Sağlık

'Fiziksel sağlıktan daha fazlası': Spor Salonu 91 yaşındaki savaş izolasyonuna yardımcı oluyor

Çoğu sabah, saat gibi, Art Ballard pompalama demirini bulabilirsiniz.

Haftada en az beş gün Foothill Gym'e gitti ve burada kum torbasını yendi, sabit bir bisiklet sürdü ve kaslarını çalıştırdı. Beş yıl önce spor salonuna katıldıktan sonra, 20 kilo verdi, dengesini geliştirdi ve arkadaş oldu.

91 yaşında, hala gözetliyor ve ağrı ve ağrı için zaman zaman Tylenol dışında bir ilaç almıyor.

"Doktorlar beni seviyor," dedi.

Ancak California Mart ayı ortasında eyalet çapında bir evde kalmayı kabul ettiğinde, güne yakın fiziksel egzersizi ve sosyal etkileşimleri aniden sona erdi.

Ballard'ın sağlığı bozulmaya başladı: Sırt ağrısı, bacakları kramp ve nefes darlığı başladı. Yaşlı insanlarda çok sık olduğu gibi, kendini yalnız ve depresyonda hissetmeye başladı.

“Kendim için derinden endişeliydim çünkü evde bir egzersiz rutinim yoktu” dedi.

Güney Kaliforniya Üniversitesi Dornsife Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, coronavirüs ABD'de bir dayanak oluşturduğundan Mart ayı sonunda bir analiz gerçekleştirdi, bu da 60 yaşından büyük yetişkinlerin yalnız yaşayan yetişkinlerin endişeli veya depresif hissettiklerini bildirme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. yoldaşlarla yaşamak.

Salgın ve ülke çapındaki kilitleme emirlerinin kombinasyonu, zaten savunmasız olan bu nüfusu daha fazla riske attı, diyor USC'nin Leonard D. Schaeffer Sağlık Politikası ve Ekonomisi Merkezi'nde yaşlanma ve biliş programı direktörü Julie Zissimopoulos. Sosyal uzaklaştırma önlemleri, tek başına yaşayan yaşlıların bakkal alışverişine yardım ve doktor randevularına ulaşım gibi temel etkinliklere bağlı olduğu destek sistemlerini zayıflatmıştır.

AARP Vakfı başkanı Lisa Marsh Ryerson, "Bu virüsle yaşlı yetişkinler ve sağlık sonuçları üzerinde büyük ve orantısız bir etki var." Dedi. Diyerek şöyle devam etti: "Bu kapatma sırasında, halk sağlığı ve toplumun ağımızla bağları koparmanın ne kadar ciddi olabileceğini kabul ettik."

Emekli bir kuyumcu olan Ballard, Los Angeles şehir merkezinin yaklaşık 20 mil kuzeydoğusunda, yaklaşık 36.000 kişilik bir şehir olan Monrovia'daki tek yatak odalı bir dairede yalnız yaşıyor. 2015 yılında Alzheimer hastalığına 50 yıldan fazla bir süredir eşi Dorothy'yi kaybetti. O zamandan beri yalnızlığını kucakladı ve yeni öğrenimine başladı. Yemek pişirmeyi ve tarifleri denemeyi, 1950'lerin müziklerini dinlemeyi ve II. Dünya Savaşı hakkında YouTube videolarını izlemeyi seviyor.

Çevrimiçi ortamda tanıştığı bir kız arkadaşı var – Arkansas'ta yaşayan emekli bir tazı eğitmeni. Henüz yüz yüze görüşmediler.

Ballard, kilitleme emrinin izolasyonunu kaldırabileceğini hissetti. Karantina sırasında ziyaretçileri yoktu, ancak oğlu Dan Ballard, haftalık olarak telefonla kontrol etti.

Başlangıçta Ballard meşgul olmaya çalıştı. Sabahın erken saatlerinde alışveriş yaptı ve mahallesinde gezinti yaptı. Ancak birkaç ay sonra spor salonunu ziyaret etmemenin ardından, Ballard üzgün ve sinirli hissetmeye başladı ve sağlığı kaymaya başladı. Yürüteçlerine daha fazla güveniyordu ve bazen nefes almak için mücadele ediyordu.

"Kız arkadaşım nasıl düşündüğümle ilgiliydi," dedi telefonda birkaç kez onunla konuşan Ballard.

Kendini ilan eden bir spor salonu bağımlısı olan Ballard için Foothill Gym ikinci bir evdi. 1980'lerde olduğu gibi "Şerefe" durum komedisi de herkesin ismini bildiği bir yer. "Kulüp" e gitmediği için, zihinsel ve fiziksel sağlığına zarar verdi, bu yüzden Mayıs ayı sonunda aile tarafından işletilen küçük spor salonunun sahibi Brian Whelan'ı ziyaret etmeye karar verdi.

Whelan, "Nefes nefese yürüteçle içeri giriyor," diye hatırladı. "Başını dik tutamadı ve nefesini tutması beş dakika sürdü."

Whelan üzgün ve kızgın hissetti. “Buradaki herkes neredeyse gözyaşları içinde çünkü bu canlı adam gitmişti” dedi. Böylece Whelan kuralları çiğnedi. Ballard resmi olarak tekrar açılmadan önce spor salonunu ziyaret etmeye davet etti.

"Spor salonu işi fiziksel sağlıktan daha fazlasıdır," dedi Whelan. "Bu zihinsel sağlık."

Ballard, sevgili rutine Mayıs ayının son haftasında, spor salonuyla çoğunlukla kendi kendine devam etti.

"Son iki aydır her gün üzüldüm," dedi Ballard ilk gün. "Bugün uyandım ve mutluydum."

Gün geçtikçe Ballard gelişti. Whelan, "Şimdi yürüteç olmadan içeri giriyor, dik başlı ve gözlerindeki kıvılcım daha da parlıyor," dedi.

Spor salonu 15 Haziran'ı yeniden açtı. COVID-19 tehdidine rağmen, Ballard haftada altı gün egzersiz yapmaya geri döndü. Spor salonuna girmek için maske gereklidir ancak egzersiz yaparken çıkarılabilir.

Ballard endişelenmiyor. "Ben% 100 rahatım," dedi. "Bana sorarlarsa maske takacağım."

Son Dan, babasının insanların etrafında olması konusunda endişeli olduğunu, ancak faydalarının farkında olduğunu söyledi.

"Bu korkunç bir denge. Eğer spor salonuna gitmeyi bırakır ve kimseyi göremezse, kötüleşeceğini biliyorum." Dedi. "Günün sonunda, vermesi gereken yaşam kalitesi kararı."

Ballard, sosyalleşememenin, sağlığı için koronavirüs ile sözleşme yapma riskinden daha büyük bir tehdit olduğuna inanıyor.

"Rutin ve egzersizimin ne kadar önemli olduğunu öğrendim," dedi Ballard. "Bana hayatımı geri verdi. Ve sadece daha iyi olacak."

Kaiser Sağlık Haberleri Bu makale Henry J. Kaiser Aile Vakfı'nın izniyle khn.org'dan yeniden basılmıştır. Editoryal olarak bağımsız bir haber servisi olan Kaiser Health News, Kaiser Permanente'ye bağlı olmayan, partizan olmayan bir sağlık politikası araştırma kuruluşu olan Kaiser Family Foundation'ın bir programıdır.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top