Sağlık

Prof. Dr. Rıfat Rasier Kimdir?

Rıfat Rasier, 2004 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden okul ikincisi olarak mezun olan bir hekimdir. Tıp fakültesi öğrenciliği ve göz hastalıkları ihtisası sürecinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Louisiana State University School of Medicine’da, Almanya’da Stadtisches Klinikum Kemperhof Koblenz ve İngiltere’de The Western Eye Hospital, Imperial College’da eğitim aldı. 2007 yılında İngiltere General Medical Council’den Tıp Fakültesi için denklik alarak İngiltere’den Full Medical Registration ile doktorluk yapma yetkisini kazandı.

Göz hastalıkları eğitimiyle birlikte 2009 yılında Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği master programını başarıyla tamamladı. Branşıyla ilgili gelişimine devam eden Rasier, 2010 yılında Bilim Üniversitesi’nde Göz Hastalıkları ihtisasını tamamladı.

2012 yılında Kırklareli Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetini tamamlayan Rasier, 2016 yılında Göz Hastalıkları bölümünde “Doçent” unvanını aldı. 2017 yılında Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği bölümünde 4.0 ortalama ile doktorasını tamamladı.

Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği laboratuvarında yaptığı çalışmalar sonucunda katarakt ameliyatı sırasında gözün saydam tabakasında gerekli kesilerin lazer ile kaynak yapılabilmesini sağlayacak bir işlem geliştirdi. Bu yöntemle, katarakt ameliyatlarındaki kesiler dikiş atılmadan lazer yardımıyla kapatılabilmekte, enfeksiyon riski azaltılabilmekte ve ameliyat süresi kısaltılabilmektedir. Rasier’in bu alandaki çalışmaları, göz sağlığına yönelik inovatif çözümler sunmaktadır.

Rıfat Rasier’den Büyük Başarı

Biyomedikal mühendisliği dalında doktora unvanına sahip Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rıfat Rasier, katarakt ameliyatlarında kullanılan tek odaklı lensleri, geliştirdiği yeni bir lazer yöntemiyle çok odaklı hale getirmiş büyük bir başarı elde etti. Bu inovatif yaklaşım, yıllar önce göz içine takılmış tek odaklı lenslerin, Rasier’in yöntemiyle çok odaklı hale dönüştürülmesinde önemli bir adımı simgeliyor. Bu benzersiz yöntem, dünyanın göz alanında en saygın bilimsel derneklerinden biri olan ESCRS’de en iyi proje ödülünü kazandı.

Rasier’in gerçekleştirdiği bu projede, katarakt ameliyatı sırasında kullanılan tek odaklı lenslerin lazer yardımıyla çok odaklı hale getirilmesi, hasta yaşam kalitesini artırmak ve daha net bir görüş elde etmek adına önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Bu yenilikçi yaklaşım, ESCRS tarafından en iyi proje ödülüne layık görüldü ve dünya genelinde göz sağlığına yönelik yapılan çalışmalara önemli bir katkı sağladı.

Rıfat Rasier‘in bu başarısı, göz sağlığı alanında gerçekleştirdiği önemli çalışmalar ve inovasyonlarla bilimsel camiada takdir toplamıştır. Bu başarı, Türkiye’nin göz sağlığı alanındaki uluslararası arenada da etkili bir konumda yer almasını sağlamıştır.

Rıfat Rasier’in Aldığı Diğer Ödüller

  • En İyi Yayın Ödülü, Türk Oftalmoloji Gazetesi, 2010: Saydam korneal keside değişik dalga boylarına sahip kızıl altı lazerler ile korneal doku kaynağı üzerine yapılan çalışması nedeniyle.
  • En İyi Yayın Ödülü, Türk Oftalmoloji Gazetesi, 2011: Regmatojen retina dekolmanına bağlı gelişen proliferatif vitreoretinopatide vitreus sıvısındaki VEGF ve IL-8 seviyelerini konu alan araştırmasıyla.
  • JCİ Türkiye’nin On Başarılı Genci, Tıp ve Tıbbı Buluşlar Birincilik Ödülü, 2010: Tıp alanındaki başarıları ve tıbbi buluşlarıyla öne çıktığı için.
  • Sanayi Bakanlığı, Teknogirişim Proje Desteği, 2010: Teknoloji alanında yürüttüğü projeleri ve girişimleri desteklemesi nedeniyle.
  • Dr. Necati Tanyolaç Yüksek Lisans veya Doktora Süresince Biyomedikal Mühendisliği ve Teknolojilerine Yönelik Gerçekleştirdikleri Proje ve Araştırmalar Ödülü, 2017: Yüksek lisans ve doktora sürecinde biyomedikal mühendisliği ve teknolojilerine yönelik yaptığı projeler ve araştırmaları nedeniyle.
  • En İyi Bilimsel Poster İkincilik Ödülü, Türk Oftalmoloji Derneği Ulusal Kongre, 2017: Bilimsel çalışmaları ve araştırmalarıyla katıldığı kongrede sunduğu poster çalışmasıyla ikincilik ödülü kazanması.

 

 

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top