Sağlık

Medical News Today: Doğum eylemi için hint yağı kullanmanın riskleri nelerdir?

Yıllar boyunca, insanlar baharatlı yiyecekler yemekten bir egzersiz topuna sıçramaya kadar doğal olarak emeği teşvik etmek için birçok farklı yöntem denediler. Bazı insanlar emeği teşvik etmek için hint yağı denemek için cazip olabilir.

Emeği teşvik etmek için hint yağı kullanmayı düşünenler, denemeden önce, özellikle bu amaç için kullanımıyla ilişkili güvenlik konularını etkilemeyi öğrenmeye çalışmalıdır. Çünkü önemli tehlikeler var.

Emeği teşvik etmek için hint yağı kullanmanın riskleri ve tehlikeleri, emeği indüklemek iyi bir fikir olup olmadığı ve bunu yapmak isteyenlere yardımcı olabilecek diğer bazı yollar hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

bir küvet hint yağı tutan bir kişi Pinterest'te paylaş
Mide bölgesindeki dehidrasyon, ishal ve kramp, hint yağı almanın bazı olası yan etkileridir.

Hint yağı Ricinus communis'ten bir ekstrakttır. R. communis Güney Asya'ya özgüdür.

Yüzyıllar boyunca, insanlar çeşitli rahatsızlıklar için hint yağı kullandılar, ancak çoğu uygulama sadece anekdot kanıtlarını destekliyor. Birkaç bilimsel çalışma, hint yağının sağlık durumlarının tedavisinde etkinliğini ele almıştır.

Hint yağı, sabunlar, kaplamalar, yağlayıcılar ve diğer ticari ürünlerde yaygın bir bileşendir. Araştırma , güçlü ve tehlikeli bir bitki toksini olduğunu gösteren, risin dahil olmak üzere birkaç alerjenik protein içerir.

Bununla birlikte, bu potansiyel olarak tehlikeli maddelerin uzaklaştırılmasının ardından, insanlar hint yağı, farmasötik amaçlar için kullanabilirler. Örneğin, hint yağı kabızlığa yardımcı olabilir. Hint yağı ve kabızlık hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Hint yağı ayrıca yüz ve cilt için potansiyel faydalara sahiptir. Bunları burada okuyun.

Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi'ne göre hint yağı muhtemelen uterus kasılmalarına ve tahrişe neden olacaktır. Bunlar işgücü kasılmaları gibi görünse de, gerçek emeğe göre sindirim sıkıntısının sonucu daha olasıdır.

Aslında, oral hint yağı alan kadınların doğum yapma olasılığının daha yüksek olduğunu söylemeye devam ediyorlar.

Bununla birlikte, yakın zamanda yapılan bir çalışmada hint yağı almakla emeği indüklemek arasında bir bağlantı olduğu bulunmuştur. Çalışma, bir kadın 40 haftalık hamile ise hint yağının 24 saat içinde doğum yapabileceği sonucuna vardı.

Araştırmacılar, 5 yıllık bir süre boyunca 40 ve 41. gebelik haftalarında kadınları kullanarak çalışmayı gerçekleştirdiler.

2000'den bu yana daha küçük bir çalışma , hint yağı alan kadınların% 57,7'sinin 24 saat içinde doğum yaptığını buldu. Hint yağı almayan kadınların sadece% 4,2'si 24 saat içinde çalışmaya başladı. Bu çalışmadan elde edilen kanıtlar, hint yağının emeğin indüklenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bununla birlikte, 2009 yılındaki bir çalışmada hint yağı almakla emeği indüklemek arasında bir bağlantı bulunmamıştır. Bu çalışmaya gebeliklerinin 40. haftasında veya üzerinde 600'den fazla katılımcı dahil edilmiştir. Çalışma hint yağının doğum zamanı üzerinde hiçbir etkisi olmadığı sonucuna vardı. Ayrıca herhangi bir zararlı etkisi olmadı.

2018'de yapılan bir araştırma , hint yağı indüksiyonunun daha önce bebekleri olan kadınlarda daha etkili olduğunu buldu. Araştırmacılar, 81 gebe kadından hiçbir olumsuz etki rapor etmediler.

Bir başka 2018 çalışması , doktorlarının bakımı altında hint yağı (40-41 hafta hamile iken) kullanan kadınları inceledi ve kadınların çoğu için 24 saat içinde doğum eylemi oluşturmada etkili olduğunu buldu.

