Sağlık

COVID-19 HIV olan insanlar için 'hayatı tehdit eden' aksamalar COVID-19 HIV olan insanlar için 'hayatı tehdit eden' aksamalar

Editörün notu: Medscape'teki Coronavirus Kaynak Merkezi'nde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun.

COVID-19 salgını, Mart ayında Kaliforniya'da battaniye sığınak düzenine yol açtığında, San Francisco Genel Hastanesi'ndeki kamu sigortalı hastalar için HIV kliniği Ward 86'daki yüz yüze ziyaretleri kapatmaktan daha fazlasını yaptı. Ayrıca kliniğin müşterileri arasında viral supresyonda bir azalmaya yol açtı. Haziran ayı sonunda, tespit edilemeyen viral yükü olan hastaların yüzdesi yaklaşık üçte bir oranında azalmıştır.

Bu, Kaliforniya Üniversitesi, San Francisco ve kliniğin tıbbi direktörü HIV, bulaşıcı hastalıklar ve küresel tıbbın yardımcı bölüm başkanı Monica Gandhi'nin tam olarak korktuğu şeydi.

Sanal Uluslararası AIDS Konferansı (AIDS) 2020 başkanı Gandhi, "COVID-19'un gerçek tedavi sonuçları üzerindeki etkisi konusunda derin endişe duyuyoruz." Dedi.

Ve bu sadece kliniğin risk altındaki müşterileri değil. Geçen ay yayınlanan bir rapora göre, Dünya Fonu'nun HIV, Tüberküloz ve Sıtma ile Mücadele Ettiği 106 ülkenin% 85'i HIV programlarında aksamalar gördü.

Bu hizmet kesintileri dikkate değerdir ve “hayatı tehdit eder”, HIV edinimi ve kötü sonuçlar için en yüksek risk altındaki bazı kişileri etkiler – örneğin, işlemsel seks yapan kişiler (% 40), erkeklerle seks yapan erkekler (% 37) ve trans bireyler (% 31) – bugün UNAIDS tarafından yayınlanan 2020 Küresel AIDS Güncellemesi rapor ediyor.

"Sadece Sahra altı Afrika'da, HIV tedavi hizmetlerinde 6 aylık bir kesinti varsa, 500.000 ölüm daha ekleyecektir. Bu, sadece Sahra altı Afrika'daki ölüm sayısını iki katına çıkarır ve bizi 2008 ölüm oranlarına geri getirir UNAIDS Genel Müdür Yardımcısı Shannon Hader, dedi. "Bunun olmasına izin veremeyiz."

Ayrıca, bugün yayınlanan Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, 73 ülke HIV ilaçlarının tükenme riski altındadır.

Etkinin Ölçülmesi

Londra'daki Chelsea ve Westminster Hastanesinde HIV tıbbı danışmanı doktoru ve uluslararası AIDS 2020 sandalyesi olan Anton Pozniak, etki tüm hastalar için aynı değildir.

Bazıları için COVID-19 fazla değişmedi. Viral yükleri tespit edilemez durumda ve Medscape Medical News'e verdiği demeçte, antiretroviral tedavi (ART) ilaçlarının çok aylık tedarikleri olduğunu söyledi. Yine de, sosyal izolasyonun bu hastaların ruh sağlığı üzerindeki iyi belgelenmiş etkileri ve pandemi ile ilişkili madde kullanımındaki artış konusunda endişeli olduğunu söyledi.

Daha sonra, pandemiden önce ART'a başlamayı bırakan, ancak şimdi başlamak isteyen küçük bir HIV hasta grubu var.

Ve son olarak, COVID-19 korkusunun bakım alma yeteneğini sakat bıraktığı insanlar var.

COVID-19 almaktan korktukları için hastaneye ya da kliniğe gelmek istemediklerine karar veren insanlar var.

"Gerçekten çok çarpıcı," dedi Pozniak. " COVID-19 almaktan korktukları için hastaneye ya da kliniğe gelmek istemediklerine karar vermiş insanlar var. Tedaviyi sunmayı teklif ettik, ama gelen ilaç parselleri. "

Konferansta sunulan bir çalışmada, Seattle ve Philadelphia dahil olmak üzere Avrupa ve Kuzey Amerika'daki 12 bakım ve madde kullanımı tedavi tesisinden dördü, hastaların ART reçetelerini doldurmaları daha uzun sürdüğünü bildirdi. Ve 12 kişiden dördü, uyuşturucu enjekte eden ve HIV riski altında olan veya HIV ile yaşayan hastaların, reçeteli tedavilere uymakta zorlandıklarını bildirdi. Ayrıca, alanların 11'inde HIV testi neredeyse tamamen veya tamamen kapanmıştır.

