Sağlık

Medical News Today: Bir kişinin boyunu hangi faktörler etkiler?

Bir insanın boyunu etkileyen ana faktör genetik yapıtlarıdır. Bununla birlikte, beslenme, hormonlar, aktivite seviyeleri ve tıbbi durumlar dahil olmak üzere geliştirme sırasında yüksekliği birçok faktör etkileyebilir.

Bilim adamları, genetik makyajın veya DNA'nın, bir kişinin boyunun yaklaşık% 80'inden sorumlu olduğuna inanıyor. Bu, örneğin, uzun boylu insanların, aynı zamanda uzun boylu olmak için büyüyen çocuklara sahip olma eğiliminde oldukları anlamına gelir.

İnsanlar genellikle 18 yaşına gelene kadar büyürler. O zamandan önce, bir dizi çevresel faktör ne kadar uzun olduklarını etkileyebilir.

Bu makale, bir kişinin boyunu etkileyen faktörleri, insanların gelişim sırasında yüksekliği artırabileceği bazı yolları ve yetişkinlerin boylarını artıp arttıramayacağını kapsar.

Bebekler ve çocuklar sürekli büyürler. Bu, kollarının ve bacaklarının uzun kemiklerindeki büyüme plakalarındaki değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Büyüme plakaları yeni kemik oluşturdukça, uzun kemikler uzar ve çocuk daha uzun olur.

İnsanlar doğmadan önce yaşamın ilk 9 ayında en hızlı büyürler. Doğumdan sonra bu yavaşlar.

Bir çocuk 8 yaşına geldiğinde, yılda ortalama 2,16 inç (inç) veya 5,5 santimetre (cm) büyüyecektir.

Bununla birlikte, ergenlik döneminde gençler bir “büyüme hamlesi” yapacaklar. Bundan sonra, büyüme plakaları yeni kemik yapmayı bırakır ve kişi büyümeyi durduracaktır. Önce eller ve ayaklar, sonra kollar ve bacaklar büyümeyi durdurur. Büyümeyi durduran son alan omurga.

Tipik yaşlanma süreçleri nedeniyle, insanlar yaşlandıkça kademeli olarak yüksekliklerini kaybetmeye başlarlar.

Aşağıdaki faktörler bir kişinin ne kadar uzun olacağını etkileyebilir:

DNA

DNA, bir kişinin boyunu belirleyen ana faktördür.

Bilim adamları, yüksekliği belirleyen 700'den fazla farklı gen tanımladılar. Bu genlerin bazıları büyüme plakalarını etkiler ve diğerleri büyüme hormonlarının üretimini etkiler.

Normal yükseklik aralıkları farklı etnik kökenlerden insanlar için farklıdır. Yine, bu DNA'ları tarafından belirlenir.

Bazı genetik durumlar, Down sendromu ve Marfan sendromu dahil olmak üzere bir kişinin yetişkin boyunu da etkileyebilir.

Hormonlar

Vücut, büyüme plakalarına yeni kemik yapmasını söyleyen hormonlar üretir. Bunlar:

  • Büyüme hormonları : Bunlar hipofiz bezinde yapılır ve büyüme için en önemli hormondur. Bazı sağlık koşulları vücudun yaptığı büyüme hormonlarının miktarını kısıtlayabilir ve bu da yüksekliği etkileyebilir. Konjenital büyüme hormonu eksikliği adı verilen nadir bir genetik durumu olan çocuklar, diğer çocuklardan çok daha yavaş büyüyecektir.
  • Tiroid hormonları : Tiroid bezi büyümeyi etkileyen hormonlar üretir.
  • Seks hormonları : Testosteron ve östrojen , ergenlik döneminde büyüme için çok önemlidir.