Her ne kadar çalışma sonuçları hint yağı işgücü yaratan yetenekleri açısından karışık olsa da, bu çalışmaların hiçbiri anne veya fetus için güvenlik konularını incelememiştir.

Önceki çalışmalarda, araştırmacılar fetus için bilinen herhangi bir riskle karşılaşmamışlardır.

Bununla birlikte, anne hintyağı yutmanın yan etkilerini yaşayabilir. Bazı potansiyel yan etkiler şunları içerebilir:

Hassas mide veya diğer gastrointestinal rahatsızlıkları olan kadınlar hint yağı almaktan kaçınmalıdır. Ayrıca, geçmişte sezaryen ile doğum yapmış olanlar asla hamileyken hint yağı alımını denememelidir. Nedenini aşağıda öğrenin.

Çoğu durumda, vücut doğum yapmaya hazır olduğunda emeği indükler. Bazı kadınlar erken doğum eylemine girebilirken, diğerleri beklenen son tarihten daha sonra doğum yapabilir.

Daha da önemlisi, sezaryen ile doğum yapmış kadınlar asla doğum eylemi başlatmaya çalışmamalıdır. Çünkü uterus rüptürüne neden olabilir .

Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji ve Anne Fetal Tıp Derneği tam dönem yolculuğunu aşağıdaki şekillerde tanımlamaktadır:

 • 37–38 hafta ve 6 gün “erken dönem” olarak
 • 39-40 hafta ve 6 gün “tam dönem” olarak
 • 41 haftadan 41 haftaya ve 6 gün “geç dönem” olarak
 • 42 hafta ve üstü “dönem sonu” olarak

Bir kadın tam dönem veya ötesi ise ve henüz doğum yapmamışsa, bir sağlık uzmanı muhtemelen doğum eylemini teşvik etmeyi veya muhtemelen sezaryen doğum planlamayı düşünecektir.

Bir doktorun doğum eylemi başlatmayı seçebileceği diğer bazı nedenler şunlardır:

 • plasental abrupsiyon
 • rahim enfeksiyonu
 • fetusun etrafında amniyotik sıvı eksikliği
 • su kırılmadan kasılmalar
 • fetüs beklenen oranda büyümeyi durdurdu
 • yüksek tansiyon , diyabet veya anne veya fetusu riske atabilecek başka bir durumun varlığı

Evde emeği teşvik etmek için kanıtlanmış bir yol yoktur. Bir doktor veya sağlık uzmanı, bir hastanede veya başka bir klinik ortamda doğum eylemi indükleyebilir.

Bununla birlikte, emeği teşvik etmek için etkili olabilecek başka yöntemler de vardır. Bunlar:

 • meme ucu uyarımı
 • cinsel ilişki
 • baharatlı yiyecekler yemek
 • akupunktur
 • yürüyüş ve egzersiz

Bununla birlikte, bu yöntemlerin hiçbirinin bilimsel olarak kanıtlanmadığına dikkat etmek önemlidir.

Çalışmaya girmekle ilgilenen herkes, herhangi bir yöntemi denemeden önce bir doktorla veya sağlık uzmanıyla konuşmalıdır.

İnsanlar, emeği teşvik etmek için hint yağı kullanmaktan kaçınmalıdır, çünkü bu amaç için etkinliğini kanıtlayan bilimsel bir kanıt yoktur. Doğum eylemi yaratmanın zamanı geldiğinde bir doktorla çalışmak çok daha güvenlidir. 40 haftadan önce doğum eylemi başlatmak fetus için bir risk oluşturur.

Hiçbir çalışma, hint yağı kullanımında fetus için doğrudan bir risk veya tehlike bulamadı, ancak annede ishal, yanlış kasılmalar, dehidrasyon ve mide ile ilgili diğer yan etkilere neden olabilir.

Emeği teşvik etmek isteyen insanlar endişeleri hakkında bir doktorla konuşmalıdır.

Doğum eylemini indüklemek için kanıtlanmış ev yöntemleri yoktur, ancak bir doktor veya sağlık uzmanı, bir ihtiyaç varsa, klinik ortamda doğum eylemi indüklemeye yardımcı olabilir.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top