Tele tıpta Yapısal Engeller

Ve sonra, Jodie Dionne-Odom, MD'nin HIV'de gördüğü kişilerin% 10 ila% 20'sini etkileyen bakım – yoksulluk, ulaşım eksikliği, internet erişimi eksikliği veya sigorta eksikliği – yapısal engeller var 1917 Birmingham'daki Alabama Üniversitesi'ndeki Ryan White HIV kliniği.

Bunlar COVID-19'dan önce bile kira, araba ödemeleri ve cep telefonu faturalarını ödemeyi başaramayanlar için en çok endişe duyduğunu söylediği hastalar.

Klinik kadın sağlık hizmetleri şefi Dionne-Odom, "COVID-19 ve evde olmak ya da işten çıkarılınca, bu şeyler artık ödenemezdi. Telefonlarını kaybettiler, arabalarını kaybettiler" dedi. . "Bu gerçekten önemli bir etki çünkü tam olarak teletıpla ulaşamayacağınız grup bu."

1917 Kliniği çevrimiçi hizmetlerin çoğunu sağlamaya başladığı Mart ayında, bu insanlar radardan düştüler, Birmingham'daki Alabama Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalıklar profesörü olan Aadia Rana da klinikte çalışıyor.

Bu denemekten yoksun değil, diye açıkladı. Personel hastaları haftalık olarak check-in yapmak ve randevuları yeniden planlamak için çağırdı, ancak ulaşamadıkları bazı kişiler vardı.

İkinci çeyreğe ilişkin veriler henüz analiz edilmemiş olsa da, "Tipik olarak% 90'a viral baskılama oranımızın düşeceğini umuyorum" dedi.

Bu düşüş muhtemelen yaygındır, Günlük Yaşamda Tedavi Başarı (Artırmak İçin Uzun Etkili Tedavi prensibi araştırmacı olan Rana dedi ENLEM ) çalışmayı.

LATITUDE'da yer alan 33 sitenin çoğu pandeminin ilk aylarında kapandı, ancak bazıları şimdi tekrar çevrimiçi oluyor. Aslında, "Tüm bu memnuniyeti ülke çapındaki sitelerden 'Hey, LATITUDE kayıt için açık olduğunda, şimdi uygun olacak çok insanımız var" diyerek Medscape Medical News'e verdiği demeçte.

"Neden şimdi uygun ve daha önce uygun değillerdi? Bunun LATITUDE'ya kayıt için gerekli olan şartlardan biri olan tespit edilebilir bir viral yükü olduğu için varsayıyorum."

LGBTİ Topluluğuna Etkisi

COVID-19 salgınının başlangıcında, UNAIDS'in kıdemli ekonomisti Erik Lamontagne, karantinanın LGBTİ insanları nasıl etkilediğini merak etti.

Öğrenmek için o ve meslektaşları bunu soran bir anket başlattılar. Ayrıca geçen yıl başlatılan LGBTİ bireylerin çok ülkeli bir anketi olan LGBT Mutluluk Araştırması'nın ilk araştırmacısıdır.

Ankete katılan 13.562 LGBTİ katılımcı 138 ülke veya bölgeden geldi. HIV ile yaşayan 1.140 katılımcının% 26'sı pandemi sırasında HIV bakımının bir şekilde bozulduğunu veya kısıtlandığını ve% 55'inin bir aydan fazla HIV ilacı bulundurmadığını gördü.

Ancak pandemi, zaten HIV ile yaşayan insanları etkilemedi, diyor Lamontagne. Ankete katılan 10 kişiden dokuzu evde kalmak gibi bir şekilde yaşamakta,% 73'ü temel ihtiyaçlarını karşılamamaktaydı,% 37'si ekonomik sıkıntılar nedeniyle yemekleri kaçırmış ve halen çalışanların yarısını kaybetmeleri bekleniyor Meslekler.

Medscape Medical News , Lamontagne'ın birçoğunun karantinaya gücü yetmediğini söyledi. Ve finansal kaynaklar o kadar zayıftı ki, katılımcıların yaklaşık% 1'i ilk kez işlemsel cinsiyete girdiklerini bildirdi. Bazıları ekonomik koşullarının o kadar korkunç olduğunu, müşterilerin COVID-19 ve HIV için risklerini artırarak prezervatif kullanmasını gerektiremeyeceklerini bildirdi.

Lamontagne, "Akşamları yiyebilecekleri gün boyunca kazanabilecekleri şey."

Maalesef, zaten COVID-19'dan en çok etkilenenlerin, genellikle LGBTİ topluluğundan olanlar – ekonomik bir kırılganlık durumunda olan insanlar olduğunu da sözlerine ekledi.

PrEP Kullanım Değişimi

Pandemi ayrıca maruziyet öncesi profilaksi (PrEP) kullanımını da etkilemiştir.

