yetkilileri şimdi dağıtacak çok şeyleri olduğunu söylüyor.

Sözcü Sean Clements, 100 milyondan fazla insan için çekimlerin önerilmesine rağmen, yaklaşık 17 milyon insanın en az bir doz Shingrix aldığını söyledi. Buna karşılık, piyasada 14 yıl sonra 20 milyon ila 25 milyon insanın Zostavax aldığını söyledi.

Los Angeles'ta bir aile hekimi olan ve Güney California Üniversitesi Keck Tıp Fakültesi'nde klinik başkan yardımcısı olan Dr. Anjali Mahoney, aşı yapan insanların büyük artışını duymaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

"Yaklaşık her üç kişiden biri yaşamları boyunca zona alıyor ve bu almak istediğiniz bir şey değil" dedi. Zonalardan kaynaklanan komplikasyonlar ve ağrı, döküntü kaybolduktan uzun yıllar sonra yıllarca sürebilir.

Ancak Medicare yararlanıcıları için aşılamanın önündeki maliyet engellerinin sayıları olması gerekenden daha düşük tuttuğunu söyledi.

Geliri Sosyal Güvenlik ödemeleriyle sınırlı olan Felder, doz başına 50 dolar bile zona aşısı için çok fazla ödeme yapacağını söyledi. Başka bir federal uyaran kontrolü alırsa aşılanmayı umuyor.

Felder, "Medicare'deki insanların bunun için ödeme yapması doğru değil, çünkü birçok insan için zona onları çok hasta edebilir." Dedi.

Kaiser Sağlık Haberleri Bu makale Henry J. Kaiser Aile Vakfı'nın izniyle khn.org'dan yeniden basılmıştır. Editoryal olarak bağımsız bir haber servisi olan Kaiser Health News, Kaiser Permanente'ye bağlı olmayan partizan olmayan bir sağlık politikası araştırma kuruluşu olan Kaiser Aile Vakfı'nın bir programıdır.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top