Sağlık

Araştırmacılar erken üreme gelişimi sırasında mısırda kodlamayan, 'fonksiyonel' genomu haritaladılar

Tüm organizmaların büyümesi ve gelişimi, zaman ve mekanda gen ekspresyonunun koordineli düzenlenmesine bağlıdır ve bu büyük ölçüde genomdaki kodlayıcı olmayan diziler tarafından kontrol edilir.

Genomik özellikli mahsul gelişiminde büyük bir zorluk, mahsul genomlarındaki cis düzenleyici elemanların işlevsel olarak açıklanması ve bu sekansları, üreme veya biyoteknoloji yoluyla, hedef yollarda, karmaşık ağlarda minimum bozulma ile ince ayar yapmak için kullanma yeteneğidir. ikamet.

Donald Danforth Bitki Bilim Merkezi asistan üyesi Andrea Eveland liderliğindeki bir araştırmacı ekibi, polen taşıyan oluşum için kritik olan erken gelişimsel bir pencere sırasında mısırdaki kodlamayan 'işlev' genomunu haritaladı püsküller ve tahıl taşıyan kulaklar.

Kromatin yapısı, transkript profilleri ve genom çapında birleşme çalışmaları hakkındaki bilgileri entegre eden analizleri, büyük bir tahıl mahsulünde çiçeklenme farklılaşmasının düzenlenmesine kapsamlı bir bakış sağlar, bu da sonuçta mimariyi şekillendirir ve verim potansiyelini etkiler.

Parvathaneni ve Bertolini ve ark., "Erken mısır çiçeklenme gelişiminin düzenleyici peyzajı" tarafından yapılan bu çalışma 6 Temmuz 2020'de Genome Biology dergisinde yayınlandı.

Biz yıllarca klasik genetik studie gelen mısır çiçeklenme gelişimi büyük kontrolörleri hakkında iyi bir fikrim var. Ancak sadece işlevlerini kaldırmak veya onları yapısal olarak ifade etmek genellikle daha yüksek verimli mısır ile sonuçlanmaz . "

Andrea Eveland, Ph.D, Yardımcısı, Donald Danforth Bitki Bilim Merkezi

Optimum çıktılar elde etmek için ifadelerini uzay ve zamanda tam olarak nasıl ayarlayacağımızı öğrenmeliyiz. Bu çalışma bunu yapmak için bir temel oluşturuyor. "

Geçen yüzyıl boyunca, mısırda melez tabanlı ıslah ve gelişme, daha az ışığı kesen ve daha az kaynağı ve daha büyük, daha üretken kulakları kesen daha küçük püsküllerin seçilmesine yol açtı.

Püskül ve kulak ortak bir gelişim programı ile geliştiğinden, kulak özelliklerinin daha da geliştirilmesi, bu programın, örneğin püskül veya kulağa özgü düzenleyici elemanlarla ayrılmasını gerektirecektir.

Aynı genlerin püskül ve kulakta nasıl farklı şekilde düzenlendiğini anlamak ve bu özelliği diğerini kontrol etmek için kullanmak, mısırda üreme çabalarını artıracaktır.

Eveland'ın araştırması, tahıl bitkilerinde bitki mimarisi özelliklerini kontrol eden gelişim mekanizmalarına odaklanıyor. Özellikle, bitki organlarının kök hücrelerden nasıl oluştuğunu ve altta yatan gen düzenleyici ağlardaki varyasyonun bitki formunu tam olarak nasıl değiştirebileceğini araştırır.

Ekibi, bu gen ağlarına yönelik bozulmaların, hem bir tür içinde hem de çimenler arasında morfolojiyi nasıl değiştirebileceğini keşfetmek için hem hesaplama hem de deneysel yaklaşımları birleştirerek nihai hedef, tahıllardaki tahıl verimini iyileştirmek için hedefler tanımlamaktır.

Dergi referansı:

Parvathaneni, RK, vd . (2020) Erken çiçeklenme gelişiminin düzenleyici yapısı. Genom Biyolojisi. doi.org/10.1186/s13059-020-02070-8 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top