Sağlık

Sıcak basması ve gece terlemesi, kadının kardiyovasküler olay riskini artırabilir

Queensland Üniversitesi'nden yapılan yeni bir araştırma, menopozdan sonra sıcak basması ve gece terlemesi olan kadınların kalp krizi, anjin ve felç geçirme olasılığının yüzde 70 daha fazla olduğunu buldu.

Halk Sağlığı Okulu doktora öğrencisi Dr Dongshan Zhu, vazomotor semptomlar veya VMS olarak da bilinen sıcak basması ve gece terlemesi yaşayan her yaştaki kadının ölümcül olmayan kardiyovasküler olaylara maruz kalma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Dr. Zhu, "Şimdiye kadar, VMS'nin kardiyovasküler hastalık ile ilişkili olup olmadığı belli değildi, ancak şimdi bunun doğru olduğunu biliyoruz." Dedi.

"Ayrıca, menopoz öncesi VMS bir kadının kardiyovasküler olay şansını yüzde 40 arttırır."

Dr Zhu ayrıca kardiyovasküler olay riskinin, sıklık veya süre yerine sıcak basması ve gece terlemesi şiddeti ile daha fazla ilişkili olduğunu buldu.

"Şiddetli VMS'li kadınların, hiçbir semptomu olmayan kadınlara kıyasla ölümcül olmayan bir kardiyovasküler olay yaşama olasılığının iki katından fazla olduğunu bulduk."

Dr Zhu, dünya çapında 500.000'den fazla kadının 25 çalışmasının önemli bir işbirliği olan InterLACE'in verilerini kullandı.

Çalışmanın kıdemli yazarı Profesör Gita Mishra, bulguların önemli klinik sonuçları olabileceğini söyledi.

Profesör Mishra, "Bu araştırma, kardiyovasküler olayların gelişimi için daha yüksek risk altında olan ve klinik uygulamada yakından izlenmesi gerekebilecek kadınları tanımlamaya yardımcı olur." Dedi.

Dergi referansı:

Zhu, D., vd. (2020) Vazomotor Menopoz Belirtileri ve Kardiyovasküler Hastalık Riski: Altı prospektif çalışmanın birleştirilmiş analizi. AJOG . doi.org/10.1016/j.ajog.2020.06.039 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top