Sağlık

Medical News Today: Takviye egzersizden sonra uzun süre yağ yakmaya yardımcı olabilir

Bağırsak bakterileri, egzersize dayalı bir kilo verme programının etkisini güçlendirebilecek bir iştah bastırıcı üretir.

koşucu rahatlatıcı Pinterest'te paylaş
Bir takviye, egzersiz bittikten uzun süre sonra yağ yakıcı etkilerini artırabilir.

Düzenli egzersizin birçok sağlık faydası iyi bilinmektedir. Bununla birlikte, egzersiz iştahı arttırdığı için kilo kaybı üzerindeki etkisi daha az açıktır, bu da potansiyel olarak kalori alımının artmasına neden olur.

Metabolizma dergisinde yer alan yeni bir çalışma olası bir çözüm sunuyor.

Araştırma, İskoçya Üniversiteleri Çevre Araştırma Merkezi, Glasgow ve İskoçya'nın Batı Üniversiteleri ve Londra'daki Imperial College'dan geliyor.

Orta derecede egzersize belirli bir iştah bastırıcı takviyenin eklenmesinin, diyet değişikliği olmadan bile kilo kaybı olasılığını arttırdığını göstermektedir.

Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler Araştırma Konseyi bu araştırmaya fon sağlamıştır.

Çalışma, inulin-propionat ester (IPE) adı verilen bir takviyeyi araştırdı.

Propionat, diyet lifi bağırsak mikropları tarafından sindiriminde üretilen kısa zincirli bir yağ asididir . Doğal ve etkili bir iştah bastırıcıdır.

Propionat vücutta hızla parçalanır, bu nedenle etkisini güçlendirmek için bilim adamları kimyasal olarak inulin'e bağladılar. Bu sarımsak, Kudüs enginar, hindiba ve soğan için ortak bir liftir. Sonuç IPE'dir.

İlgili çalışmanın yazarı Douglas Morrison şöyle diyor: “Şu anda bağırsak mikrobiyotamızın sağlığımızı ve refahımızı nasıl etkilediğine çok fazla ilgi var.”

Bilim adamlarının önceki araştırmaları , IPE'nin bir diyet takviyesi olarak kullanılmasının, vücudun dinlenme sırasında yağları oksitleme veya yakma oranını arttırdığını tespit etti.

Araştırma ayrıca IPE'nin yüksek kalorili yiyecekleri tüketme dürtüsünü bastırdığını buldu. Örnek olarak, araştırmacıların yiyebilecekleri tüm makarnayı sunanlar, genellikle normalden% 10 daha az yiyerek yara yediler.

Yeni çalışmaları, IPE'nin ılımlı bir egzersiz programının kilo kaybı etkilerini diyet değişiklikleri gerektirmeden artırabileceğini ortaya koydu.

Morrison'un açıkladığı gibi, “İlk kez gösterebildiğimiz şey, bu ikinci etkinin, düzenli IPE alımına egzersiz eklendiğinde devam etmesi.” Çalışma, kilo verme diyetinin yanı sıra egzersizler ve IPE'nin etkinliğini incelememiştir.

Duruşma 25-45 yaş arası 20 kadından oluştu. Her birinin vücut kitle indeksi ( VKİ ) 25'ten büyüktü. Çalışma 4 hafta sürdü.

Ekip, katılımcıları 10 kişilik iki gruba ayırdı. Her iki grup da ılımlı egzersiz programlarına katıldı.

Bir gruba IPE takviyesi verildi, diğerine selüloz içeren bir plasebo takviyesi verildi. Tüm katılımcılar deneme boyunca normal yeme alışkanlıklarını sürdürdüler.

Araştırmacılar, kan ve gaz numuneleri kullanarak her bir kişinin çalışma öncesi ve sonrasında dinlenme yağ oksidasyon seviyelerini ölçtüler. Bunları kahvaltıdan önce, kahvaltıdan sonra ve öğle yemeğinden sonra topladılar.

Plasebo alırken egzersiz yapan katılımcılar, denemelerden sonra yağ oksidasyon seviyelerinde değişiklik göstermediler.

Bununla birlikte, IPE alan grup, en son IPE dozundan 7 saat sonra bile, istirahat halindeki yağın yakılmasında önemli bir artış gösterdi.

Yeni çalışma küçüktü ve süresi kısaydı, bu yüzden sonuçları ek doğrulama gerektiriyordu.

Çalışmanın ortak yazarı Dalia Malkova, “Bu ilk sonuçlar umut verici olsa da, sadece [4] hafta boyunca küçük bir grupla yürütülen bu çalışma için sınırlamalar olduğunu vurgulamalıyız .”

“Örneğin, artan yağ oksidasyonunun, egzersizle birlikte, katılımcıların vücut kompozisyonunu ve vücut kütlesini nasıl etkileyebileceği hakkında henüz bir sonuç çıkaramayız.”

Araştırmacılar, daha fazla insanı ve daha uzun bir süreyi kapsayan daha fazla IPE denemesi için fon arıyorlar.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top