covid sosyalleşme etkisi

Pandemi Süreci Gençleri Asosyalleştirebilir!

Young girl wearing headphones
Nörobilimciler, pandemi sırasında gençler ve arkadaşları arasında yüz yüze görüşmenin azalmasının uzun vadeli zarar sonuçlar verebileceğini söylüyor.

Yaşamda hassas bir zamanda beyin gelişimi, davranışları ve zihinsel sağlıkları zarar görebilir.

Sosyal medyayı kullanmak sosyal uzaklığın bazı olumsuz etkilerini telafi edebilir, Lancet Çocuk ve Ergen Sağlığı’na yazarlar.

Ancak, okulları güvenli olduğunda öncelikli olarak gençler için yeniden açmaya çağırıyorlar.

Bilim adamları tarafından 10 ila 24 arasında tanımlanan ergenlik, gençlerin yetişkin yaşama hazırlanırken arkadaşlarıyla ailelerinden daha fazla zaman geçirmek istedikleri savunmasız bir aşamadır.

Büyük hormonal ve biyolojik değişikliklerle birlikte, beynin gelişimi için önemli bir zaman.

Ayrıca, ruh sağlığı sorunlarının daha çok gelişeceği yaşamdaki dönemdir.

“Covid-19 salgınının etkisi nedeniyle, dünyadaki birçok genç, şu anda gelişmeleri için çok önemli olduğu zamanlarda, yaşamlarında sosyal ağlarındaki akranlarıyla yüz yüze etkileşim kurma konusunda önemli ölçüde daha az fırsata sahip, ” diyor.

“Fiziksel mesafelendirme önlemleri geçici olsa bile, birkaç ay bir gencin yaşamının büyük bir bölümünü temsil eder.

“Politika yapıcıları şu anda gençlerin refahı için acil olarak düşünmeye çağırıyoruz.”

Görüntü telif hakkı
Resim yazısı
12-15 yaş arası genç İngiliz ergenlerin üçte ikisinden fazlası sosyal medya profiline sahip
Cambridge’deki araştırma görevlisi Amy Orben ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Livia Tomova ile yazılan Bakış Açısı makalesi, “sosyal yoksunluğun” ergenler üzerindeki etkilerini anlamak için daha fazla araştırma yapılması yönünde çağrıda bulunuyor.

Şu anda, hayvanlar üzerinde araştırma yapmak zorunda oldukları tek şeydir – ve insan dışı primatların ve kemirgenlerin endişeli davranışlarda bir artış ve sosyal temas alındığında öğrenme ve hafıza ile ilgili beyin fonksiyonlarında bir düşüş yaşadıklarını göstermektedir.

Bunun muhtemelen sosyal öğrenme deneyimlerinin eksikliğinden kaynaklandığını söylüyorlar.

Sosyal medya etkisi
Ancak, Birleşik Krallık’ta 12-15 yaşlarındaki gençlerin% 69’u sosyal medya profiline sahipken, sosyal bağlantı hala mümkündür – Instagram’dan çevrimiçi oyunlara kadar her şey.

Soru, fiziksel mesafenin etkilerini azaltmak için ne tür ve dijital iletişimin ne kadar yardımcı olduğudır, diyor Dr. Orben.

“Bazı çalışmalar mesajlaşma veya doğrudan başka bir kişinin profiline gönderme gibi aktif sosyal medya kullanımının refahı artırdığını ve kişisel ilişkilerin korunmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Ancak haber kaynaklarında gezinme gibi sosyal medyanın pasif kullanımının refahı olumsuz etkilediği öne sürüldü. “

Virüsün yayılmasını durdurmak için getirilen kilitleme kuralları, Birleşik Krallık’taki okulların 20 Mart’tan beri çoğu çocuğa kapalı olduğu anlamına geliyordu.

Az sayıda ilkokul çocuğu İngiltere’ye döndü, ancak sadece küçük gruplar halinde.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top