Sağlık

Daha İyi Gebelik Aralığı Gestasyonel Diyabetli Olanlara Yardım Eder Daha İyi Gebelik Aralığı Gestasyonel Diyabetli Olanlara Yardımcı Olur

Gestasyonel diyabet öyküsü olan kadınların gebelikte diyabetsiz kadınlara kıyasla gebeliklerde (18 ay veya daha az) kısa bir aralığa sahip olma olasılıkları% 50 daha fazlaydı.

Sanal Amerikan Diyabet Derneği (ADA) 80. Bilimsel Oturumları sırasında sonuçları sunan öncü araştırmacı Ronald Anguzu, MBChB, MPH, Wisconsin Tıp Koleji, Milwaukee, sonuçları iyileştirmek için olası bir değiştirilebilir risk faktörü olduğunu belirtti.

"Bu aralıkları uzatmaya müdahale etmek, gebe kalmadan önce olabilecek glisemiyi optimize eden tip 2 diyabet tarama ve yönetiminin yanı sıra, gebe kalma öncesi danışmanlık için fırsat sağlayabilir" dedi.

"Teşhis edilmemiş veya kontrol edilmemiş diyabet ortamında ortaya çıkan anlayış, hem anne hem de fetus için önemli sağlık riskleri taşımaktadır."

Diyerek şöyle devam etti: "Bu nedenle, bu yüksek riskli popülasyonda önerilen gebelik aralığı için eğitim ve stratejilerin desteklenmesi son derece önemlidir."

Haruzu Medical ADA Bilimsel Oturumlar Planlama Alt Komitesi başkanı ve aynı zamanda profesör olan Mary R. Loeken, Anguzu'nun özetini planlama komitesinin puanlarına ve çalışmanın yeniliğine dayanarak sunması için seçildi. Okul, Boston, Massachusetts.

Loeken, "Gestasyonel diyabetli kadınlar için kısa bir gebelik aralığı, hamilelikle ilişkili kilo alımını kaybetme olasılığını azaltır ve bu, sonraki bir hamilelikte gestasyonel diyabet olasılığını artırır." Dedi.

"Gebelik diyabetli kadınlara gebeliklerini uzatma konusunda danışmanlık yapmak, sonraki gebeliklerde hem annenin hem de fetusun sağlığını iyileştirebilir."

Gestasyonel diyabetli kadınların tip 2 diyabete ilerleme riski yüksek olduğu yönündeki endişeleri vurguladı.

Konjenital malformasyon olasılığı da dahil olmak üzere "tip 2 diyabet ile gebeliğe girmek" anne ve fetus için risklerin arttığını da kaydetti.

Uzay Gebeliklerine Gestasyonel Diyabetli Kadınlara Tavsiye

Literatür, gebelikler arasında 18 ay veya daha az aralıkların spontan düşük , doğum öncesi doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi olumsuz maternal ve fetal sonuçlarla ilişkili olduğunu ileri sürmektedir.

Sonuç olarak, ekibi, gestasyonel diyabet öyküsü olan kadınların, durumu geliştirmeyenlere göre daha fazla sayıda kısa yorumlama aralığına sahip olup olmadığını keşfetmek istedi.

2011-2017 Ulusal Aile Büyümesi Veri Kümeleri Anketi'nden 18-44 yaşları arasındaki 28.000'den fazla kadının verilerini incelediler.

Birincil sonuç, gestasyonel diyabet öyküsü olan kadınlara kıyasla kısa yorumlama aralıkları (önceki doğumdan <18 ay sonra) sayısıdır. Hamilelik aralıkları 60 aydan fazla olan kadınlar, olumsuz gebelik sonuçlarının daha yüksek olması nedeniyle hariç tutulmuştur.

Araştırmacılar, katılımcıların% 9.9'u arasında gestasyonel diyabet öyküsü buldular ve bu kadınlar, gestasyonel diyabet öyküsü olmayan kadınlara kıyasla 36.3 ve 34.3 yıl arasında biraz daha yüksek ortalama anne yaşına sahipti ( P <.001).

Ortalama beden kütle indeksi gebelik diyabeti olan 31.3 kg / m2'de (BMI), 27.9 kg / m2 üzerinde de, aynı zamanda daha yüksek bir öyküsü olmayan idi.

Özel sağlık sigortası, gestasyonel diyabet öyküsü olmayan kadınların yaklaşık% 49'una sahipken, böyle bir geçmişe sahip olanların% 4'ünden biraz fazlası vardı ( P = .002).

Anguzu, "Kısa gebelik aralıkları oranı, gestasyonel diyabet öyküsü olan kadınlarda gestasyonel diyabetsiz kadınlara göre daha yüksekti ve bu istatistiksel olarak anlamlıydı (% 56.4'e karşı% 43.6; P <.001)."

Kadınlarda gestasyonel diyabet öyküsü varsa kısa yorumlama aralıklarına sahip olma olasılık oranı, gestasyonel diyabetsiz kadınlara göre 1.43 (% 95 GA, 1.22 – 1.66) idi.

Daha da önemlisi, Anguzu ve meslektaşları bir dizi kafa karıştırıcı faktör için kontrol ettiler: anne yaşı, BMI, ırk / etnik köken, medeni durum, eğitim, sigorta, aile geliri, doğum kontrolü kullanımı ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların geçmişi, ancak dernek hala güçlü kalmıştır. düzeltilmiş bir oran oranı 1.49 (% 95 CI, 1.26 – 1.76).

"Çalışmamızın sonuçları, perinatal komplikasyonların … etkili kontraseptif kullanımı ile bu popülasyondaki kısa yorumlama aralıklarının sayısını azaltarak azaltılabileceğidir." Dedi.

Gebelik aralığını 18 ay ve daha uzun bir süre uzatarak, sonraki gebeliklerden önce anne sağlığının optimize edilmesine ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır.

Anguzu ve Loeken herhangi bir finansal ilişki bildirmemişlerdir.

ADA 2020 Bilimsel Oturumlar. 14 Haziran 2020'de sunulmuştur. Özet 192-OR.

Daha fazla diyabet ve endokrinoloji haberleri için bizi Twitter ve Facebook'tan takip edin .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top