Sağlık

Fetal gelişim ve erken yaşamdaki maruziyetler yetişkinlikte kemik sağlığını etkileyebilir

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, bebeklik döneminde emzirme, çocuklar genç yetişkinliğe ulaştığında alt ekstremite kırığı riski ile ilişkili iken, annede sigara içmek üst ekstremite kırıkları riski ile ilişkili bulunmuştur. Bulgular Kemik ve Mineral Araştırmaları Dergisi'nde yayınlandı.

Çalışma için 201 katılımcı çocukluktan 25 yaşına kadar takip edildi. Genç erişkinlerde emzirme ve sigara içmenin kemik sağlığı üzerine etkileri anlamlı olmakla birlikte, doğum kilosunun gözlenen bir etkisi yoktur.

Bulgular, fetal gelişim ve erken yaşam sırasında maruz kalmanın yetişkinlikte kemik sağlığı üzerinde etkileri olabileceğini düşündürmektedir.

Bu çalışma, sağlıklı kemiklerin utero ve erken çocukluk döneminde başladığı görüşünü güçlendiriyor ve bu da osteoporozun önlenmesinin mümkün olduğunca erken başlaması gerektiğini gösteriyor "dedi.

Graeme Jones, Ph.D., MD, Kıdemli Yazar, Tazmanya Üniversitesi, Avustralya

Dergi referansı:

Yang, Y., vd. (2020) Genç Yetişkinlikte Emzirme, Anne Sigarası ve Doğum Ağırlığının Kemik Yoğunluğu ve Mikromimari ile İlişkileri: 25 Yıllık Doğum ‐ Kohort Çalışması. Kemik ve Mineral Araştırmaları Dergisi . doi.org/10.1002/jbmr.4044 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top