Sağlık

Resmi UStallies muhtemelen COVID-19 ölümlerini az sayıyor

Amerika Birleşik Devletleri, koronavirüs pandemisinin ortasında en çok etkilenen ülkedir ve davası 2.73 milyonu aşmaktadır. Resmi taksitteki ölüm oranı 128.742'ye ulaştı. Şimdi, JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, ülkede Mart ve Mayıs ayları arasındaki koronavirüs hastalığının (COVID-19) ölümlerinin, resmi taksitli rapordan muhtemelen yüzde 28 daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Yale Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, ABD salgınının başlangıcında koronavirüs hastalığının boyutunu ve büyüklüğünü belirlemek için Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nden (CDC) verileri analiz etti.

In this cohort study, the number of deaths due to any cause increased by approximately 122 000 from March 1 to May 30, 2020, which is 28% higher than the reported number of COVID-19 deaths. Image Credit: People Image Studio / Shutterstock

Bu kohort çalışmasında, herhangi bir nedenden ötürü ölüm sayısı, 1 Mart'tan 30 Mayıs 2020'ye kadar bildirilen COVID-19 ölüm sayısından% 28 daha fazla olmak üzere yaklaşık 122 000 artmıştır. İmaj Kredisi: People Image Studio / Shutterstock

Bildirilenden daha fazla ölüm

İlk üç ayda, 1 Mart ile 30 Mayıs arasında, 48 eyalette yaklaşık 781.000 tüm nedenli ölüm olduğunu ve bunun 95,235'in COVID-19'a atfedildiğini buldular. Bu dönemde, COVID-19'dan bildirilen ölümlerin sayısından yüzde 28 daha fazla olan dönemde, normalde beklenenden 122.300 daha fazla ölüm olduğunu ortaya koymuşlardır.

Araştırmacılar, "Bu kohort çalışmasında, herhangi bir nedenden ötürü ölüm sayısı, 1 Mart'tan 30 Mayıs 2020'ye kadar yaklaşık 122.000 arttı, bu da bildirilen COVID-19 ölüm sayısından% 28 daha fazla," dedi.

Ekip, birkaç eyalette, hükümet COVID-19 tanı testlerinin kullanılabilirliğini artırmadan önce meydana gelen ölümlerin, resmi COVID-19 ölüm taksitinde ölümlerin sayılmadığı anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

Ekip, "Resmi COVID-19 ölümleri ile tahmini ölümlerin fazlalığı arasındaki farkta devletler arasında önemli bir değişkenlik vardı."

Örneğin, New York'ta bildirilen tüm nedenlere bağlı ölümler pandemik zirvede taban çizgisinden yedi kat daha fazla ve yaklaşık 25.100 fazla ölümle sonuçlandı. Bu ölümlerin yaklaşık yüzde 26'sı COVID-19'a bağlı değildi. Diğer New York bölgelerinde aşırı ölümler, taban çizgisinden sadece iki kat daha yüksekti ve yaklaşık 12.300 aşırı ölüm oldu.

Diğer eyaletlerde, Louisiana, Illinois, New Jersey, Massachusetts ve Michigan da dahil olmak üzere artan sayıda ölüm meydana geldi. Öte yandan, daha küçük merkezi eyaletlerde, çok az ölüm bildirilmiştir veya hiç yoktur.

Artan test

Pandeminin başlangıcında, dünya çapında sınırlı bir teşhis testi kaynağı vardı. Testler artırıldığında, hastalığın gerçek büyüklüğü ortaya çıktı. Oradan her gün binlerce vaka bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, COVID-19 testinin arttığı Nisan ayına kadar değildi. Araştırma ekibi ayrıca çalışmada, aşırı ölüm ve kayıt tutarsızlıklarının artan testin zamanlaması ve yoğunluğundan kaynaklanabileceğini de kaydetti. Örneğin, Teksas ve Kaliforniya'daki tüm vaka ölüm oranları COVID-19 testi yaygın olarak kullanılabilir hale gelmeden haftalar önce gerçekleşti.

Öte yandan, Michigan ve Massachusetts gibi boşlukların daha küçük olduğu eyaletlerde, fazla ölüm sayısının artmasından önce veya aynı zamanda testler artırıldı.

Tutarsızlıkların bir başka potansiyel nedeni, COVID-19'un neden olduğu şüphelenilen ancak doğrulanmayan vakaların ölümlerinin kaydedilmesine ilişkin kılavuzlardan kaynaklanıyordu.

“Sendromik ölüm nedenlerinin izlenmesi COVID-19 salgınının şiddeti ve ilerlemesi hakkında önemli ek bilgiler sağlayabilir. Aşırı ölüm tahminleri viral testlerdeki değişiklikler nedeniyle daha az önyargılı olacaktır, ancak raporlama gecikmelerinin doğru bir şekilde hesaba katılması gerekir ”dedi.

“Geniş test durumlarında bile SARS-CoV-2 dahil viral patojenlere bağlı ölümler, ikincil bakteriyel enfeksiyonlar veya komorbiditelerin alevlenmesi yoluyla dolaylı olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca, sıkı kilitlenme önlemleri ve sağlık bakım sisteminden kaçınmanın getirdiği nüfus davranışındaki değişiklikler nedeniyle ölüm üzerinde ikincil etkiler de olabilir ”dedi.

Ekip, aşırı mortaliteyi izlemenin, koronavirüs pandemisinin etkisini, kapsamını ve büyüklüğünü değerlendirmede önemli bir araç sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Hastalık şimdi dünyanın birçok ülkesine yayıldı ve dünya çapında 10.86 milyondan fazla insana bulaştı. ABD'nin ardından Brezilya 1,49 milyon vaka dönüm noktasını aştı ve sayı hala artıyor. Şimdi Brezilya'nın şaşırtıcı 61.884 ölümü var. Rusya, Hindistan, Peru ve İngiltere gibi diğer ülkeler de fırlayan vakalar bildiriyor.

Dergi referansı:
AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top