Seks

Erkekler kadınlardan daha uzun olma eğilimindedir. Erkekler de kadınlardan daha uzun süre büyümeye devam edebilir. Ortalama olarak, yetişkin bir erkek yetişkin bir kadına göre 5.5 inç ( 14 cm ) daha uzundur.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre , Amerika Birleşik Devletleri'nde, ortalama erkek 175,2 cm boyunda, ortalama kadın ise 161,5 cm boyunda 63,6'dır.

Hangi yaştaki kızların büyümeyi bıraktığını ve hangi yaştaki erkeklerin burada büyümeyi bıraktığını öğrenin.

İnsanlar boylarını etkileyen faktörlerin çoğunu kontrol edemezler. Çünkü değiştiremedikleri DNA tarafından belirlenirler.

Bununla birlikte, bazı faktörler çocukluk ve ergenlik döneminde büyümeyi artırabilir veya azaltabilir. Büyüyen çocuklar ve gençler yetişkin boylarını en üst düzeye çıkarmak için bazı adımlar atabilir. Bunlar:

İyi beslenmenin sağlanması

Beslenme büyümede çok önemli bir rol oynar. İyi beslenmeyen çocuklar, yeterli beslenmeye sahip çocuklar kadar uzun olmayabilir.

Beslenme uzmanları, çocukların ve gençlerin bol miktarda meyve ve sebze ile dengeli ve dengeli bir diyet yemelerini önerir. Bu, gelişmeleri için gereken tüm vitamin ve mineralleri almasını sağlayacaktır.

Protein ve kalsiyum özellikle kemik sağlığı ve büyümesi için önemlidir. Bazı protein açısından zengin gıdalar şunları içerir:

  • et
  • kümes hayvanları
  • Deniz ürünleri
  • yumurtalar
  • bakliyat
  • fındık ve tohumlar

Bazı kalsiyum yönünden zengin besinler şunları içerir:

Hamilelik sırasında iyi beslenmenin sağlanması, kemik sağlığı ve fetüsün büyümesi için de önemlidir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hamile kadınların “yeşil ve turuncu sebzeler, et, balık, fasulye, fındık, pastörize süt ürünleri ve meyve” gibi çeşitli yiyecekleri tüketmelerini tavsiye etmektedir.

Yeterince uyumak

Uyku, çocuklarda ve gençlerde büyüme ve gelişmeyi destekler. Derin uyku sırasında, vücut büyümesi için gereken hormonları serbest bırakır. Bu nedenle yeterli uyku almak optimal büyümeye izin verebilir.

Düzenli egzersiz yapmak

Düzenli egzersiz, normal fiziksel gelişim için de önemlidir. Örneğin, dışarıda oynamak veya sporda yer almak, kemikleri daha sağlıklı, daha yoğun ve daha güçlü hale getirebilir.

Bir kişi ergenliğe girdikten sonra, büyüme plakaları yeni kemik yapmayı bırakır. Birlikte kaynaşırlar ve kişi büyümeyi durdurur. Bu, bir kişi 18 yaşına ulaştığında, boylarını artıramayacağı anlamına gelir.

İyi bir duruş uygulamak ve sırt ve çekirdek kaslarını güçlü tutmak, bir kişinin daha düz durmasına ve daha uzun görünmesine izin verebilir.

Yetişkin olarak yüksekliği etkileyen faktörler hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Yükseklik büyük ölçüde DNA tarafından belirlenir. Bununla birlikte, beslenme ve egzersiz gibi çevresel faktörler gelişim sırasında büyümeyi etkileyebilir.

Çocuklar büyüdükçe, vücutlarının büyümeleri için gereken hormonları üretmelerine yardımcı olmak için iyi beslenmeye ve bol miktarda egzersize ihtiyaç duyarlar. Ergenlik çağında gençler büyüme artışı yaşayacaklar. Bundan sonra, kemiklerinin büyümesi durur ve daha uzun olmazlar.

Hamilelik sırasında iyi beslenme, gelecekteki kemik sağlığı ve bebeğin büyümesi için de önemlidir.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top