Sağlık

Tıp Dernekleri COVID-19 Ortasında D Vitamini Hakkında Tavsiye Sağlık Kuruluşları COVID-19 Ortasında D Vitamini Hakkında Tavsiye

Editörün notu: Medscape'teki Coronavirus Kaynak Merkezi'nde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun .

Dünyanın dört bir yanından altı tıbbi toplum, özellikle COVID-19 pandemisinin açık hava zamanı üzerindeki etkisi düşünüldüğünde, günlük önerilen D vitamini dozunu alan bireylerin önemini vurgulamaktadır.

"COVID-19 Çağında D Vitamini Üzerine Ortak Rehberlik" ifadesi , diğerleri arasında Amerikan Kemik ve Mineral Araştırmaları Derneği (ASBMR), Endokrin Derneği ve Amerikan Klinik Endokrinologlar Birliği (AACE) tarafından desteklenmektedir. .

Klinisyenler için önerileri açıklama ihtiyacı duydular. Rehberliğin merkezinde, cildi doğrudan 15-30 dakika güneş ışığına maruz bırakmanın yanı sıra güneş yanığından kaçınmaya dikkat edilmesi önerilir.

Açıklamada, "D vitamini makul dozlarda alındığında çok güvenlidir ve kas-iskelet sağlığı için önemlidir. Salgın sırasında bireylerin dış aktiviteyi (güneşe maruz kalma) azaltması nedeniyle seviyelerin düşmesi muhtemeldir."

"Çoğu yaşlı ve genç yetişkin, D vitamini seviyelerini [ABD] Tıp Enstitüsü yönergelerinde önerilen şekilde optimum aralıkta tutmak için günlük 400-1000 IU alabilir."

Açıklama, bilimsel kanıtların, güçlü bir iskelet inşa etmede ve kemik kaybını önlemede D vitamininin (kalsiyum alımı ile birlikte) oynadığı faydaları açıkça desteklediğini de ekliyor.

Açıklamayı destekleyen diğer toplumlar, Avrupa Kalsifiye Doku Derneği (ECTS), Ulusal Osteoporoz Vakfı (NOF) ve Uluslararası Osteoporoz Vakfı'dır (IOF).

COVID-19'da D Vitamininin Rolü Nedir?

Son aylarda, COVID-19'un önlenmesine ilişkin D vitamininin rolü yoğun tartışmalara konu olmuştur. Şimdi, bu toplumlar günlük önerilen D vitamini dozunu elde etme konusundaki sorunu açıklığa kavuşturmak için güçlerini birleştirdi ve kanıta dayalı rehberliği onayladılar.

Pandemi sırasında, evde kalma emirleri, bireylerin dışarıda daha az zaman geçirmeleri ve D vitamini doğrudan sınırlı miktarda yiyecek veya diyet takviyesi dışında ana kaynağı olan güneş ışığından çekme şansının daha az olduğu anlamına geliyordu, toplumlar açıklıyor.

Bununla birlikte, COVID-19'daki D vitamininin rolünün belirsiz olduğunu kabul ediyorlar.

"Mevcut veriler, D vitamini takviyesinin COVID-19 enfeksiyonunu önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olacağına dair herhangi bir kanıt sağlamaz; bununla birlikte, rehberliğimiz, D vitamininin COVID-19 üzerindeki potansiyel etkileri hakkında daha fazla çalışmayı engellemez" diyor ortak açıklama.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, D vitamininin bağışıklık tepkisini arttırmada rol oynayabileceğini ve bağışıklık tepkilerinde aktif D vitamini [1,25 (OH) 2D] formunun rolünü gösteren önceki çalışmaların verildiğini, COVID-19 hastalığında takviye gereklidir "diye ekliyor.

"Bugüne kadar yapılan denemeler gözlemsel olmuştur ve nedensel ilişkiler hakkında kesin sonuçların alınabileceği randomize kontrollü çalışmalar yapılmamıştır. Gözlemsel çalışmalar düşük D vitamini konsantrasyonları ile daha yüksek COVID-19 enfeksiyonu oranları arasındaki ilişkiyi göstermektedir."

Medscape Medical News daha önce COVID-19'daki D vitamini ile ilgili mevcut gözlemsel verileri rapor etmiştir.

Ayrıca Medscape Medical News tarafından da bildirilen Birleşik Krallık Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE) tarafından yakın zamanda yapılan hızlı bir kanıt incelemesi , D vitamini desteğinin COVID-19 riskini veya şiddetini azalttığına dair herhangi bir kanıt bulamadı.

COVID-19 Çağında D Vitamini Üzerine Ortak Rehberlik. Yayın 9 Temmuz 2020 Bildirimi

Daha fazla diyabet ve endokrinoloji haberleri için bizi Twitter ve Facebook'tan takip edin .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top