Sağlık

Medical News Today: Geceleri ağız kuruluğu hakkında bilinmesi gerekenler

Aşağıdakiler geceleri ağız kuruluğunun bazı potansiyel nedenleridir.

Tükürük üretiminde doğal varyasyon

Compendium dergisindeki bir makaleye göre, bir kişinin tükürük bezleri genellikle geceleri daha az tükürük üretir. Sonuç olarak, bazı insanlar akşamları ağızlarının daha kuru hissettiğini fark edebilir.

Tedavi:

Bir doktor, yatmadan önce ağzı nemlendirebilecek ve kuru ağız hislerini azaltabilecek özel ağız gargaraları reçete edebilir.

İnsanlar aynı zamanda başucularına bir bardak su koymayı düşünmelidir. Bir kişi kuru bir ağızla uyanırsa, biraz su içmek ağzı nemlendirmeye yardımcı olacaktır.

kurutma

Oral Kanser Vakfı'na göre, yaşlı yetişkinlerin yaklaşık % 20'si ağız kuruluğu ile mücadele ediyor. Yaşlı yetişkinlerde, bu durum genellikle dehidrasyonun bir sonucu olarak veya bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkar.

Takma diş takan yaşlı yetişkinler artık ağız kuruluğunun bir sonucu olarak artık uygun olmadığını görebilirler. Yeterli tükürük olmadan, protezler diş etlerine sürtünerek boğaz noktalarına neden olabilir.

Tedavi:

Ağız kuruluğu yaşayan bir kişi, durumun nedenini belirlemeye yardımcı olacak doktorlarını veya diş hekimlerini ziyaret etmelidir.

Ağız kuruluğu bir kişinin aldığı ilaçlardan kaynaklanıyorsa, doktor veya diş hekimi dozu değiştirmeyi veya farklı bir ilaca geçmeyi önerebilir.

Bazı durumlarda, insanlar tükürük bezlerinin işlevini iyileştirmek için ilaçlar alabilirler.

İlaç yan etkileri

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı, 400'den fazla ilacın vücudun tükürük üretme yeteneğini azaltabileceğini belirtmektedir. İlaçlarını gece alan insanlar, ağız kuruluğu semptomlarının geceleri kötüleştiğini fark edebilirler.

Ağız kuruluğuna neden olabilecek bazı ilaçlar şunlardır:

Tedavi:

Bir kişi, ilaçlarının ağız kuruluğuna neden olduğundan şüphelenirse doktorlarını görmelidir. Bununla birlikte, insanlar doktorlarının onayını almadığı sürece ilaçlarını almayı bırakmamalıdır.

Bir doktor ilacın dozajını azaltmayı veya ilacı günün erken saatlerinde almayı önerebilir. Bazen, doktor ağız kuruluğuna neden olmayan farklı bir ilaca geçmeyi önerebilir.

Doktor ayrıca aşağıdakileri önerebilir:

  • bol su ile ilaç almak
  • gece su yudumlarken
  • tükürük üretimini teşvik etmek için sakız çiğneme
  • havadaki nemi serbest bırakmak ve kuru ağız hislerini hafifletmek için bir nemlendirici kullanmak

Ağızdan solumak

Bazı insanlar gece boyunca uyanırlar ve ağız kuruluğu olduğunu fark ederler. Bu, uyurken ağızlarından nefes aldıklarının bir işareti olabilir. Bu davranışın bazı olası nedenleri şunlardır:

Tedavi:

Gece ağız solunumu tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Potansiyel nedenleri ve bunların ilişkili tedavi seçeneklerini aşağıda özetliyoruz.

Enfeksiyonlar

Antibiyotikler bakteriyel bir enfeksiyonun tedavisine yardımcı olurken, dekonjestanlar ilişkili sinüs tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Alerjiler

Antihistaminikler alerjileri tedavi etmeye yardımcı olurken, kortikosteroidler de ilişkili herhangi bir burun iltihabı ve tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Uyku apnesi

Uyku apnesi yaşayan kişiler sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) cihazı gerektirebilir . CPAP, ağız veya burun üzerine oturan ve uyku sırasında açık tutmak için hava yollarına hava üfleyen bir maskedir.

Tedavi uyku apnesine karşı etkili olmasına rağmen, sürekli hava akışı kuru ağız semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Bir kişi, maskeyi ayarlayabilen veya ağzını kurutmayan bir makine önerebilen doktorları veya diş hekimleri ile konuşmalıdır.

Daralmış burun pasajları

Bazı durumlarda, burunlarından nefes almakta ciddi zorluk çeken insanlar, burun pasajlarını genişletmek için ameliyat gerektirebilir. Bu, burun pasajlarından hava akışını teşvik etmeye yardımcı olacak ve ağız solunumu ihtiyacını önleyecektir.

Sjögren sendromu

Sjogren sendromu , vücudun gözyaşı bezlerine ve tükürük üreten bezlere saldırdığı otoimmün bir hastalıktır. Sonuç olarak, Sjogren sendromu olan bir kişi tipik olarak ağız kuruluğu hissi yaşayacaktır. Tükürük bezleri doğal olarak daha az tükürük ürettiğinde, bu semptom gece daha da kötüleşebilir.

Sjogren sendromu olan kişiler ağız kuruluğu sonucu aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilir:

  • içmeden yiyecek yutma güçlüğü
  • ağızda ağrı
  • geceleri konuşma sorunları

Ayrıca gözlerinde, burnunda, boğazında veya vajinasında kuruluk yaşayabilirler.

Tedavi:

Doktorlar ağız kuruluğunu azaltmak ve tükürük üretimini teşvik etmek için ilaçlar reçete edebilirler. Örnekler arasında pilokarpin (Salagen) ve cevimeline (Evoxac) bulunur.

Bir doktor ayrıca Sjogren sendromlu insanları sık sık su içmeye ve tükürük üretimini teşvik etmek için şekersiz sakız çiğnemeye teşvik edecektir.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top