Konferansta sunulan veriler, PREP'i hamilelik sırasında HIV'den korumak için alan Güney Afrikalı kadınların, COVID-19 kilitlenmeleri başladıktan sonra reçetelerini doldurmak için bir klinik ziyaretini kaçırmaları 2.36 kat daha fazla olduğunu gösterdi. Kadınlar, tıbbi tesiste COVID-19 edinme korkusu, polis korkusu, ulaşım engelleri ve uzun kliniğin kaçırılan ziyaretleri açıklamak için bekleme sürelerini belirtti.

Boston'da bir cinsel sağlık kliniği olan Fenway Health'de Prep kullanımı üzerine yapılan bir araştırma, evde kaldıktan sonra siparişlerinde doldurulmamış PrEP reçetelerinde% 278 artış ve yeni PrEP reçetelerinde% 72.1 düşüş olduğunu gösterdi.

Boston'daki Harvard Tıp Fakültesi'nde tıp ve nüfus tıbbı yardımcı doçenti olan Douglas Krakower, bu hafta konferansta sunulacak olan bu verilerin ne anlama geldiği açık değil.

"Bunun PREP'e erişmekte güçlük çeken insanları temsil edip etmediğini bilmiyoruz" veya COVID alma konusundaki kaygılardan "veya mali çıkarımlardan kaygı duyduğundan" açıkladı.

Medscape Medical News'e verdiği demeçte, "İşsizlik ya da diğer mali kısıtlamalardan dolayı sıkıntı yaşıyorlardı ve sigortasını kaybetmişler ya da hala ödeme yapmak zorundalar." Dedi. Ya da sadece dışarı çıkmamaları ya da seks yapmamaları olabilir, bu yüzden ilacı bırakmış olabilirler.

"Anekdot olarak, bazı hastaların yerinde barınmalarını ve seks yapmadıklarını duyduk ve bu yüzden Prep'i kullanmamayı seçtik."

İnsanların hapları rasyona almaları veya kendilerini sadece birileri seks yaparken kullanılan PrEP 2-1-1 protokolüne taşımış olmaları da mümkündür, dedi Krakower, karantina sırasında cinsel davranışın her zamanki gibi devam ettiğini gösteren bir çalışmadan bahsediyor ABD'deki eşcinsel erkeklerin yarısı.

Esneklik ve Kırılganlık

Salgın sırasında rutinleri değişmiş olan sadece HIV ile yaşayan insanlar değil. Uluslararası AIDS Bakımı Sağlayıcıları Birliği (IAPAC) tarafından dünya çapında HIV klinisyenleri tarafından yapılan bir anket, HIV klinisyenlerinin% 88'inin topluluklarında COVID-19'u yönetmek için düzenli çalışmalarından çekildiğini gösterdi.

Ancak COVID-19 pandemisi durma belirtisi göstermez ve klinisyenler artık HIV hastalarıyla yeniden etkileşime girmek zorunda kalmaktadır.

“COVID-19'un bizim için temsil ettiği şey, sadece küresel güneyde değil, aynı zamanda küresel kuzeyde de HIV tepkilerindeki dayanıklılığı, aynı zamanda kırılganlığı görmek için bir gözetleme camıdır” diyor José Zuniga, PhD, IAPAC başkanı ve CEO, HIV salgını kontrolüne ilişkin bir ön konferans oturumu sırasında söyledi.

Dionne-Odom için, Alabama'daki 1917 Kliniğini yeniden açmak, teletıpta bulunamayan hastaları izlemek anlamına geliyordu. Neyse ki (veya ne yazık ki, nasıl baktığınıza bağlı olarak), yüksek düzeyde ekonomik güvensizliğe sahip bir nüfusa hizmet veren klinik, her hasta için mümkün olduğunca çok telefon numarası almaya çalıştı. Böylece klinik tekrar açıldığında, personel hastalarını tekrar kliniğe getirmek için aile üyelerini, arkadaşlarını ve güvenilir kişileri arayabildi.

Dionne-Odom, "Kimse çok hızlı bir şekilde tekrar açılmak istemedi." Dedi. "Ama insanların içeri girmesi, HIV bakımının kilit parçası olan diğer tüm şeyleri yapmamıza izin verdi: bir sosyal hizmet uzmanıyla bağlantı kurma ve yeterli yiyeceğe sahip olmalarını sağlama, elektrik faturalarına ve konut sorunlarına yardımcı olma, hepsi bu hastalar için çok önemli olan etrafı saran hizmetler. "

Uluslararası AIDS Konferansı (AIDS) 2020: Özetler E11633 ve C56 1755; Posterler 3921 ve 3923.

Medscape'ü Facebook , Twitter , Instagram ve YouTube'da takip edin

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top