Sağlık

Astım COVID-19 ile sözleşme yapma riskini artırmıyor gibi görünüyor, çalışma

gösteriyor

Rutgers araştırmacılarının bir ekibine göre astım, COVID-19 ile sözleşme yapan bir kişinin riskini artırdığı veya şiddetini etkilediği görülmemektedir.

Yaşlılık ve kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, diyabet ve obezite gibi durumlar COVID-19'un gelişimi ve ilerlemesi için risk faktörleri olarak rapor edilmektedir . "

Reynold A. Panettieri Jr, Study Co-Author, Pulmoner Yoğun Bakım Hekimi ve Direktörü, Tercüme Tıp ve Bilim, Rutgers Üniversitesi

Panettieri'nin makalesi, Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi'nde yayınlandı.

Ancak astımlı insanlar – astım iltihabını yönetmek için tedavi edilen akciğer fonksiyonlarında azalma olanlar bile – SARS-CoV-2'den astımlı olmayan bir kişiden daha kötü etkilenmiş gibi görünmemektedir. durum böyledir – fizyolojik veya enflamasyonu yönetmek için tedavinin bir sonucu ise. "

Panettieri, astım ve iltihaplanma hakkında bildiklerimizi ve hala cevaplanması gereken önemli soruları tartışıyor.

SARS-CoV-2 farkındalığı astımlı kişilerin sağlığını nasıl etkileyebilir?

Haber, dikkatimizi COVID-19'un savunmasız popülasyondaki insanlar üzerindeki etkileri üzerine yoğunlaştırdığından, astımı olanlar kişisel hijyen ve sosyal uzaklaşma konusunda aşırı uyanık olabilirler.

Sosyal uzaklaşma, kendi kendine karantinaya alınan insanlar da alerjen veya solunum yolu virüsleri içeren mevsimsel tetikleyicilere maruz kalmadığı için astım kontrolünü iyileştirebilir. İnsanların pandemi sırasında astım ilaçlarını almaya daha dikkatli olduklarına dair kanıtlar vardır, bu da genel sağlığa katkıda bulunabilir.

İnhale steroidlerin COVID-19 sonuçları üzerinde ne gibi etkileri olabilir?

Astım ataklarına karşı korunmak için yaygın olarak kullanılan inhale kortikosteroidler, virüsün bir enfeksiyon oluşturma yeteneğini de azaltabilir.

Bununla birlikte, çalışmalar steroidlerin vücudun bağışıklık tepkisini azaltabileceğini ve enflamatuar yanıtı kötüleştirebileceğini göstermiştir. Steroidlerin ayrıca SARS ve MERS virüsünün – SARS-CoV-2'ye benzer şekilde – solunum sisteminden temizlenmesini geciktirdiği ve bu nedenle COVID-19 sonuçlarını kötüleştirdiği gösterilmiştir.

Gelecekteki çalışmalar, astımı veya alerjisi olan hastalarda inhale steroidlerin SARS-CoV-2 enfeksiyonu risklerini artırıp azaltmadığını ve bu etkilerin steroid tipine bağlı olarak farklı olup olmadığını ele almalıdır.

Astım hastalarının virüse maruz kalmaya nasıl tepki verdiğinde yaş nasıl bir rol oynamaktadır?

Bir kişinin COVID-19 enfeksiyonuna yatkınlığı ve şiddeti yaşla birlikte artar. Bununla birlikte, astım hastaları yüksek riskli durumları bildirilenlerden daha genç olma eğiliminde olduğundan, yaşa göre ayarlanmış çalışmalar, yaşın astım hastalarının neden enfeksiyon için daha büyük risk altında olmayabileceğini açıklayan bir faktör olup olmadığını daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.

Astımı olan çocuklar ve genç yetişkinler esas olarak alerjik inflamasyondan muzdaripken, aynı tip hava yolu enflamasyonu yaşayan yaşlı yetişkinler de eozinofilik astımdan muzdarip olabilir – daha şiddetli bir form.

Bu durumlarda, insanlar vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan, solunum yollarında, sinüslerde, burun pasajlarında ve alt solunum yollarında iltihaplanmaya neden olabilecek anormal derecede yüksek düzeyde beyaz kan hücresi yaşarlar ve bu da onları ciddi bir vaka için daha fazla risk altında tutar. COVID-19.

Ek olarak, SARS-CoV-2'nin hücrelere giriş noktası olduğu gösterilen akciğer, arter, kalp, böbrek ve bağırsaklardaki hücre zarlarına bağlı bir enzim, virüse yanıt olarak arttırılır.

Bu enzimin, özellikle çocuklarda, diğer solunum virüslerini temizlemede de faydalı olduğu düşünülmektedir. Bu enzimin SARS-CoV-2'nin astımı olan insanları enfekte etme yeteneğini nasıl etkilediği hala belirsizdir.

Astıma ek olarak koşullar kişinin enfeksiyon riskini nasıl etkileyebilir?

Astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya kardiyovasküler hastalıktan çok daha az diğer durumlarla ilişkili olma eğilimindedir.

SARS-CoV-2, vücuttaki kan damarlarını sıralayan hücrelerde işlev bozukluğuna neden olan bir hastalıksa, diyabet, kalp hastalığı, obezite ve bu durumla ilişkili diğer hastalıklar, insanları astıma sahip olanlardan daha virüslü hale getirebilir. .

Bununla birlikte, yüksek tansiyon, diyabet veya kalp hastalığı olan astımı olan yaşlı insanlar, bu koşullarla astımlı olmayanlara benzer COVID-19 örneklerine sahip olabilir.

Dergi referansı:

Panettieri Jr, RA, vd . (2020) Astım ve COVID: Önemli Sorular Nelerdir? Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi . doi.org/10.1016/j.jaip.2020.06.008 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top