Sağlık

Hekim Düzeyinde PCI Mortalite Verileri Yanıltıcı Olabilir Doktor Düzeyinde PCI Mortalite Verileri Yanıltıcı Olabilir

Yeni araştırmaya göre, halk tarafından bildirilen perkütan koroner girişim (PCI) mortalite verileri, birden fazla merkezde PKG uygulayan kardiyologlar açısından yanıltıcı olabilir.

Ashwin Nathan

Ashwin S "Birden fazla yerde çalışan bu grup doktorlar arasında az sayıdaki komplikasyonun rapor edilen sonuçları önemli ölçüde etkileyebileceğini gördük. Rapor edilen bu değerler, verdikleri bakımın kalitesini yeterince yansıtmayabilir çünkü tahminler istikrarsızdır," Ashwin S Pennsylvania Üniversitesi, Philadelphia, Pennsylvania Hastanesi, kardiyovasküler tıpta bir görevli olan Nathan, MD Medscape Medical News'e verdiği demeçte.

Çalışma 30 Aralık'ta JAMA Kardiyoloji'de bir araştırma mektubu olarak çevrimiçi yayınlandı .

New York Eyaleti, doktor düzeyinde PCI mortalitesine ilişkin raporlar yayınlar. Nathan ve meslektaşları mektuplarında, ölüm oranlarının PCI kalitesini yeterince ölçemediğini öne sürmüştü, çünkü ölümler nadirdir ve doktor düzeyinde riske uyarlanmış ölüm oranları (RAMR'ler) yıldan yıla istikrarsızdır.

Genel hekim düzeyindeki sonuçlara ek olarak, hekim düzeyindeki PKG sonuçları da ayrı merkezler tarafından yayınlanır. Yazarlar, birden fazla merkezde çalışan hekimler için bu tahminler istikrarsız olabilir çünkü her merkezde gerçekleştirdikleri PCI'lerin hacmi düşük olabilir.

Bu analiz için, New York Eyaleti içinde birden fazla yerde PCI gerçekleştiren doktorlar için bölgeye özgü RAMR'lerdeki varyasyonu incelediler.

2014 ile 2016 yılları arasında 373 hekim 61 hastanede 142.853 PKG işlemi gerçekleştirdi.

Hekimlerin yarısından fazlası (n = 207,% 55,5) birden fazla hastanede çalışmış ve 82.075 PKG prosedürünü (% 57.5) oluşturmuştur. Bir veya daha fazla hastanede çalışan hekimler arasında PCI hacmi açısından fark yoktu.

Birden fazla hastanede çalışan hekimler arasında ortalama RAMR% 1.11 ve bölgeye özgü ortalama RAMR% 0.52 idi.

Ortalama RAMR veya maksimum bölgeye özgü RAMR noktası tahmini, tüm doktorlar için RAMR değerleri için 95. persentilden büyükse doktorlar aykırı değerler olarak sınıflandırıldı.

Bu tanıma göre, birden fazla yerde çalışan 15 doktor, bildirilen maksimum bölgeye özgü RAMR değerlerine göre aykırı değerler olarak sınıflandırıldı, ancak bu doktorlardan sadece dördü de ortalama RAMR temelinde aykırı değerler olarak sınıflandırıldı.

Bu bulgular, bölgeye özgü riske göre ayarlanmış PKG mortalite oranlarının kamuya bildirilmesinin güvenilmez olduğunu, PKG uygulayan doktorlar tarafından sağlanan bakımın kalitesini yeterince yansıtmadığını, hastaları yanıltabileceğini ve "birden çok yerde çalışan doktorlar için rapor edilmemesi gerektiğini göstermektedir. siteler, "Nathan ve meslektaşları söylüyor.

Medscape Medical News , Kardiyolog ve tıp profesörü, Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi, New Haven, Connecticut, Medscape Medical News için yapılan çalışmayı değerlendiren Dr. ancak bir bireyin performansının prosedürü nerede gerçekleştirdiklerine bağlı olarak büyük ölçüde değişmesi kesinlikle makuldür.

Yale New Haven Hastanesi Sonuç Araştırma Merkezi direktörü olan Krumholz, "Performans bir ekip ölçüsüdür ve muhtemelen bir kişinin çalıştığı kişilere ve sistemlere bağlıdır," diye ekledi. "Uygulama yaptıkları farklı yerlerde bireysel performansta belirgin farklılıklar olması beklenir ve ölçüm sisteminin kusurlu olduğu anlamına gelmez."

Çalışmanın belirli bir fonu yoktu. Nathan ve Krumholz, ilgili hiçbir mali ilişki açıklamadı.

JAMA Cardiol. Yayın 30 Aralık 2020 Online Özet

Heart.org'dan daha fazlası için | Medscape Kardiyoloji, bizi Twitter ve Facebook'tan takip edin.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top