Sağlık

Araştırmacılar, çocuklarda nadir, çocuk felci benzeri hastalık için koruyucu antikorları izole ediyor

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi, Purdue Üniversitesi ve Wisconsin-Madison Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, solunum yolu viral enfeksiyonuna bağlı çocuklarda nadir ancak yıkıcı bir çocuk felci benzeri hastalığı önleyebilecek insan monoklonal antikorlarını izole ettiler.

Akut flasid miyelit (AFM) olarak adlandırılan hastalık, ateş veya solunum yolu hastalığının ardından kollarda ve bacaklarda ani güçsüzlüğe neden olur. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri 2014 yılında hastalığı izlemeye başladığından beri 600'den fazla vaka tespit edilmiştir.

AFM için yaz sonu veya sonbahar başında grev yapma eğilimi gösteren ve bazı ölümlerle ilişkili spesifik bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, hastalık son zamanlarda enterovirüs D68 (EV-D68) adı verilen bir grup solunum virüsüne bağlanmıştır.

Vanderbilt Aşı Merkezi'ndeki araştırmacılar, daha önce EV-D68 ile enfekte olmuş çocukların kanından antikor üreten kan hücrelerini izole etti. Kan hücrelerini hızlı büyüyen miyelom hücrelerine birleştirerek, araştırmacılar laboratuvar çalışmalarında virüsü güçlü bir şekilde nötralize eden bir monoklonal antikor paneli üretmeyi başardılar.

Purdue'daki meslektaşları, EV-D68'i spesifik olarak nasıl tanıdıklarına ve bağlandıklarına ışık tutan antikorların yapısını belirlediler. Antikorlardan biri, enterovirüs tarafından enfeksiyondan önce veya sonra verildiğinde fareleri solunum ve nörolojik hastalıktan korumuştur.

Araştırmacıların yorumları

Bu yıkıcı çocuk felci benzeri virüsü inhibe eden güçlü insan antikorlarını izole etmekten heyecan duyduk ve bu çalışmalar onları klinik araştırmalara götürmenin temelini oluşturacak. "

James Crowe, Müdür, Vanderbilt Aşı Merkezi; Ann Scott Carell Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Sağlığı ve Patolojisi, Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Profesörü

Purdue's Trent ve Judith Anderson Seçkin Profesör Richard Kuhn, "Enfeksiyöz hastalığı çok temel bir düzeyde incelemek ve sonuçları bir hayvan hastalığı modelinde uygulamak çok güçlüdür; umarım, çalışmalarımız çocuklarda bu hastalık için gelecekteki bir terapiye dönüşecektir." bilimde; Krenicki Ailesi Direktörü, Purdue Enflamasyon, İmmünoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top