Sağlık

Yeni teknik hücre hasarını azaltır, IVF oranlarını artırır

Fiziksel hasara karşı savunmasız olduklarından, hareketli spermlerin geleneksel bir hücre sıralayıcı ile toplanması zordur.

Japonya'daki Kumamoto ve Kyoto Üniversiteleri arasında yapılan bir araştırma, hücre hasarını azaltmak ve in vitro fertilizasyon (IVF) oranlarını iyileştirmek için mikroakışkan çip teknolojisine sahip bir hücre sıralayıcısı kullanan bir teknik geliştirdi.

Bu araştırmanın, deney hayvanlarının ve çiftlik hayvanlarının üretimini artırmak için IVF oranlarını arttırması beklenmektedir ve insan üreme tıbbında doğurganlık tedavisi olarak kullanılabilir.

Yüksek IVF oranları elde etmek için iyi hareket kabiliyetine sahip verimli spermlerin seçilmesi önemlidir. Geleneksel hücre ayırıcılar belirli hücreleri tiplerine göre ayırmak için akış sitometrisini kullanır ve spermi seçmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, sperm hücreleri fiziksel hasara duyarlı olduğundan, motiliteyi etkilemeden ayırmak son derece zordur.

Sperm hücresi hasarını azaltmak için Profesör Toru Takeo'nun Kumamoto Üniversitesi'ndeki araştırma ekibi, hücrelere zararlı etkileri azaltan mikroakışkan çip teknolojisine sahip bir hücre sıralayıcısı kullanarak bir sperm seçim tekniği geliştirmeye çalıştı.

Mikroakışkan cihazlar, birkaç ila yüzlerce mikrometre arasında genişlik ve derinliğe sahip küçük kanal yapılarına sahiptir ve kimyasal ve biyoteknoloji araştırmalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Araştırmacılar, cihazları ile bir kültür ortamından spermin optimum ayırma koşullarını araştırırken, motiliteyi koruyan fare spermini başarıyla topladılar.

Ayrıca, bu cihazla toplanan sperm kullanan IVF, döllenmiş yumurtalar ve embriyolar dişi farelere nakledildikten sonra yenidoğan fareleri haline geldi.

Bu yeni teknoloji, IVF'yi iyileştirmek için de kullanılabilir. Olgunlaşmanın son aşamasında, yumurta penetrasyonu ve döllenmeden önce sperm, yumurtaları döllemeye hazır hale getiren akrozom reaksiyonu adı verilen morfolojik ve fizyolojik değişikliklere uğrar.

Araştırmacılar, doğurganlığı artırabileceklerini test etmek için, verimli spermlere bağlanan bir floresan madde hazırladılar ve cihazı, fertil olmayan spermlerden ayırmak için kullandılar. Karşılaştırma IVF deneyleri, fertil spermin fertil olmayan spermlere göre daha yüksek bir fertilizasyon oranına sahip olduğunu göstermiştir.

Araştırmamızın hayvanlarda IVF'nin başarı oranını artırmak ve insan üreme tıbbında doğurganlık tedavileri için kullanılabileceğini umuyoruz. Spermdeki seks kromozomlarını etiketleme teknikleriyle birlikte, deney hayvanlarında ve hayvanlarda erkek veya dişileri seçici olarak üretebiliriz. "

Toru Takeo, Profesör, Kumamoto Üniversitesi

Dergi referansı:

Nakao, S., vd. (2020) Mikroakışkan çip hücre sıralayıcısı kullanılarak yüksek canlılık ve doğurganlığa sahip fare sperminin başarılı bir şekilde seçilmesi. Bilimsel Raporlar , doi. org / 10. 1038 / s41598-020-65931-z .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top