Sağlık

Medical News Today: Şeker, beyin kimyasını sadece 12 gün sonra değiştiriyor

Domuzlardaki yeni araştırmalar, şeker alımının beynin ödül işleme devresini bağımlılık yapan ilaçlara benzer şekilde değiştirdiğini buluyor.

Yeni bir şey öğrendiğimizde veya zevkli bir şey yaşadığımızda, beynimizin ödül sistemi aktif hale gelir. Doğal beyin kimyasallarının yardımıyla, birçok beyin alanı, bilgimizi ve refahımızı geliştiren davranışları öğrenmemize ve tekrarlamamıza yardımcı olmak için birbirleriyle iletişim kurar.

Nörotransmitter dopamine büyük ölçüde dayanan ödül sistemi, aşık olmak, cinsel zevk ve arkadaşlarla zaman geçirmek gibi bazı insani deneyimleri açıklamaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, ilaçlar gibi bazı maddeler beynin ödül sistemini “yapay olarak” aktive ederek ele geçirir. Beynin zevk arayan davranışı sürekli olarak tekrarlamasını söylemek bağımlılığın arkasındaki mekanizmadır.

Peki şeker böyle bir madde midir? Ve eğer öyleyse, şekerli yiyecek arzusunu açıklamaya yardımcı olur mu?

Theron Randolph adlı bir ABD'li bilim adamı, süt, yumurta ve patates gibi bazı gıdaların kompulsif tüketimini tanımlamak için 1950'lerde “gıda bağımlılığı” terimini icat etti.

O zamandan beri, bu kavramı araştıran çalışmalar karışık sonuçlar verdi ve bazı uzmanlar gıda bağımlılığından bahsetmenin biraz gergin olduğunu iddia ediyorlar.

Danimarka'da Aarhus Üniversitesi Klinik Tıp Bölümü'nde doçent olan Michael Winterdahl ve meslektaşları, domuz alımının domuzların ödül devresi üzerindeki etkisini inceleyerek yeni araştırmalar konuya ışık tutmaya yardımcı oluyor.

Araştırmacılar bulgularını Scientific Reports dergisinde yayınladılar.

Bilim adamları, hayvanların beyin ödül sistemlerini incelemek için opioid reseptör agonistleri ve dopamin reseptör antagonistleri ile karmaşık PET görüntüleme teknikleri kullanarak şeker alımının yedi dişi Göttingen minipig üzerindeki etkilerini analiz ettiler.

Ekip, minipiglere 12 gün üst üste 1 saat boyunca bir sakaroz çözeltisine erişim sağladı ve ardından son şeker dozundan 24 saat sonra taramaları yeniden yaptı.

Beş minipiglik bir alt grupta, ekip ilk şekere maruz kaldıktan sonra ek bir PET tarama seansı uyguladı.

Winterdahl, “Sadece 12 günlük şeker alımından sonra beynin dopamin ve opioid sistemlerinde büyük değişiklikler görebiliyorduk.

Çalışmanın baş yazarı “Aslında, beynin kimyasının refah ve haz ile ilişkili olan bir parçası olan opioid sistemi, ilk alımdan sonra zaten aktif hale geldi” diye ekliyor.

Spesifik olarak, şeker alımından sonra “striatum, nükleus accumbens, talamus, amigdala, singulat korteks ve prefrontal kortekste” değişiklikler olmuştur.

Bulgular, araştırmacıları, “sakaroz yüksek gıdaların beyin ödül devresini bağımlılık yapan ilaçlar tüketildiğinde gözlenenlere benzer şekilde etkilediğini” ortaya koymaktadır.

Baş araştırmacı, bulguların ilk beklentileriyle çeliştiğini açıklıyor. “Şekerin çeşitli fizyolojik etkileri olduğuna şüphe yok ve sağlıklı olmasının birçok nedeni var.”

“Ama şekerin beynimiz ve davranışlarımız üzerindeki etkilerinden şüpheliydim [ve] bir efsaneyi öldürmeyi umuyordum.” Şeker alımının bağımlılık yapıcı yönlerini vurgulayarak devam ediyor.

Eğer şeker beynin ödül sistemini sadece 12 gün sonra değiştirebilirse, domuzlarda gördüğümüz gibi, öğrenme veya sosyal etkileşim gibi doğal uyaranların arka plana itildiğini ve yerini şeker ve / veya değiştirdiğini hayal edebilirsiniz. diğer 'yapay' uyaranlar. ”

Michael Winterdahl

“Hepimiz dopaminden acele ediyoruz ve eğer bir şey bize daha iyi veya daha büyük bir vuruş verirse, seçtiğimiz şey budur” diye açıklıyor.

Araştırmacılar ayrıca şekerin beyin üzerindeki etkilerini incelemek için bir model olarak minipig seçimlerini açıklıyorlar.

Önceki çalışmaların sıçanlar kullandığını söylüyorlar, ancak bu kemirgenlerin şeker için bir tutkusu olsa bile, kilo alımını ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olan homeostatik mekanizmaları “insanlarınkinden önemli ölçüde farklı”.

Winterdahl, “Tabii ki, çalışmaların insanlarda yapılabilmesi ideal olurdu, ancak insanların kontrol edilmesi zor ve dopamin seviyeleri bir dizi farklı faktörle modüle edilebilir” diyor.

“Telefonlarımızda oyun oynasak da oynasak da, ya da denemenin ortasında yeni bir romantik ilişkiye girersek, verilerde büyük farklılaşma potansiyeli olan, yediklerimizden etkileniyorlar.”

“Domuz iyi bir alternatif çünkü beyni kemirgenlerden daha karmaşık ve […] insan beyni tarayıcılarını kullanarak derin beyin yapılarını görüntülemek için yeterince büyük.”

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top