Sağlık

Ajan Orange, Vietnam'da Artan Demans Riskine Bağlı Veteriner Hekim Orange, Vietnam Veterinerlerinde Demans Riskinin Artmasına Bağlı

Yeni araştırmalara göre, herbisit Ajan Orange'a maruz kalma, Vietnam Savaşı gazilerinde önemli ölçüde artan bunama riski ile bağlantılı.

San Francisco'daki California Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Agent Orange'a maruz kalan gazilerin, maruz kalmayan gazilere kıyasla demans geliştirme riskinin neredeyse iki kat arttığını buldular.

Çalışma araştırmacısı Deborah Barnes, PhD, MPH, California Üniversitesi, San Francisco ve San Francisco VA Health Care, "Bu önemlidir çünkü demans riski yaşla birlikte artar ve Vietnam gazileri artık demans geliştirmeye başlayacak kadar yaşlanıyor" Sistem, Medscape Medical News'e söyledi.

Çalışma 25 Ocak'ta JAMA Neurology'de çevrimiçi olarak yayınlandı .

Güçlü Herbisit

Agent Orange, toksin dioksini içeren güçlü bir herbisittir. Vietnam Savaşı sırasında ABD güçleri tarafından muhalif güçlere koruma ve yiyecek sağlayan ağaçları, çalıları ve ekinleri yapraksızlaştırmak için kullanıldı.

Maruziyet, daha önce Parkinson hastalığı dahil olmak üzere nörolojik bozukluklarla ve tip 2 diyabet ve sistemik amiloidoz dahil olmak üzere metabolik bozukluklarla ilişkilendirilmiştir. Araştırmacılar, Agent Orange maruziyeti ile olay demans teşhisi arasındaki bağlantının belirsiz olduğunu belirtiyorlar.

Araştırmak için araştırmacılar, Agent Orange'a maruz kaldığı varsayılan 38.121 (% 12.1) dahil olmak üzere 316.351 gaziye (ortalama yaş, 62) ilişkin Veterans Health Administration verilerini analiz etti.

Parkinson hastalığı, diyabet ve amiloidoz dahil çoğu durumun yaygınlığı, Agent Orange maruziyeti olan ve olmayan gaziler arasında başlangıçta benzerdi.

Demografik değişkenler ve eşzamanlı hastalıklar için düzeltme yapıldıktan sonra, yaprak dökücüye maruz kalmış gazilerin, takip sırasında demans teşhisi konması maruz kalmamış akranlarına göre neredeyse iki kat daha muhtemeldi (% 5,0'a karşı% 2,5), düzeltilmiş tehlike oranı 1,68 ( % 95 CI, 1.59 – 1.77).

Ek olarak, Agent Orange'a maruz kalan gaziler, demans teşhisi konulduğunda maruz kalmayan gazilere göre yaklaşık 15 ay daha gençti (demans başlangıcındaki ortalama yaş, 67,5'e karşı 68,8 yıl).

Barnes, önceki raporlar, Agent Orange maruziyetinin bazı kanserler, Parkinson hastalığı, hipertansiyon ve diabetes mellitus dahil olmak üzere çeşitli tıbbi durumlar için artan riskle ilişkili olabileceğini bulduğunu söyledi.

Medscape Medical News'e verdiği demeçte, "Bu çalışma, bunamanın nedeninin Agent Orange ile ilgili olduğunu göstermiyor, ancak daha fazla araştırmanın devam etmesi gerektiğini" söyledi.

"Anlamlı Artış"

Medscape Medical News , Geriatrik Psikiyatri ve Nöropsikiyatri Bölümü MD Paul Rosenberg, John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi, Baltimore, Maryland, "Metotlar sağlam ve çalışma çok büyük," dedi. Agent Orange maruziyetiyle ilişkili demans riskinde "anlamlı bir artış" gösteriyor.

Bununla birlikte Rosenberg ayrıca demans riskinin "egzersiz, diyet, stres yönetimi, bilişsel olarak uyarıcı aktivitelere katılım ve uyku gibi sağlıklı yaşam tarzı faktörlerinden önemli ölçüde etkilendiğini belirtti. Bunların hiçbiri bu veritabanları tarafından iyi değerlendirilemiyor ve bunun mümkün olduğunu" belirtti. Agent Orange'a maruz kalan gazilerin hayatlarının ilerleyen dönemlerinde daha az sağlıklı alışkanlıkları vardır.

Rosenberg, "Agent Orange'ın bunama riskini etkileyebileceği mekanizmalar gerçekten ilginç" dedi.

Yağda uzun süreli dioksin depoları, diyabet riskini etkiler; dopamin dahil hipofiz hormonları ve nörotransmiterler üzerinde doğrudan etkiler; ve oksidatif stresin artması. "Yazarlar bu olasılıkları özetleyen mükemmel bir iş çıkardılar" diye ekledi.

Rosenberg, Agent Orange ile olan ilişki "özellikle ilginç çünkü genel olarak, Parkinson dışında herhangi bir bunama ile ilişkili çok fazla çevresel maruziyet yok" dedi.

Eve götürülmesi gereken ders, Agent Orange'a maruz kalan gazilerin "bilişsel bozukluğun erken belirtileri konusunda ekstra tetikte olmaları" gerektiğini ve onlara sahip olduklarını düşünüyorlarsa birinci basamak doktorlarını görmeleri gerektiğini söyledi.

Alzheimer Derneği'nin tıbbi ve bilimsel operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Heather Snyder, Medscape Medical News için yapılan araştırmaya da ağırlık vererek, Barnes ve meslektaşları tarafından 2019 Alzheimer Derneği Uluslararası Konferansında bildirilen önceki verilerin benzer dernekler bulduğunu belirtti. " ancak önemli ölçüde daha küçük bir etki boyutu. "

Snyder, "Bu raporda , Sağlık kayıtlarında belgelenen Agent Orange maruziyetine sahip gazilerin demans teşhisi konma olasılığının% 20 daha yüksek olduğu bulundu" dedi.

Snyder, mevcut çalışmanın bir sınırlamasının, Agent Orange maruziyetinin "evet / hayır değerlendirmesi olarak değerlendirildiğini, oysa maruz kalma seviyesinin Vietnam'daki yere, görevlere ve süreye bağlı olarak bireyler arasında değişebileceğini söyledi.

"Çalışma popülasyonunun% 98'i erkek olduğunu ve hepsinin Vietnam dönemi gazileri olduğunu belirtmek de önemli. Bu nedenle, bu veriler genel kamuoyuna genelleştirilemez ve yalnızca Vietnam'da görev yapan ve maruz kalmış gaziler için çıkarımlara sahip olabilir. Ajan Orange, "dedi Snyder.

Yazarları hatırlatan Synder, çalışmanın "bir ilişki gösterdiğini ve nedenselliği kanıtlamadığını. Agent Orange ile demans riski arasındaki ilişkiyi, eğer varsa, açıklayan biyolojik mekanizmaları anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu" söyledi.

Çalışma, Savunma Bakanlığı / Kuzey Kaliforniya Araştırma ve Eğitim Enstitüsü – Veterans Sağlık Araştırma Enstitüsü tarafından desteklenmiştir. Barnes, Rosenberg ve Snyder, ilgili hiçbir finansal ilişki açıklamadı.

JAMA Neurol . 25 Ocak 2021'de online olarak yayınlandı. Özet

Daha fazla Medscape Nöroloji haberi için Facebook ve Twitter'da bize katılın.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top